New Shepard raketos, sukurtos bendrovėje Blue Origin, bandymai užbaigti sausio 14.
New Shepard raketa 2021 pavasarį į kosmosą lėkdins turistus
Raketa su misija NS-14 iš starto aikštelės Teksaso valstijoje, sėkmingai pakilo 14 kartą, o Blue Origin įkūrėjas Jeff Bezos 2021 pavasarį ketina kosmosan lėkdinti turistus. Skirtingai nei bendrovė Virgin Galactic, Blue Origin bilietų į skrydžius neparduoda, nors rezervacija paskelbta. Bilieto kainos 2021 neskelbia. 2019 metais bilieto į kosmosą kainą buvo skelbta ir ji siekė ~ 100 tūkst USD. Anksčiau esame rašę apie Virgin Galactic, pardavusią krūvą bilietų po 250 tūkst. USD. Deja, tikinusi skrydžius pradėsianti 2018 pavasarį, 2021 metų pradžioje bendrovė tyli.
Misija NS-14 užbaigiama, kapsulė tuoj nusileis
Ketinama sausio 14 misijoje NS-14 dalyvavusį 6 vietų erdvėlaivį vėliau dar sykį išlėkdinti į suborbitinį skrydį. Po antrojo skrydžio, bus pasirengta turistų skraidinimui į ~ 106 km aukštį virš Žemės. Raketa New Shepard lėkdins kosmoso turistus į suborbitinį skrydį. Dalyviai erdvėlaivyje patirs kelių minučių nesvarumo būklę, galės grožėtis Žemės vaizdais. Raketa ir erdvėlaivis yra daugkartiniai, raketa grįžta atgal į Žemę panašiai kaip bendrovės SpaceX raketa Falcon 9. Erdvėlaivis su dalyviais parašiutais nusileidžia Teksaso valstijoje. Kosmosų turistams yra sukurti keturi daugkartiniai erdvėlaiviai.
Suborbitinio skrydžio schema
New Shepard atnaujinta kapsulė
Misijos NS-14 manekenas Skywalker sėkmingai imitavo astronautą ar kosmoso turistą
Misijoje NS-14 (trukmė 10 min. 10 s.) išbandyta patobulinta kapsulė astronautams ir turistams:
garsiakalbiai viduje su mikrofonu ir mygtuku „tiesiog pasikalbėti“ prie kiekvienos sėdynės, kad astronautai galėtų nuolat kalbėtis su Misijos kontrole (Mission Control); pirmasis ekipažo įspėjimo sistemos bandymas su skydeliu kiekvienoje sėdynėje, perduodant astronautams ir turistams svarbius saugos pranešimus;
paminkštinti sienų pamušalai ir garso slopinimo įtaisai, skirti sumažinti aplinkos triukšmo lygį kapsulės viduje; aplinkos sistemos, įskaitant aušinimo sistemą ir oro drėgmės valdymą, siekiant reguliuoti temperatūrą ir išvengti kapsulės langų rasojimo skrydžio metu, o taip pat anglies dioksido reguliavimas; Šešios astronautams ir turistams.
Blue Origin privati starto aikštelė Teksaso valstijoje panašesnė į vaikų smėlio dežę, nei į kosmodromą
Jeff Bezos bendrovę Blue Origin įkūrė 2000, po dviejų metų Elon Musk įkūrė bendrovę SpaceX. Blue Origin bendrovę, kurioje dirba ~ 3500 darbuotojų, finansuoja pats ikūrėjas. 2020 Jeff Bezos, pardavęs Amazon akcijų, į kompaniją investavo ~ 10 mlrd USD. SpaceX kompanijos (~ 8000 darbuotojų) finansavimo šaltinis yra pilotuojami skrydžiai į Tarptautinę Kosminę Stotį ir komerciniai palydovų iškėlimai.