Judėjimas ir rimtis – judėjimo begalybės, o rimtis ? Kur ji?
Šiemet paminėję I. Kanto (1724-1804) 300-metį, dar menkai gilinamės į šių reiškinių esmę, juolab jau ir astronautiškai patirdami visokio judėjimo begalybes. Veikale „Visuotinė gamtosistorija ir dangaus teorija“ (1755) visatos kilmę ir raidą Kantas aiškino, remdamasis I. Newton mechanika. „Saulė, planetos ir kt dangaus kūnai susidaro iš dalelių bei dulkių ūko“.
Gerą šimtmetį vystėsi kosmogonija – (gr. kosmogonia – pasaulio atsiradimas), astronomijos šaka, tyrusi kosminių kūnų ir jų sistemų (pvz., Saulės sistemos, Galaktikos) kilmę bei raidą. Plėtodamasi kosmogonija susiskaidė į atskiras šakas, todėl mokslinėje astronomijos literatūroje kosmogonijos sąvoką nustota vartoti.
Vėliau atsirado dabartinė kosmologija su Didžiojo Sprogimo teorija, Visatos plėtros greitėjimu, foninio spinduliavimo temperatūra -270.415°C bei 10-26 kg/m3 vidutiniu tankiu. Judėjimas – padėties erdvėje kaita, slinkimas tam tikra kryptimi (fizikoje ir mechanikoje), bet nepaliaujama būsenos kaita (filosofijoje ir fiziologijoje).
Judėjimas yra visuotinas. Space Telescope Science Institute ir NASA nuotrauka
Rimtis – visiškas judesio sulėtėjimas arba išnykimas, pasiekus nulinę temperatūrą 0 K = -273o C, gal ir išnykus kvantinei būsenai atomuose. „Grynojo proto kritika“ (1781) – apie pažinimą kaip gamtos dėsnių suvokimą intelektiškai per mąstymo veiklą ir tikrovės schematizavimą tebevystoma neokantizmu, neoracionalizmu, net neoromantizmu, pvz kosminiu vizionizmu.
Crew Dragon erdvėlaivis netrukus prisišvartuos prie Tarptautinės Kosminės Stoties. NASA nuotrauka
Kosminiai judėjimai erdvėse toliau 100 km virš Žemės: aktyvieji, pvz greitinimas į apskaičiuotą trajektoriją; pasyvieji – inerciniai judėjimai be stūmos; pvz geocentriniai (aplink Žemę), heliocentriniai (aplink Saulę), selenocentriniai (apie Mėnulį); leidimosi grįžtant Žemėn, stabdant varytuvais, tupiant į kitą kosminį objektą ar švartuojantis.
Greičiai ir skaičiai
Šiomis dienomis erdvėlaivis Solar Parker gravitacinių poveikių dėka judėjo rekordiniu beveik 200 km/s greičiu ir tyrė Saulę 6,1 Gm artumu bei įkaitęs gal 1,3 kK. Netrukus informaciją praneš tiksliau.
Erdvėlaiviai Space Shuttle lakstė 135 kartus iki 10 km/s greičiais artimame kosmose, kur SSN (Space Surveyllance Network) tarnyba 2024-ais suskaičiavo 40 500 didesnių nei 10 cm objektų, 1 mln 100 tūkst 1-10 cm dydžio objektų ir 130 mln mažesnių nei 1 cm objektėlių. Šatlai su kosmoso šiukšlėmis, su smulkme, susidūrė tik 80 kartų.
Bumerangas
Rimtis, kaip ir gyvybė, dar neaptikta.
Dalis Bumerango ūko. NASA nuotrauka
Šalčiausiame jauname planetiniame Bumerang ūke, astroskopų Hubble ir Webb duomenimis, tėra 1 K temperatūros. Ūkas yra Kentauro žvaigždyne, už 5000 šviesmečių nuo Žemės. Planetinis ūkas susidaro aplink ryškią centrinę žvaigždę, kai ši paskutiniu savo gyvenimo etape nusimeta išorinius sluoksnius. Šiaip kosmose yra 2.735 K arba -270.415°C ir šis objektas yra vienintelis iki šiol rastas objektas, kurio temperatūra žemesnė už foninio spinduliavimo temperatūrą.