Mažyliai lekia link Mėnulio

mazyliai startas

Mažyliai, kuriuos išlėkdino Falcon-9 startūnas, lekia link Mėnulio.

Falcon-9 startūnas iš Canaveral išlėkdino ir du Mėnulio tyriklius. Mažyliai tai mažesnis 14 kg masės 6U kubsatą Lunar Flashlight (Mėnulio Švyturys) ir stambesnis, 340 kg masės ir 2,6×2,3 m dydžio, Hakuto-R.

mazyliai NASA-Lunar-Flashlight

Lunar Flashligt tyriklis laboratorije prieš lėkį

Flashlight turi 4 Saulės skydelius, 4×100 mN miniatiūriškus varytuviukus bendros su naujovišku ASCENT (Advanced Spacecraft Energetic Non Toxic) kuru 5 kg masės; reflektometrą su 4 lazeriais vandens paieškai. 53-ją minutę atsilaisvinęs nuo satų skirstytuvo, jis pradėjo 4 mėnesių trukmės kelionę taupia trajektorija link Mėnulio. Pasiekęs 20 km – 5 Mm poliarinę orbitą, iš jos ieškos šiaurės poliaus šešėliniuose krateriuose vandens. Panašiai lekia CAPSTONE, apie tai rašėm  anksčiau.

mazyliai Hakuto-R

Hakuto-R misija

Hakuto-R turi Saulės skydelių ant korpuso, 4 išskleidžiamas atramas tūpimui, 1 stūmesnį varytuviuką ir 6 mažesnius. Atsilaisvinęs nuo skirstytuvo 45-ją lėkio minutę, pradėjo skrieti taupią trajektoriją link Žemės sato. Apie 1 mėn lėks iki 1,5 Gm tolumo, iš kur pasuks link Mėnulio. Prie jo priartės po 2-3 mėn, paorbituos greta ir po savaitės tūps paviršiun. Ten išlaipins 2 robotizuotus mėnuleigius.

Jei viskas vyks pagal planą, Hakuto-R taps pirmuoju Japonijos erdvėlaiviu istorijoje, pasiekusiu natūralų Žemės palydovą. Tai bandomasis skrydis ir pirmoji „ispace“ misija. Kol kas Hakuto-R skrieja sėkmingai. Ryšys su įrenginiu užmegztas, maitinimo šaltinio padėtis stabilizuota, gedimų neužfiksuota. Bendrovė „ispace“ nori nusiųsti antrąją misiją į Mėnulio paviršių 2024 m., trečioji bus po metų – jau kaip NASA komercinės Mėnulio naudingosios apkrovos paslaugų misijos dalis.

Arabų Rashid

mazyliai Rashid

10 kg masės 53x53x70 cm dydžio keturatis Rashid, pavadintas JAE vadovo garbei. Šis mažylis tirs dirvą ir aplinką

Rashid rover crew

Rashid važiuoklis sukonstruotas Dubajaus Mohammed bin Rashid Kosminiame centre

Rashid rover director

Emyratų Mėnulio misijos direktorius daktaras Hamad Al Marzooqi sakė, jog antroji misija, Rashid 2, planuojama 2026 metais. Nuotrauka Chris Whiteoak

Misija truks vieną Mėnulio dieną arba 14 Žemės parų, o komanda tikisi, kad važiuoklis gali išgyventi ir Mėnulio naktį, kai temperatūra nukris iki -183 °C. Antrąją Jungtinių Arabų Emyratų Mėnulio misiją, Rashid-2, vykdys Kinija, su kuria jau pasirašytas susitarimas.

Kitas mažylis yra japonų keturatis SORA-Q, su  4 optinėm kamerom. Dar Mėnulio dulkes tyrinės JAXA/TOMY 0,25 kg o80 mm robotizuotas rutulinis (lyg ir transformuojamas) mėnuleigis.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *