Bendrovė „Gilmour Space Technologies“ gavo leidimą. Jį suteikė Australijos pramonės ir mokslo ministras bei parlamento naris Ed Husic ir Australijos kosmoso agentūra. Būtent, pirmąjį šalies leidimą paleisti startūną Eris iš Bowen kosmodromo Abbot Point, Kvynslande.
Bowen kosmodromas Australijoje
2018 m. Australija priėmė „Įstatymą dėl kosmoso (paleidimo ir grąžinimo)”. Jame įvardintas būtinas leidimas paleisti bet kokį objektą iš Australijos į didesnį nei 100 km aukštį. Taipogi yra numatytos kelios būtinos sąlygos, kurias operatoriai turi įvykdyti prieš paleidimą, o taip pat privalomas 30 dienų informavimo laikotarpis.
Bowen kosmodromas 2024 kovo mėn. gavo pirmąją Australijos orbitinio paleidimo licenciją, o tuometinis Kvynslando vicepremjeras Cameron Dick oficialiai atidarė kosmodromą. Rugsėjį bendrovė sėkmingai užbaigė startūno „Eris“ „šlapios suknelės” bandymą. Startūnas buvo pripildytas kuro, o visos paleidimo procedūros buvo nutrauktos likus 10 sekundžių iki starto.
Startūnas Eris yra trijų pakopų, 25 m aukščio, 1.5-2 m diametro ir 34 tonų masės, o į žemą Žemės orbitą (LEO) galės iškelti 305 kg naudingą krovinį. Tikimasi, jog joje diegiamos naujausios hibridinės stūmiamosios technologijos.
Eris startūno testas
Gilmour Space Technologies bendrovę 2013 metais įkūrė broliai Gilmour. Jie nuo vaikystės svojojo apie kosmosą.
James (kairėje) ir Adam Gilmour nuo vaikystės svajojo apie kosmoso tyrinėjimus. Nuotrauka ABC North Queensland, Rachael Merritt
2013 m. įkurtoje „Gilmour Space“ pradėjo dirbti maždaug dešimties žmonių komanda. 2024 metais joje dirba šiek tiek mažiau nei 200 inžinierių, gamintojų ir technikų. Jie pastaruosius trejus metus kurė daugiau nei 100 mln. USD kainuojantį startūną Eris.