Buran, Space Shuttle, Rimantas Stankevičius, Igor Volk – žnojimo verta istorija.
Vienintelis Buran skrydis automatiniu režimu atliktas 1988 lapkričio 15 dieną
Buran skrydis
Nelabai seniai prisiminta apie Sovietų pastatytą daugkartinio naudojimo erdvėlaivio Space Shutlle antrininką Buran. Gal jis nebūtų aktualus Lietuvai, jei ne Rimanto Stankevičiaus, galėjusiu tapti pirmuoju ir vieninteliu lietuviu kosmonautu, mirtis. Pasakojimo autoriai mato daug mistikos, susietos su šio erdvėlaivio istorija.
1988 m. lapkričio 15 d. Buran pakilo ir sėkmingai nusileido automatiniu režimu. Visa to meto spauda šlovino įvykį ir iškilmingai pranešė, kad pilotuojamas skrydis įvyks pavasarį. Buran buvo skirtas darbui kosminėje erdvėje, tad įgulai būtinas kosmonautų, gebančių dirbti nesvarumo būklėje, paruošimas. Nusileidimas vyksta analogiškai lėktuvo nusileidimui, tad būtini ir lakūnų įgūdžiai.
Iš 500 geriausių lakūnų bandytojų, į pirmąjį Buran būrį buvo atrinkti 8: Oleg Kononenko, Anatolij Levčenko, Igor Volk, Rimantas Stankevičius, Aleksandr Ščiukin, Nikolaj Sadovnik, Viktor Bukrajev ir Aleksandr Lysenko. Būsimųjų kosmonautų grupės vadovu buvo paskirtas Igor Volk (Vilkas).
Oleg Kononenko ir Anatolij Levčenko
Igor Volk ir Rimantas Stankevičius
Aleksandr Ščiukin ir Nikolaj Sadovnik
Viktor Bukrajev ir Aleksandr Lysenko
Pirmasis Buran būrys, tarsi juokais pramintas Vilko gauja
Tad visą kosmonautų būrį draugai juokais vadino „Vilko gauja“ (Vолчья стая). Tuo metu vos ne visi lakūnai norėjo tapti kosmonautas, tačiau išrinktieji nenujautė savo likimo. Išrinktieji pilotai treniravosi, skraidė specialiai paruoštu lėktuvu Tu 154, kuriame buvo sumontuota Buran valdymo kabina. Be to, atlikdavo įprastinį savo, bandytojų, darbą, idant neprarastų lėktuvo valdymo įgūdžių.
Visoje istorijoje paslaptingiausia ir daugiausia klausimų kelia tai, kad įvairiomis aplinkybėmis žuvo veik visi šioje programoje dalyvavę kosmonautai. Vienintelis išlikęs gyvas, būrio vadas, Igor Volk, mirė 2017 m. sausio 3 d.
Buran būrio pirmosios aukos
Pirmąja auka tapo Viktor Bukrejev. Kylant įprastiniam mokomajam skrydžiui, lūžo lėktuvo priekinis ratas. Antras pilotas išsigelbėjo, o V. Bukrejev stipriai apdegė ir mirė vežamas į ligoninę.
Antras – Aleksandr Lysenka žuvo bandydamas naują prietaisą. Šiam sugedus lėktuvas tapo nebevaldomas. Kadangi lakūnai bandytojai žūna pakankamai dažnai, tad pradžioje niekas jokių sutapimų neįžvelgė.
Oleg Kanonenka su kitu pilotu lėktuvnešyje bandė vertikalaus pakilimo lėktuvą Jak 36. Lėktuvas užsidegė ir krito į jūrą. Lakūnai katapultavosi. Vienas pilotas nusileido ant denio, O. Kanonenka nusileido į jūrą, labai stipriai peršalo. Po avarijos norėjo palikti „Vilko gaują“, tačiau draugai atkalbėjo – visi norėjo pakilti į kosmosą. Praėjus pusmečiui, jis vėl buvo pakviestas bandyti vienvietį vertikalaus pakilimo lėktuvą. Sugedus varikliams, lėktuvas krito į jūrą, tik šį kartą Oleg Kanonenka katapultuotis nespėjo.
Žuvus trims būrio nariams, pradėta ieškoti naujų, norinčiu tapti kosmonautais. Tačiau, kaip ir kitų pavojingų profesijų žmonės, lakūnai bandytojai yra šiek tiek prietaringi. Daugelis atsisakė eiti į „Vilko gaują“. Atėjus 5 naujiems nariams, pirmasis bendras susibūrimas įvyko per šermenis. Naujokas, Vladimir Turovec, ant servetėlės parašė eilėraštį, kuris baigėsi žodžiais „O kas sekantis“… Jis tik prieš dieną praėjo medicininį patikrinimą ir buvo priimtas į būrį sausio gale. Po dešimties dienų, vasario 8 d. žuvo bandydamas malūnsparnį Mi 8.
Idiotiškas eksperimentas Buran nariams
Norint patikrinti, ar išbuvęs nesvarumo būklėje, kosmonautas sugebės valdyti lėktuvą, parengtas ypatingai sunkus, nepaprastai daug jėgų reikalaujantis eksperimentas. Grįžęs iš kosmoso, Buran pilotas kosmonautas pro liuką iš turi išlipti pats (nors kosmonautai yra išnešami) ir nueiti iki malūnsparnio, sėsti prie šturvalo ir skristi iki aerodrome laukiančio Tu 154, kuriame įrengta Burano piloto kabina. Kosmonautas lėktuvą pilotuotų iki Aktiubinsko. Čia jis bus aprengtas aukštuminiu kostiumu ir toliau privalės pilotuoti reaktyvinį naikintuvą Mig 25 iki Baikonuro.
1987 metų gruodį į kosmosą erdvėlaiviu Syjuz pakilo Anatolij Levčenka. Laivo vadas Vladimir Titov ir inžinierius Musa Manarov kosminėje stotyje Mir pasiliko metams. Po dešimties parų A. Levčenka grįžo į Žemę su kosmonautais Jurij Romanenka ir Aleksandr Aleksandrov.
Nusileidimo metu stepėje siautėjo pūga ir kosmonautai patirė kelis stiprius smūgius bei sutrenkimus. J. Romanenką ir A. Aleksandrov skubiai nuvežė į karo ligoninę. Patikrinus A. Levčenkos būklę, gydytojai konstatuoja, kad ji nėra stabili. Kosmonautas tęsia eksperimentą: valdo Tu-154, vėliau Mig ir sėkmingai nusileidžia Baikonure. Apie netrūkus prasidėjusius galvos skausmus pilotas nutyli. Gegužės pirmąją dieną A. Levščenka nugabenamas į ligoninę ir… nustatytas smegenų auglys. Keista tai, kad kelis kartus metuose vykdoma medicininė komisija nieko nepastebėjo. Rugpjūtį A. Levčenka mirė nuo smegenų auglio. Sklido kalbos, kad ligos paspartėjimą galėjo išprovokuoti skrydis į kosmosą arba ten atliekami medicininiai eksperimentai, o gal sumušimai nusileidus. Tačiau šie gandai oficialiai niekaip nepatvirtinti.
Buran būrio šermenys
Šermenyse, pagal tradiciją, ant stalo 5 tuščios lėkštės, stiklinės. Būrio vadas Igor Volk, ištaria: „Atleiskite vaikinai, nežinojau kad kviečiu jus į mirtį. Atleiskite.“. O žinių, apie tai kada Buranas kils į kosmosą vis nebuvo. Nejaukioje tyloje kyla klausimas – kas kitas?
Aleksandr Ščiukin drauge su A. Levčenka vienu metų, baigė tą pačią aviacijos mokyklą, daug skraidė kartu. Drauge svajojo pakilt į kosmosą. Labai pergyveno dėl draugo mirties. Ruošėsi dalyvauti Aviacijos dienai skirtame oro parade Žukovskio aerodrome. Treniruotės metu, atlikdamas atvirkščią plokščią suktuką, lėktuvas iš jo nespėjo išeiti. A. Ščiukin žuvo praėjus vos 12 dienų po draugo mirties.
Žukovskio mieste, ko gero pačios liūdniausios kapinės. 70-80 metais, kuomet vyko intensyviausias pasiruošimo kelionėms į kosmosą, treniruotės, per metus žūdavo 10-12 ekipažų. Tradiciškai, virš procesijos buvo praskrendama lėktuvu. Virš Aleksanro Levčenko laidotuvių praskrido Rimas Stankevičius. Tuo metu buvo ruošiamasi Italijoje, Trevizos provincijos Salgareda aerodrome vyksiančiame aviacijos šou. Atstovauti Sovietų sąjungą ir pristatyti lėktuvo Su – 27 galimybes turėjo Buran komandos narys Sergej Trisvieckij. Tačiau Rimantas Stankevičius jį atkalbėjo, nes norėjo dalyvauti jame pats. Praėjus laikui, S. Trisvieckij prisipažįsta, pajutęs, kad Rimo daugiau nepamatysiąs. Rimanto sūnus Algis (jam tuo metu buvo 12 metų) prisimena paskutinį atsisveikinimą, kuomet tėvo prašė atvežti šovinių žaisliniam šautuvui. Savaitę anksčiau, mačiusi sapną, kuriame sudužo Rimanto lėktuvas, žmona Irena stengėsi atkalbėti lakūną nuo šio skrydžio. Tačiau pilotas netikėjo prietarais ir pranašystėmis.
Tačiau… Žiūrovų minios akivaizdoje lėktuvas neišėjo iš suktuko ir smigo į žemę. Rimantui Stankevičiui pastatytas paminklas greta visų žuvusių lakūnų, o Žukovskio mieste jo pavarde pavadinta nedidelė gatvė (проезд Станкявичюса). Jo palaikai palaidoti Kaune, Aukštųjų Šančių karių kapinėse. 2002 m. Marijampolėje Rimanto Stankevičiaus vardu pavadinta vidurinė mokykla.
Vienintelis lietuvis kosmonautas Rimantas Stankevičius, kosmonauto kvalifikacija suteikta 1982 m. vasario 12 d.
Pirmas Buran skrydis tapo paskutiniu
Pirmasis Buran skrydis buvo numatytas 1988 spalio 25 dieną. Skrydis turėjo vykti be ekipažo – automatiniu režimu. Esant puikioms meteorologinėm sąlygom, likus 42 sekundėm iki starto, atsijungė visos automatinės sistemos – neatsitraukė paleidimo bokšto elementas. Priežastis taip ir nerasta. Paleidimas nukeltas į 1988 lapkričio 15 dieną. Nežiūrint blogo oro, pakilęs ir atlikęs užduotis, Buran sėkmingai nusileido bepiločiu režimu. Visi laukė pilotuojamo skrydžio numatyto 1991 metais. Deja, prasidėjus Sovietų Sąjungos griūčiai, pinigų tam nebeatsirado. 1993 metų gegužę, Rusijos kosminės agentūros direktorius Jurij Koptev pasirašė nutarimą ir Buran programa buvo uždaryta.
Maskvoje, Gorkio parke stovi Buran maketas
Maskvoje, Gorkio vardo kultūros ir poilsio parke, greta atrakcionų stovi Buran. Nors daugelis galvoja, kad tai tas pats, kuris kilo į kosmosą, tačiau tai maketas. Juo buvo bandomas korpuso atsparumas. Kada tapo aišku kad, Buranas niekur niekada neskris, 1993 panaudotas kaip atrakcionu vaikams. Buranas, kuriame treniravosi kosmonautai – parduotas į Australiją.
Nors programa buvo uždaryta, nelaimės ir toliau persekiojo Buran pilotus. Aleks Borodaj pradeda dirbti Šeremetjevo oro uoste. Spalio aštuntą dieną lėktuvu Ruslan gabeno krovinį į Italiją. Virš aerodromo didelis debesuotumas, lietus. Pilotui tai įprastos, daug kartų patirtos sąlygos, tačiau lėktuvas netikėtai krito ant nusileidimo tako. Pirmas pilotas žuvo iš karto. A. Borodaj buvo ištrauktas iš nuolaužų, sutrupintomis kojomis.
2001 metų birželio 5 d. savo darbo kabinete dėl trombas širdyje mirė Jurij Šeffer.
Po pusantro mėnesio, liepos 25 nuo vėžio mirė lakūnas bandytojas Jurij Prichodko.
Pirmojo Buran būrio stipriausieji pilotai buvo Rimantas stankevičius ir Igor Volk
Vienintelis, sulaukęs garbaus amžiaus, būrio vadas Igor Volk, pasitraukė iš skrydžių 2002 metais, sulaukęs 65 metų. Buran kosmonautų būrys nebuvo niekad oficialiai panaikintas, paprasčiausia tyliai išnyko.
Nuomonių dėl šių drąsių vyrų žūties yra labai įvairių. Daugelis rusų, pirmiausia įžvelgia amerikiečių žvalgybininkų įsiskverbusių tarp kosmonautų darbą. Kiti mano, kad KGB (Valstybės Saugumo Komitetas) taip siekė išsaugoti paslaptis ir sunaikinti informaciją apie Buran programą. Nemaža įsitikinusių, kad tai iš aukščiau nulemtas Buran prakeiksmas. Žvelgdami į išdėstytus įvykius, galime galvoti, vertinti kaip norime, tačiau kosmonautų žūties faktai yra neginčijami.