Lietuvos kosmoso startuolis „Astrolight“, įkurtas 2019 m., pateko į antrąjį NATO gynybos inovacijų akceleratoriaus DIANA etapą. Įmonė atrinkta tarp 10 geriausių NATO šalių inovatorių ir sulauks papildomą – iki 300 tūkst. eurų – finansavimą, specializuotas mokymų programas, prieigą prie investuotojų tinklų ir galimybę pritaikyti savo sukurtus produktus gynyboje. „Astrolight“ 2019 m. įsteigė Fizinių technologijos mokslų centro bei „Vilnius Tech“ universiteto mokslininkai.
Lazerinis ryšys
Jis užtikrina 106 daugiau dažnių juostos pločio nei radijo dažnių spektras, yra saugus, nes atsparus trikdžiams, įsilaužimams ir klastojimui. Duomenų perdavimo sparta yra 10 kartų didesnė nei radijo dažnių diapazone.
Anot Lauryno Mačiulio, vieno iš bendrovės „Astrolight“ įkūrėjų ir vadovo, šis įvertinimas stiprina lazerinių ir kosmoso technologijų sektorių plėtrą ir pažangą Lietuvoje. „Nors ilgalaikė „Astrolight“ vizija – atverti naujas ryšio galimybes kosmose pasitelkiant lazerius, šiuo metu vienas iš mūsų prioritetų yra pritaikyti mūsų technologijas ten, kur jos gali būti naudingiausios NATO partneriams“, – teigia L. Mačiulis.
Laurynas Mačiulis, vienas iš NanoAvionics bei Astrolight įkūrėjų, 2014 metais per „Žvaigždėtasias naktis” pristato LituanicaSAT-1. Autoriaus nuotrauka
„Astrolight“ yra nedemaskuojamo, neaptinkamo ir didelio pralaidumo lazerinio ryšio, skirto daugiadimensinėms operacijoms, pradininkė. Įeidama į DIANA inauguracinę 44 novatoriškų bendrovių, sprendžiančių gynybos, saugumo ir atsparumo iššūkius, grupę, „Astrolight“ dirba siekdama pakeisti pasaulio skaitmeninimą gerokai padidindama pralaidumą.
Ryšių sistemoms sudėtinga veikti atšiauriomis sąlygomis, pavyzdžiui, kosmose ar jūrų transporte. Be to, radijo ryšio sistemos vandenynų laivuose yra pažeidžiamos trukdžių ir lengvai aptinkamos. Kosmose palydovinį ryšį riboja mažas pralaidumas trukdžiai. Didelės skiriamosios gebos hiperspektrinis Žemės stebėjimo satas paprastai per 90 minučių orbitą gali padaryti 270 nuotraukų. Deja, perduoda tik apie 20 nuotraukų, nes radijo ryšio kanalų pralaidumas yra ribotas. „Astrolight“ sprendimas pašalintų šį apribojimą, o sprendimus priimantys asmenys gautų daugiau naudingos informacijos.
Atlas ir Polaris sprendimai
Atlas užtikrina duomenų perdavimo spartą iki 1 Gbps, Polrais iki 1,25 Gbps. Pagal Astrolight duomenis
Viena iš inovacijų, dėl kurios „Astrolight“ buvo atrinkta į kitą akseleratoriaus etapą, yra ATLAS. Tai satams skirtas lazerinis siųstuvas, leidžiantis 10 kartų greičiau perduoti duomenis iš itin aukštos raiškos jutiklių, esančių LEO satuose. Kitas „Astrolight“ produktas – POLARIS – yra skirtas taktiniam, radijo trikdžiams atspariam lazeriniam ryšiui tarp karinių laivų užtikrinti ir tikėtina, jis pakeis tradicinę signalinę lempą, kuri vis dar naudojama laivuose. Šis produktas vystomas kartu su Lietuvos kariniu jūrų laivynu ir partneriais iš Fizinių ir technologijos mokslų centro.
„Astrolight” komanda
Abu „Astrolight“ lazerinio ryšio sprendimai apsaugo signalus nuo perėmimo ar elektroninio karo atakų, paspartina duomenų perdavimą ir užtikrina saugumą. Sprendimai taikomi ryšiams tarp laivų, laivų ir kranto, kosmoso ir erdvės arba kosmoso ir Žemės. Itin didelis nukreipimo tikslumas yra ypač svarbus. Lazerinio siųstuvo ATLAS spindulio nukreipimo tikslumas yra apie 3 lankosekundės, o tai prilygsta krepšinio žaidėjo pataikymui į krepšį iš 7 kilometrų atstumo. Tai taip pat 10 kartų padidina duomenų perdavimo pralaidumą, palyginti su radijo ryšiu pagrįstais sprendimais. Padidėjęs dažnių juostos plotis labai svarbus taikomosioms programoms, kuriose gaunami dideli duomenų kiekiai, pavyzdžiui, didelės skiriamosios gebos Žemės stebėjimo palydovams ir palydovinio ryšio tinklams.
DIANA programa
Tai NATO inovacijų akceleratorius, organizacija, kurios tikslas – atskleisti ir paspartinti dvejopo naudojimo inovacijų pajėgumus visame Aljanse. Norėdamos prisijungti prie DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), įmonės pateikia technologinius sprendimus, susijusius su iššūkiais, kurie sprendžia svarbiausius neatidėliotinus prioritetus iš viso NATO aljanso. Tada atrinktoms bendrovėms taikoma šešių mėnesių greitinimo programa (1 etapas), padedanti didinti jų komercinį ir gynybinį potencialą, neatsižvelgiant į jų technologinės parengties lygį. Iš pirmojo etapo dali bendrovių patenka į antrąjį etapą, kuris atveria galimybes gauti papildomą finansavimą, mentorystę ir rinkos galimybes.