Kiruna – kosmoso kontrolė

Kiruna station Sweden

Kiruna – snieguotas miestas Švedijos šiaurėje atsiveria 2020 gegužės 27 dieną Copernicus Sentinel-2 misijos nuotraukoje.

Kiruna

Sentinel-2 nuotraukoje Kiruna – nuo centro į kairę ir truputį į viršų

Nuotraukoje Kiruna (67°51’38″N 20°26’07″E) išsiskiria tamsiais tonais (truputį į kairę nuo centro), yra 145 km į šiaurę nuo Poliarinio rato. 22 tūkstančių gyventojų miestas yra rytinėje Luossa ežero pakrantėje, tarp Kiruna ir Luossa kalnų. 40 km į rytus nuo Kiruna, ~ 68° platumoje, yra Europos Kosmoso Agentūros (ESA) Kiruna žemės stotis. 2020 rugsėjį Kiruna stotis minėjo 30 metų kosmoso stebėjimo jubiliejų.

Švedijos stotis idealiai tinka sekti poliarinėmis orbitomis lakstančius palydovus. Jos gaunami duomenys padeda tirti Žemės vandenynus, vandenį ir atmosferą, prognozuoti orus ir suprasti greitą klimato kaitą. Kirunos stotis yra ESA stebėjimo stočių tinklo Estrack dalis. Estrack yra pasaulinis tinklas, sujungiantis palydovus, orbituojančius apie Žemę ir Saulės sistemoje, su ESA Kosmoso Operacijų Centru (ESOC – ESA’s Space Operations Centre) Darmštate, Vokietijoje. Stotyje įrengti du sudėtingi terminalai su 15 m ir 13 m diametro antenomis, ryšio su apie Žemę orbituojančiais palydovais – CryoSat, Swarm, Copernicys Sentinel-1 ir neseniai iškeltu Sentinel-6 Michael Freilich (pasaulinio vandenyno lygio matavimai) – palaikymui. Švedijos stotis sekė Sentinel-6 Michael Freilich palydovo pirmasias dienas orbitoje. Pirmąjį palydovo signalą po atsiskyrimo nuo raketos užfiksavo Šiaurės poliaus palydovų stotis Aliaskoje. Vėliau palydovą perėme Eumetsat (Europos meteorologinių palydovų eksploatacijos organizacija), kuri rinks palydovo duomenis ir bus atsakinga už misiją.

Kiruna ir tinklai

Palydovas „Sentinel-6“ yra viena iš Europos Sąjungos „Copernicus“ misijų šeimų, jos įgyvendinimas yra unikalaus ESA, NASA, „Eumetsat“ ir NOAA bendradarbiavimo rezultatas, prie kurio prisidėjo Prancūzijos kosmoso agentūra CNES. Stotis teikia palydovų, žemose orbitose apie Žemę (LEO), įprastą palaikymą orbitavimo fazėse ir specializuotą pagalbą paleidimo ir ankstyvosios orbitos fazės (Launch and Early Orbit Phase – LEOP) metu. Visos įprastos Kirunos antžeminės stoties operacijos yra visiškai automatizuotos ir kontroliuojamos iš „Estrack“ valdymo centro ESOC, Darmštate. Vietinė komanda yra atsakinga už vietinių stočių veiklą ir priežiūrą. Stotyje yra Galileo eksperimentinio jutiklio Stoties (GESS) imtuvas ir pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (GNSS) imtuvas, kurie nuolat teikia duomenis ESOC.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *