LignoSat – medinis satas kosmose

Lignosat satellite in orbit

LignoSat, 1U arba 10 cm3 delno dydžio ir 910 gramų masės palydovas, lapkričio 5 dieną iškeltas į kosmosą. Juo ketinama pademonstruoti atsinaujinančios medžiagos medienos, kaip tvarios medžiagos, kosminį potencialą ir pritaikymą kosmosui. Iš lotynų kalbos Ligno – mediena. Beje, apie šis JAXA astronauto Takao Doi projektas „Medinis satas” buvo pradėtas dar 2021 metais.

Lignosat - wood satellite in orbit

JAXA astronauto ir Kyoto profesoriaus Takao Doi rankose LignoSat inžinerinis modelis. Irene Wang iš Reuters nuotrauka

Po 10 mėnesių trukusio eksperimento Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS) tyrėjai nustatė, kad Japonijoje augančios magnolijos rūšies honoki mediena labiausiai tinka erdvėlaiviams. Ši mediena tradiciškai naudojama kardų makštims gaminti. Beje, LignoSat pagamintas naudojant tradicinę japonų amatų techniką, tai yra  be varžtų ar klijų.

Satas orbituos 400 km aukštyje virš Žemės šešis mėnesius, o jo elektroniniai komponentai matuos, kaip mediena atlaiko ekstremalią kosmoso aplinką. Sąlygos: vakuumas, o temperatūra svyruoja nuo -1000 iki +1000 Celsijaus kas 45 minutes. Satas apie Žemę aplekia per 90 minučių ir orbitoje iš tamsos pereina į Saulės šviesą.

Mediena kosmose

Kioto universitetas ir namų statybos bendrovė „Sumitomo Forestry“ kartu sukūrė medinį satą „LignoSat“ ir išsiuntė jį į TKS su „SpaceX“ misija.  Astronautas ir Kioto universiteto profesorius Takao Doi įsivaizduoja medieną kaip tvarų išteklių, padėsiantį ilgalaikiam žmonių apgyvendinimui kosmose. Aiškindamas apie medienos tvarumą kosmose, T. Doi sakė: „Naudodami medieną, medžiagą, kurią galime patys pasigaminti, galime neribotą laiką statyti namus, gyventi ir dirbti kosmose.“

Kioto universiteto miškininkystės profesorius Koji Murata, projekto bendraautorius sakė: „1900 m. pradžioje lėktuvai buvo gaminami iš medžio. Medinis palydovas taip pat turėtų būti įmanomas.“ „Mediena kosmose yra patvaresnė nei Žemėje, nes ten nėra vandens ar deguonies, kurie galėtų ją supūdyti ar uždegti”, pridūrė Murata. Projekto rengėjai teigia: „Medinis satas misijos pabaigoje darys mažesnį poveikį aplinkai, nes įprasti metaliniai satai atmosferoje sukuria aliuminio oksido dalelių debesį. Mediniai satai tiesiog sudegs ir mažiau terš aplinką. „Ateityje metaliniai satai gali būti uždrausti“, – sakė T. Doi.

LignoSat taip pat padės įvertinti medienos gebėjimą sumažinti kosminės spinduliuotės poveikį puslaidininkiams. Mediena, galbūt, bus naudinga duomenų centrų statybai kosmose, sakė „Sumitomo Forestry Tsukuba Research Institute” vadovas Kenji Kariya. „Gali atrodyti pasenusi, bet iš tikrųjų mediena yra pažangiausia technologija, nes civilizacija keliauja į Mėnulį ir Marsą“, – sakė jis. „Ekspansija į kosmosą galėtų pagyvinti medienos pramonę“.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *