Medinis satas

medinis satellite Sumimoto

Medinis satas – tokį pirmąjį palydovą kuria buvęs japonų astronautas Takao Doi.

medinis satas Sumimoto

Palydovo (medinis satas) modelį sukūrė Sumitomo Forestry bendrovės ir Japonijos Kioto universiteto tyrėjai. Sumitomo Forestry iliustracija

Medis, palydovas ir kosmosas ?

Projektas „Medinis satas” yra bendras įmonės „Sumitomo Forestry“ ir Japonijos Kioto universiteto darbas. 2023 metais ketinama iškelti Lignosat (taip pavadintas būsimas medinis palydovas) į kosmosą. Projekto tikslas yra padėti kovoti su kosminėmis šiukšlėmis. Tai neveikiantys palydovai, pamestos įrangos dalys, maži dažų gabalėliai, raketų dalys, susidūrusių palydovų liekanos ir t.t. Kosminių šiukšlių yra apie 100 mln (skaičiuojant ir pačias mažiausiais vo 1 mm dydžio), jos laksto ~ 28 000 km/val. greičiais ir kelia grėsmę kosmose veikiantiems palydovams, erdvėlaiviams, Tarptautinei Kosminei Stočiai ir astronautams.

Pasak tyrėjų, medinis satas (pavadintas LignoSat) yra vienas iš kelių planuojamų projektų, siekiant ištirti, kaip mediena ateityje galėtų būti naudojama kosmose. Mediena siūlo keletą pranašumų, palyginti su kitomis medžiagomis, kurios paprastai naudojamos palydovams kurti, pavyzdžiui, aliuminiu ir kitais metalais. Mediena netrikdo elektromagnetinių bangų sklidimui, tad medinės konstrukcijos gali būti naudojamos antenos įrangai ir kitiems valdymo įtaisams laikyti.
Medinės konstrukcijas būtų paprasčiau suprojektuoti ir jos sveria mažiau nei dabartinė palydovų įranga. Tokie palydovai Žemės atmosferoje sudegtų ir neterštų aplinkos, nepaskleisdami į atmosfera ir vandenynus teršiančių dalelių.

Su kosmnių šiukšlių problema susiduria ir Tarptautinės Kosminės Stoties astronautai, kuomet tenka atvirame kosmose stoties išorėje. Yra buvę keli atvejai, kai astronautai slėpdavosi TKS viduje nuo galimo susidūrimo.

Takao Doi medinis satas

Takao Doi sumanė medinio palydovos projektą

JAXA astronautas Takao Doi 1997 metais dalyvavo STS-87 misijoje. 2008 apsilankė Tarptautinėje kosminėje stotyje kaip STS-123 įgulos narys. STS-123 į kosminę stotį pristatė pirmąjį Japonijos laboratorijos modulį Kibō ir Kanados Dextre robotą. Šios misijos metu jis tapo pirmuoju žmogumi, į kosmosą išmetusiu bumerangą, kuris buvo specialiai sukurtas naudoti  mikrogravitacijoje kosminiuose skrydžiuose. Bendra skrydžių trukmė 31 para 19 val. 35 min, atliko du išėjimus, 13 val. 43 min., į atvirą kosmosą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *