Lotynų Amerika ir kosmosas

Arecibo dish kosmosas

Vienareikšmiškai Lotynų Amerika kol kas sunkiai dera su terminu kosmosas. Galbūt acociacijos yra artimesnės su anarchijai nestabilumui ir revoliucijoms. Prie Lotynų Amerikos priskiriamos ir Karibų regiono valstybės, tad dažnai naudojama trumpinys LAC – Latin America ir Caribbean.

Lotynu Amerika

Afrikos ir LAC šalių kosminių biudžetų palyginimas

Bendras 14 valstybių kosminis biudžetas yra kuklus, 2018-2020 metais jis siekė tik 492.65 mln. USD ir panašiai kaip Azijos šalių, biudžeto skaičiai nėra skaidrūs. 10 šalių yra įsteigusios nacionalines kosmoso agentūras, o daugiausiai lėšų kosmosui skiria Argentina, Bolivija, Brazilija ir Meksika. Bent devynios LAC šalys per pastarąjį dešimtmetį paleido satą, daugiausia bendradarbiaudamos su kitomis šalimis, tokiomis kaip Azerbaidžanas, Kinija, Rusija ir JAV. (astronautika.lt pastaba – Azerbaidžanas savo satus paleidžia su Rusijos, Kinijos ar JAV startūnais)

LAC kosmosas

2020 metų LAC šalių kosmoso biudžetų palyginimas, M – mln USD

LAC kosmosas ir biudžetai

Argentina – Argentina National Space Activities Commission (CONAE nuo 1991 metų) yra bene stipriausia LAC kosmoso valstybė, taip pat viena iš Tarptautinės Astronautikos Federacijos (IAF – International Astronautical Federation) įkūrėjų dar 1940 metais. Bolivija – Bolivian Space Agency (ABE nuo 2010 metų), Brazilija – (Brazilian Space Agency – AEB nuo 2014 metų) su Alcantara paleidimo centru (Alcântara Launch Centre – CLA) šalies šiaurės rytuose nuo 2019 metų yra atsivėrusi komercinei veiklai, Čilė – Chilean Space Agency nuo 2001 metų, Kolumbija – Columbia Space Commission (CSS nuo 2006 metų), Kosta Rika – Costa Rican Space Agency, Ekvadoras – Ecuadorian Civil Space Agency (EXA nuo 2007 metų), Meksika – Mexican Space Agency (AEM nuo 2010 metų), Paragvujus – Paraguay Space Agency (AEP), Peru – National Commission for Aerospace Research and Development (CONIDA nuo 1974 metų).

Kelios kitos LAC šalys naudoja įvairaus lygio kosmines technologijas. Kuba (Cubadoes) neturi kosmoso programos, ji bendradarbiauja su Rusija, ypač palydovinės navigacijos srityje. Gvatemalos kosminė programa yra vis dar labai ankstyvoje stadijoje; tačiau šalis savo „CubeSat“ paleido per „KiboCube“ programą 2020 m.

VeneSat-1 kosmosas

Venesat-1 sėkmingai veikė iki 2020 kovo 13, po to pasimetė orbitoje apie Žemę

Neturėdama nacionalinės kosmoso agentūros, Venesuela 2008 metais Kinijos startūnu paleido Kinijoje pagamintą ryšių satą. VeneSat-1 turėjo veikti 15 metų, tačiau 2020 kovą nustojo funkcionuoti ir Venesulea ketina 2022 iškelti sato pakaitalą.

Atskirai galima paminėti Puerto Riko, kurio teritorijoje ilgą laiką veikė Arecibo radioteleskopas.

Lotynų Amerikos ir Karibų Kosmoso agentūra (Latin American and Caribbean Space Agency – ALCE) įsteigta 2020 rudenį Meksikos ir Argentinos pastangomis. Į ALCE pakviestos Bolivija, Ekvadoras, Paragvajus, Kolumbija, Salvadoras ir Peru. Pasak Meksikos užsienio reikalų ministro Marcelo Ebrardo, prisijungė Bolivija, Ekvadoras, Salvadoras ir Paragvajus, o Kolumbija ir Peru šiuo metu yra stebėtojos.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *