ONERA perka satus iš NanoAvionics

Onera NanoAvionics M6P Assembly

ONERA perka satus iš NanoAvionics pagal pasirašytą sutartį

Prancūzijos aviacijos ir kosmoso laboratorija ONERA (Office National d’Etudes et de Recherches Aérospatiales) pasirašė sutartį su kosmoso misijų integratoriumi ir satų gamintoju NanoAvionics dėl dviejų 8U ir 6U satų įsigijimo FlyLab misijoms.

Onera NanoAvionics M6P Assembly

NanoAvionics M6P platforma orbitoje apie Žemę. ONERA vizualizacija

Dvi nano satų platformos yra standartizuotas NanoAvionics modulinis dizainas ir universalumas, skirtas sudėtingos FlyLab (Flying Laboratory) misijos įvykdymui. NanoAvionics suteiks ONERA programinę ir techninę įrangą, skirtą satams testuoti ir valdyti. Į 550 km aukščio orbitą apie Žemę 8U ir 6U satai bus paleisti 2025 m. pradžioje.

FlyLab-1 misijoje, 8U satas, ketinama išbandyti neaušinamos megapikselines infraraudonosios kameros funkcionalumą. 1,5 U dydžio kamera stebės maždaug 90 metrų 1 vaizdo taškui arba pikseliui iš 550 km orbitos apie Žemę. Kameros duomenų kalibravimui panaši kamera bus įrengta lėktuve. Kita Flylab-1 misijos 1U dydžio optinės kameros raiška bus ~ 50 m/1 pikseliui.

FlyLab-2 misijos 6U satas turės du ONERA įrenginius. Pirmąjį sudaro VHF antena ir programiškai valdoma radijo įranga (software defined radio card – SDR), priimanti signalus iš jonosferos. Taip bus praplečiamas ir tobulinamas 2023 metais pradedamas ONERA eksperimentas. Antrasis įrenginys skirtas radaro analizei ir sudarytas iš L juostos antenos ir kitos SDR, analizuojančios signalus iš Žemės įrenginio.

Franck Lefèvre, ONERA techninis generalinis direktorius, sakė: „ONERA nori ištirti galimybes vykdydama savarankiškai finansuojamą projektą, sukuriant ir pradedant nano satų misijas, skirtas išbandyti naujas technologijas orbitoje”.

CubeSat standartas iš naujo apibrėžė daugelį kosminės veiklos aspektų, įskaitant mokslą, nuo Žemės stebėjimo ir stebėjimo iki pagrindinių astrofizinių tyrimų. NewSpace metodai leidžia įgyvendinti kosmines misijas su mažesnėmis sąnaudomis ir vėlavimais, kartais sugrupuojant daugybę satų į spiečių. Šis metodas ir paleidimo sąnaudų mažinimas palengvina technologijų arba techninės bei programinės įrangos komponentų patikrinimą. Šie du svarbūs aspektai bus sujungti FlyLab misijose.

Startuolis ir plėtra

Nuo savo veiklos pradžios 2014 metais, NanoAvionics įvykdė daugiau nei 120 mažų satų misijų ir kitų susijusių projektų. Vilniuje įsikūręs bendrovės padalinys yra pagrindinis bendrovės strateginis, gamybos, tyrimų ir satų valdymo centras, teikiantis mažųjų satų ir misijų valdymo paslaugas NASA, Europos kosmoso agentūrai (ESA), Thales Alenia Space ir kitoms organizacijoms visame pasaulyje, įskaitant įvairių konfigūracijų satų spiečių kūrimą.

2021 metų pabaigoje NanoAvionics kartu su „Geomatrix“, „BlackSwan Space“ ir „Elsis Pro“ susibūrė į Lietuvos kosmoso technologijų klasterį. Prie jo 2022 rudenį prisijungė ir Astrolight bendrovė, kurianti belaidžio lazerinio ryšio technologijas satams ir dronams.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *