Meteoritai Marse

Curiosity

Meteoritai Marse, kuriuos aptiko marsaeigis Curiosity, veikiantis Raudonojoje palentoje nuo 2012 metų.

Curiosity Cacao

Meteoritas Kakava. NASA nuotrauka

JAV marsatyris Curiosity Raudonojoje planetoje aptiko meteoritą. Tai ~ 30 cm dydžio geležies ir nikelio objektas, tokią informaciją pateikė Curiosity komanda. Meteoritas arba Marso akmuo įvardintas Kakava (Cacao).

Marsaeigis Curiosity 2012 m. rugpjūtį nusileido Marso 154 km pločio Gale krateryje, o pagrindinis misijos klausimas buvo, ar šioje srityje galėjo egzistuoti gyvybė. Per pastaruosius metus surinktų duomenų pakako mokslininkus teigiamai atsakyti: čia galėjo būti potencialiai apgyvendintų ežerų ir upelių. Tikėtina, kad vandens baseinas išsilaikė kelis milijonus metų, ir to galėjo pakakti Marso mikroorganizmų vystymuisi.

Curiosity Liban

Meteoritas Libanas. NASA nuotrauka

Curiosity neieško pačių mikrobų požymių, toks darbas patikėtas Perseverance marsaeigiui, kuris 2021 metų vasarį nusileido kitame Marso krateryje ežere. Nuo 2014 m. rugsėjo mėn. Curiosity kopė Sharp kalno šlaitais – didžiuliu masyvu, iškilusiu 5,5 km aukštyje virš Gale kraterio. Neseniai zondas pasiekė sulfatų turtingas nuosėdas, kurios susidarė gana sausomis sąlygomis – galbūt šios uolienos padės mokslininkams suprasti, kaip Geilo krateris ir Marsas apskritai sugebėjo iš gana šiltos ir drėgnos vietos pasukti į dabartinę šaltą dykumą.

Iki šiol Curiosity Marso paviršiumi įveikė 29,47 km, o anksčiau užkliuvo ant meteoritų. 2014 metais marsaeigis aptiko pirmąjį savo objektą. Jį vėliau pavadino Libanu. Tai 2,1 m dydžios objektas. 2016 metais buvo rastas meteoritas, gavęs Kiaušinių uolos (Egg Rock) pavadinimą.

Curiosity Egg Rock

Meteoritas Kiaušinių Uola. NASA nuotrauka


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *