Nauka ir TKS šokis

Nauka

Liepos 29 dieną prie TKS prisijungė modulis Nauka ir prasidėjo šokis…

ISS Nauka 07-29-21

Modulis Nauka prijungtas prie 109 metrų ilgio TKS

Modulį Nauka sudaro iš hermetiškas prietaisų skyrius ir sferinis hermetiškas adapteris, tap jų – sandari pertvara su liuku. Hermetiškų patalpų tūris – 70 m3. Mokslinė veikla modulyje numatyta iki 2027 pabaigos, prireikus ir iki 2030 m. Modulio masė – 20.350 tonų, ilgis – 13,12 m, o max diametras – 4,25 m. Saulės baterijų plotas – 56 m2, galia – 2,5 kW. Numatoma 410 – 460 km darbo orbitoje (nebūtinai TKS sudėtyje) trukmė – 15 metų

Nauka

Liepos 29, 12 val. 45 min. atidarant Nauko liuką, neplanuotai suveikė modulio varytuvai (kiekvienas po 4,09 kN stūmos). Modulis, mėgindamas atsiskirti nuo Tarptautinės Kosminės Stoties, ją pradėjo sukti.

Tarptautinės Kosminės Stoties sukimasis

NASA ir Roskosmos reakcija

NASA skrydžių valdymo centre skrydžių direktorius Zebulon Scoville, dirbantis tose pareigose jau septynerius metus, pranešė apie TKS pasisukimą 450 kampu. Vėliau paiškėjo keistoka ir įdomi situacija. Modulį Nauka galima valdyti tiesiogiai tik Rusijos valdymo centro. Artimiausias ryšio seansas turėjo būti po 70 min. kuomet TKS bus matoma iš Rusijos. Astronautika.lt komentaras: ar modulis Nauka yra privati Rusijos nuosavybė ir valdymo signalų perduoti satelitais negalima ? Ar tai būtų pasikėsinimas į Rusijos saugumą ?

Nauka 02spacestation-3-jumbo

Z. Scoville (2019 nuotrauka): tai buvo pirmoji „ekstremali TKS situacija“. Nuotrauka: Robert Markowitz/NASA

Po ekstremalios situacijos paskelbimo JAV aktyvavo papildomas ryšio su TKS antenas, tačiau to nepakako. Ryšys su Tarptautine Kosmine Stotimi buvo prarastas 4 minutes ir vėliau 7 minutes. Žemės komanda užblokavo stoties Saulės baterijas, o astronautai užblokavo radiatorius, atiduodančius stoties šilumą į kosmosą.

TKS sukosi 0.560 per sekundę greičiu ir lyg ketino atlikti atbulinį salto. Nauka varytuvai veikė beveik 15 minutes, po to baigėsi kuras. Tarptautinė Kosminė Stotis pagal vieną iš ašių buvo pasukta 5400. Iki normalios padėties teko TKS pasukti dar 1800. Tai pradžioje atlikta įjungus TKS modulio Zvezda varytuvu, vėliau teko įjungti ir krovininio erdvėlaivio Progress-17 varytuvus.

Stotis atliko dvigubą salto atgal ir po 60 minučių vėl lėkė numatyta orbita. Po ekstremalios situacijos Z. Scoville pasakė: „Aš visiškai pasitikiu rusais. Tai fantastiška partnerystė”. Pasak Roscosmos vadovo D. Rogozin, įvyko programinė kompiuterio klaida, o su TKS nieko ekstremalaus nenutiko.

Situacija nebuvo kritinė, sukimasis – 0.56 laipsnių per sekundė – nėra didelis, tačiau prie TKS pritvirtintos ilgos Saulės baterijų konstrukcijos, kurios dėl sukimosi galėjo tiesiog atsikabinti ar nutraukti įvairias jungtis.

Panaši situacija yra buvusi 2015 birželio 9, kuomet, testuojant Rusijos naudojomą Kurs sistemą (erdvėlaivių suartėjimas su TKS), kelioms sekundėms patys įsijungė erdvėlaivio Sojuz TMA-15 M varytuvai, o TKS truputį pakeitė savo orbitą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *