ESA kurs ESPRIT modulį

Esprit

Europos Kosmoso Agentūra (ESA) ir kompanija Thales Alenia Space pasirašė ESPRIT (European System Providing Refueling, Infrastructure and Telecommunications) modulio paruošimo sutartį. ESPRIT – orbitinės Mėnulio stoties (Lunar Gateway) modulis, teikiantis degalų papildymo, infrastruktūros ir telekomunikacijų paslaugas.

Esprit

Esprit ESA

ESPRIT modulį kuria Europos Kosmoso Agentūra

2020 sausio 7 d. Europos Kosmoso Agentūra (ESA) su „Thales Alenia Space“ pasirašė 296 mln € vertė sutartį. Lunar Gateway modulį ESPRIT kurs Thales Alenia Space padaliniai Prancūzijoje. Bendrovė taip pat bus atsakinga už I-HAB gyvenamąjį modulį, kurį ketinama pradėti eksploatuoti 2026 m. Thales Alenia Space ketina ESPRIT projekto vykdymo metu pasitelkti komandas iš Belgijos ir Ispanijos.

ESPRIT sudarys du pagrindiniai elementai. Vienas elemntas bus HLCS (Halo Lunar Communication System), skirtas duomenų mainams tarp Žemės ir Lunar Gateway stoties. Kitas elementas – cilindro formos ERM (ESPRIT degalų papildymo modulis), teiksiantis Lunar gateway ksenoną ir cheminį kurą. 3.91 m ilgio degalų papildymo modulio ERM masė bus ~ 4 tonos. ERM aprūpins degalais stotį ir Mėnulio tūpimo modulius. ERM įgulai turės nedidelę hermetišką erdvę su dideliais langais, iš kurių atsiveria 360° vaizdas. Drbus numatyta pabaigti 2026. 2027 metais numatomas modulių nulėkdinimas iki Lunar Gateway.

Tikimasi, kad HLCS bus įdiegtas NASA modelyje HALO (Habitation and Logistics Outpost), kuris į kosmosą bus paleistas 2024. Degalų pildymo modulis ERM bus paruoštas 2026 m.

ESPRIT ir kiti Thales Alenia Space darbai

Thalesas Alenia Space taip pat dalyvauja Lunar Gateway I-HAB ir HALO modulių kūrimo programose.

I-HAB (International – Habitat) – hermetiško gyvenimo modulio arba įgulos gyvenamosios patalpų, taip pat transporto priemonių prisijungimo vietų, sukūrimas. I-HAB bus perėjimas nuo TKS prie naujos kartos kosminės infrastruktūros giliam kosmoso tyrinėjimui. Kadangi dažniausiai I-HAB veiks be įgulos, joje bus įrengti specialūs sprendimai robotinėms operacijoms atlikti.

Darbas pagal sutartį su Northrop Grumman dėl hermetiško HALO (Habitation and Logistics Outpost) modulio (vieno iš pirmųjų dviejų pagrindinių Lunar Gateway elementų, kuris bus paleistas 2023) sukūrimo. Thales Alenia Space yra atsakinga už pirminės HALO struktūros, apsaugos nuo mikrometeoritų sistemos dalies ir sąsajos su NASA susijungimo sistemomis, projektavimą bei statybą. HALO modulis, kaip ir erdvėlaivio Cygnus hermetiškas krovinių skyrius, bus 3 m skersmens. Modulis bus įgulų gyvenamosios patalpos, o bendras ilgis ~ 7 m.

Thales Alenia Soace taip pat kuria Orion erdvėlaivių aptarnavimo modulius, o pagal Dynetics ir NASA sutartį, dalyvauja ir pilotuojamo modulio nusileidimo Mėnulyje, kūrime. Tai modulio konstrukcijos ir apsaugos nuo meteoritų projektavimas. Lyg būtų maža, Thales kuria krovinių pristatymo į Mėnulio paviršių sistemą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *