TKS liepos kronika

Pirs module and TKS

TKS, Nauka ir Starliner lėkis – pagrindiniai Tarptautinės Kosminės Stoties liepos akcentai.

TKS Nauka

Modulis Nauka tuoj prisijungs prie TKS

Šį liepos mėn sukako 20 metų ėjimams į atvirą kosmosą iš TKS, o įgula pradėjo ruoštis modulio Pirs keitimui nauju laboratoriniu Nauka, kurio laukiama nuo 2007 metų.

21 d. M. McArtur tęsė eksperimentą InSPACE-4 (Investigating the Structure of Paramagnetic Aggregates from Colloidal Ellipsoids – paramagnetinių agregatų iš koloidinių elipsoidų struktūros tyrimas) šviesos ir šilumos poveikių atžvilgiais. Ji kartu su Hoshide tyrinėja akių retinolų paviršius fundoskopu ir ieško pakitimų. Pesquet dirbo Ultra Tweezers (ultra žnyplėmis), tirdamas nesvarume negirdimas garso bangas – jau 30 metų teoretizuojamą akustinį reiškinį. Kimbrough tebemontavo atgabentą naują tualeto sistemą modulyje Node-3, o Vande Hei – vandens perdirbimo aparatūrą. Dubrov ir Novickij tvarkė krovinius.

Visa įgula 22 d. perdislokuos Endeavour modulį, atlaisvindami Harmony jungtį būsimai Starliner misijai bei ruošdamiesi televizijos laidai apie Nauka atvykimą iš Baikonuro. 22 d. atidėtas Pirs atjungimas nuo TKS, nes Nauka švartuosis tik 07 29, tad Dubrov su Novickiu dar tęs paruošas.

23 d. Pesquet baiginėjo GRSP 3-jį eksperimentą ilgalaikio nesvarumo įtakos spaudimo jėgai ir rankų funkcijų manipuliuojant daiktais valdymui vertinti. Taipogi derino KERMIT (Keyence Research Microscope Testbed) vibracinę įtaką kt aparatūrai perduodant Žemėn vaizdus. Hoshide pertvarkė ląstelių bio-eksperimentą link imtensyvesnio centrifugavimo padidindamas išcentrinį atstumą. McArtur tęsė POBoT-r (Robotic On-Board Trainer for research) kognityvinės gebos vertinimo seansą.

Visi įgulos nariai tyrinėjo akis ultragarsiniu prietaisu ir ruošėsi 31 d startuosiančio Starliner atvykai.

25 d. Pesquet pasveikino visus Olimpiados proga, įgula gėrisi jūra spalvingų vėliavėlių (ir olimpinių) laboratorinėse lentynose bei žada draugiškas varžybas Sojuz – Dragon.

Nauka modulis

Pirs module and TKS

Modulis Pirs su krovininiu erdvėlaiviu Progress pajudėjo link Žemės

26 d. po 20 metų funkcionavimo Pirs modulis  atsijungė kartu su krovininiu Progress ir pajudėjo link Žemės. Pirs modulis buvo naudojamas ėjimams atviran kosmosan. Atmosferoje apsvils ir nuskęs į Ramųjį vandenyną. Atlaisvintoj vietoj švartuosis 07 21 iš Žemės startavęs Nauka modulis.

28 d. Pesquet nufotografavo Pirs modulį pasiekus Žemės atmosferą ir sušvytėjus, – nekasdienis vaizdas TKS istorijoje.

29 d. po 8 parų nelabai sklandžios kelionės Nauka prisišvartavo prie Zvezda jungties 9:29 val. 12:45 val neplanuotai suveikė Nauka varytuvai (kiekvienas po 4,09 kN stūmos), veikė beveik 60 min ir pasuko TKS 45o kampu. Pasak D. Rogozin, įvyko programinė kompiuterio klaida, kurios pasėkmėms ištaisyti prireikė Progress-17 ir Zvezda varytuvų. Kol situacija stabilizuosis, Starliner startas atidėtas iki rugpjūčio 3 d. Nepaisant trikdžių, E. Musk pasveikino Nauka prijungimo TKS proga Tviteriu, pasigyręs ir 100-jo Raptor varytuvo pagaminimu. Beje, JAV vyriausybė jau pavedė Musk‘ui kurti mėnulėjimo techniką. Gi 20,35 t o4,2×13 m 70 m3 2,5 kW Nauka turi 14 laboratorinio darbo vietų viduje ir 16 – išorėje. Yra panašus į Canadaarm 0,6 t 11,3 m ilgio manipuliatorius ERA (European Robotic Arm) bei tualetas su šlapimo perdirbimo aparatu. Nauka yra 25 metus užtrukęs Chruničevo Centro kūrinys, AlfaStrachovanije apdraustas 9,2 mlrd RUB.

30 d. Dubrov ir Novickij įėjo Nauka vidun, bet atidarant liuką pastebėjo iškrentant 2 cm varžtą; rimtesnių sutrikimų neaptiko ir pradėjo sistemų tikrinimus. Rugsėjo mėn planuoja ėjimus į kosmosą galutiniams tvarkymo darbams ir šliuzinės kameros montažui. Lapkričio 24 d. iš Žemės startuos dar vienas modulis Pričal, kurį prišvartuos prie Nauka vienos iš trijų jungčių.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *