Čili pipirų antrasis derlius pasiekė rekordą Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS).
Ketvirto Augalų Buveinės (Plant Habitat-04) eksperimento metu keturi čili pipirų sodinukai TKS augo 137 paras. NASA nuotrauka
Ilgiausias ir galbūt, aštriausias, ketvirtasis Augalų Buveinės (PH-04) eksperimentas TKS istorijoje, baigėsi po 137 parų. Lapkričio 26 dieną 66 TKS ekspedicijos skrydžio inžinierius Mark Vande Hei nuėmė derlių ir kartu su kitais įgulos nariais paėmė kai kurių 26 čili pipirų mėginius, išaugintus pažangioje augalų buveinės (Advanced Plant Habitat – APH) laboratorijoje. Eksperimentas PH-04 buvo rekordinis: 4 augalai išaugino 26 čili pipirus. Tai gausiausias kosmose užaugintas derlius astronautų pamaitinimui.
Matt Romeyn, PH-04 eksperimento koordinatorius iš NASA Kenedžio kosmoso centro Floridoje sako: „Eksperimentui naudojome Hatch čili pipirų veislę iš Naujosios Meksikos, ją sumažinome idant tilptų APH laboratorijoje. Supratome, kaip produktyviai išauginti derlių kosmose ir tai padarėme per porą metų“. 2021 birželį į TKS buvo nuskraidintos 48 dezinfekuotos čili pipirų sėklos. Eksperimentas PH-04 prasidėjo liepos 1 dieną, kai sėkloms, patalpintos laboratorijoje, pripylė vandens. Vėliau maždaug didelės mikrobangų krosnelės dydžio plote paliktos 4 sudygusios sėklos. Sėklų sudygo daugiau, tik dalis buvo pašalinta, kad liktų vietos normaliai augti ir megzti vaisius.
65 ekspedicijos skrydžio inžinierius (iš kairės) Mark Vande Hei, Shane Kimbrough, Akihiko Hoshide ir Megan McArthur pozuoja su pirmą kartą kosmose išaugintais čili pipirais. NASA nuotrauka
Tako ir čili pipirai kosmose
Po kelių savaičių augalai (čili pipirai) pražydo. Skirtingu greičiu paleisti laboratorijos ventiliatoriai išsklaidė žiedadulkes, o astronautai rankomis augalus apdulkino. Šios pastangos greitai davė vaisių. Pirmasias septynias čili paprikas Vande Hei nuskynė spalio 29 d. NASA astronautė ir 65 ekspedicijos skrydžio inžinierė Megan McArthur gamino tako (tacos arba taco) iš fajita jautienos, rehidratuotų pomidorų, artišokų ir kosminės čili paprikos. Pirmąjį derlių įgula suvalgė.
Čili pipirai žydi. NASA ir Megan McArthur nuotrauka
Antrojo derliaus 12 čili paprikų Vande Hei paruošė grįžimui į Žemę, o likusias 7 parikas įgula suvalgė, pasigaminę naktinę tako. Kai kurie įgulos nariai, kaip dalį surinktų duomenų, užpildė apklausas ir pateikė atsiliepimų apie pipirus.
„Jaudulys dėl pirmojo derliaus ir kosminių tako mums buvo neturintis precedento“, – sakė Romeyn. „Visi požymiai rodo, kad kai kurie čili vaisiai buvo aštresni. Atsižvelgiant į nežinomą mikrogravitacijos poveikį kapsaicino kiekiui paprikose, tai yra normalu”. Vaisių vystymosi mikrogravitacijos sąlygomis tyrimai yra riboti, o NASA svarbu įveikti vaisių auginimo mikrogravitacijoje iššūkius. To prireiks vykdant ilgalaikes misijas, kurių metu įgulos nariams reikės gerų vitamino C šaltinių savo mitybai papildyti.
APH ir Veggie
2018 m. TKS buvo įrengta APH: uždara augalų auginimo laboratorija su daugiau nei 180 jutiklių, kurie nuolat palaiko interaktyvų ryšį su Kenedžio kosmoso centro komanda. Ji prisijungė prie NASA komandos, dirbančios su Daržovių gamybos sistema (Veggie – Vegetable Production System, maždaug rankinio lagamino dydžio). Pradedant nuo raudonųjų romėnų salotų 2014 m., Veggie davė įvairių augalų derlių, įskaitant įvairių rūšių salotas, Pekino kopūstus, mizunos garstyčias, raudonuosius rusiškus kopūstus ir cinijos žiedus. Buvo atlikti ir moksliniai medvilnės, dumblių ir keleto kitų augalų tyrimai ir eksperimentai. Nuo 2015 metų astronautai valgė devynių rūšių lapinius žalumynus, užaugintus Veggie, taip pat du APH užaugintus augalus – ridikėlius ir paprikas.
Skirtingai nuo Veggie, APH yra automatizuota ir praktinio darbo reikia mažiau. Pipirų priežiūra parodė, jog astronautai gali pagerinti sveikata, augindami kosmose augalus.
„Didžiausia nauda, kurią mačiau asmeniškai, yra augalų auginimo poveikis įgulai“, – sakė Nicole Dufour, PH-04 projekto vadovė. „Jie yra labai įsitraukę, kai bendrauja su augalais, ypač kai tai pasėlių augalas, pavyzdžiui, paprikos. Sužinojome, kad įgula kiekvieną dieną nuimdavo durų gaubtą, kad patikrintų augalus ir pažiūrėtų į paprikas. Tai ko mes jų nepaprašėme – jie tiesiog taip norėjo, jiems tai labai patiko“.
Nepaisant jaudulio, kurį sukelia paprikų auginimas, įgula padarė keletą pastebėjimų apie augalų augimą. Tai suteikia vertingos informacijos apie būsimą augalininkystę mikrogravitacijos sąlygomis. astronautika.lt pastaba: kosminės augalininkystės pradžia yra Lietuvos mokslininkų paruošti eksperimentai sovietų kosminėje stotyje Saliut-6 1978 metais. Vėliau eksperimentai buvo tęsiami Saliut-7 stotyje ir 1982 metų vasarą augalas Arabidobsis kosmose subrandino sėklas.