Direct to Cell – SpaceX kviečia

Direct to cell c

JAV bendrovė „SpaceX” į orbitą iškėlė pirmuosius Starlink satus tiesioginiems išmaniųjų telefonų ryšiams.

Direct to cell a

Pirmojoje 2024 metų SpaceX orbitinėje misijoje „Starlink 7-9” buvo paleisti pirmieji šeši Direct to Cell ryšio palydovai. SpaceX nuotrauka

Sausio 2 d., antradienį, bendrovė „SpaceX” atliko pirmąjį 2024 metais startūno „Falcon 9” paleidimą. Vykdydama šią misiją bendrovė į orbitą iškėlė 21 „Starlink” satą, įskaitant šešis aparatus su „Direct to Cell” (DTC) technologija, leidžiančia tiesiogiai prijungti įprastus išmaniuosius telefonus be jokių modifikacijų.

Startūnas pakilo 19 val. 44 min. JAV Ramiojo vandenyno pakrantės laiku iš kosminio paleidimo komplekso Nr. 4 „Space Launch Complex 4 East” (SLC-4E) starto aikštelės Vandenbergo kosminių pajėgų bazėje Kalifornijoje. Iš pradžių paleidimas buvo numatytas gruodžio viduryje. SpaceX misiją atidėjo dėl tam tikrų problemų, apie kurias išsamiau nepranešama.

Pasak SpaceX pareiškimo, papildoma DTC paslauga „suteiks galimybę mobiliojo ryšio tinklų operatoriams visame pasaulyje užtikrinti sklandžią pasaulinę prieigą prie tekstinių pranešimų, skambučių ir naršymo internete … sausumoje, ežeruose ar pakrančių vandenyse”.

Direct to cell b

Starlink paslaugos Direct to cell schema. SpaceX grafika

2022 m. rugpjūtį per renginį su „T-Mobile” generaliniu direktoriumi ir prezidentu Mike Sievert, SpaceX vadovas E. Musk DTC paslaugos įdiegimą pavadino „kolosaliu žaidimo pokyčiu”. Jis padės panaikinti korinio ryšio akląsias zonas visame pasaulyje. „Tai tikrai didelis dalykas”, – tuomet sakė E. Muskas. – Net jei dėl didelio uragano, potvynio, gaisro, tornado, žemės drebėjimo visas regionas ar šalis neteks ryšio… net jei neveiks visi mobiliojo ryšio bokštai, jūsų telefonas vis tiek veiks.”

Komercinės paslaugos 2024 pabaigoje

Remiantis 2023 m. lapkričio 30 d. elektroniniu laišku, išsiųstu Federalinės komunikacijų tarnybos (FCC) Palydovų licencijavimo skyriaus vadovo pareigas einančiai Kathyrn Medley, „SpaceX” numato per ateinančius 6 mėnesius paleisti „maždaug 840 tiesioginio ryšio su ląstelėmis palydovų, o po šio laikotarpio bus paleista dar daugiau palydovų”.

Jameson Dempsey, SpaceX palydovų politikos direktorius el. laiške rašė, kad planuojami ir būsimi paleidimai „užtikrins, kad galėtume laiku paleisti kritinę palydovų masę, kad vėliau 2024 m. galėtume teikti komercines paslaugas”. „Todėl, nors ir suprantame, kad Komisija gali apriboti mūsų eksperimentinius įgaliojimus tik palydovais, kuriuos planuojame paleisti ir išbandyti per ateinančius 6 mėnesius, prašome, kad į paleidimo licenciją būtų įtraukti įgaliojimai visiems 7500 palydovų mūsų tiesioginio ryšio su ląstelėmis modifikavimo paraiškoje”, – rašė J. Dempsey.

Abejonės dėl kokybės

2023 gruodžio viduryje SpaceX kreipėsi į JAV federalinę ryšių komisiją (FCC) dėl licencijos, kuri leis išbandyti korinio ryšio paslaugas naudojant Starlink palydovus. Tuo pat metu reguliavimo institucija svarsto, ar SpaceX turėtų būti suteikta pilna licencija, kuri leistų teikti korinio ryšio paslaugas klientams, nes kyla abejonių dėl paslaugų kokybės.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *