Starshield – SpaceX satų tinklas vyriausybei

Starshlied network

SpaceX kuria saugų satų tinklą vyriausybei. Interneto satų žvaigždynas „Starlink„, skirtas vartotojams ir komerciniam naudojimui, o „Starshield” – vyriausybiniam naudojimui. Projekto pradžioje daugiausia dėmesio bus skiriama trims sritims. 2024 kovo 2 dieną apie Žemę orbitavo ir veikė 4794 Starlink satai.

Starshield SpaceX

Super Heavy kelia satus į kosmosą. SpaceX nuotrauka

Tinklo panaudojimas

Pradiniai projekto tikslai yra satų naudojimas trim sritims: Žemės stebėjimas, ryšiai ir naudingieji kroviniai. Orbituojantys „Starshield” satai su gausybe Žemės stebėjimo įrangos iškart pateiks apdorotus duomenis tiesiogiai naudotojui. Satai teiks patikimą pasaulinį ryšį vyriausybiniams naudotojams, turintimes „Starshield” tinklo naudojimo įrangą. Kartu tinklas užtikrins sudėtingiausias klientų naudingųjų krovinių misijas. Paskutinis tikslas yra galimybė „Starshield” satuose talpinti įvairiausius prietaisus.

Starshield Rapid-development

„Starshield” užtikrins aukštesnį saugumo lygį nei „Starlink” satų tinklas. Tai bus pasiekiama naudojant „papildomas aukšto lygio kriptografines galimybes saugiai talpinti įslaptintus naudinguosius krovinius ir apdoroti duomenis, atitinkančius griežčiausius vyriausybės reikalavimus”. „Starshield” erdvėlaiviai taip pat galės sąveikauti su kitais palydovais, turinčiais lazerinio ryšio terminalą, kurį naudoja „Starlink” erdvėlaiviai.

„SpaceX” kuria JAV vyriausybei skirtą palydovinės žvalgybos sistemą, apie kurią pirmą kartą pranešta dar 2021 metais. Tuomet „Reuters” atskleidė detalių apie 1,8 mlrd. USD vertės projektą „Starshield” arba žvalgybinių satų žvaigždyną Nacionaliniam žvalgybos biurui (National Reconnaissance Office – NRO). Rusija ir Kinija netruksu šį projektą pradėjo kritikuoti, ragindamos JAV bendroves „nepadėti piktadariui daryti blogio”.

Uždari šaltiniai

JAV vyriausybės orbituojančių satų duomenų bazėje yra įrašai apie „keistus” palydovus. Juos per kelias misijas iškėlė „SpaceX”, tačiau nei bendrovė, nei vyriausybė niekada nepripažino. Galbūt tai yra „Starshield” tinklo prototipai. Deja, visi šaltiniai prašė likti anonimais, nes nebuvo įgalioti aptarinėti JAV vyriausybės programos. Pentagonas jau yra didelis „SpaceX” klientas, naudojantis jos raketas „Falcon 9” kariniams kroviniams į kosmosą iškelti. Pirmasis „Starshield” palydovo prototipas, paleistas 2020 m., buvo dalis atskiros ~ 200 mln. USD vertės sutarties. Ji „SpaceX” padėjo pasiruošti didesnei, ~ 1,8 mlrd. USD vertės sutarčiai.

Slaptas satų žvaigždynas yra vienas iš labiausiai JAV vyriausybės pageidaujamų pajėgumų kosmose, nes jis kuriamas taip, kad užtikrintų nuolatinį, visur esantį ir greitą veiklos Žemėje stebėjimą. „Niekas negali pasislėpti”, – apibūdindamas tinklo aprėptį sakė vienas iš šaltinių, kalbėdamas apie būsimas tinklo galimybes.

Starshield satai orbitoje

Starshild sattelite

Starshield sato prototipas. SpaceX nuotrauka

Nuo 2022 vasario 13 iki 2024 gegužės 19 dienos, SpaceX į orbitą iškėlė 16 būsimo NRO tinklo satų, šiai dienai, kovo 25, vis dar veikia 13 satų. Jie apie Žemę orbituoja maždaug 525-951 km aukščiuose, o orbitos inklinacija su ekvatoriumi yra 97,60; 520; 80,990 ir 53.050.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *