Nuo 2015 iki 2020 rudens Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS) susiklostė daug nestandartinių situacijų. Laimei, astronautai rado situacijų suvaldymo sprendimus.
Tarptautinė Kosminė Stotis orbituoja ir yra nuolat apgyvendinta nuo 2000 metų
2020 metai – oras iš TKS
Rugpjūčio 20 Tarptautinėje Kosminėje Stotyje aptikas nedidelis oro nuotėkis, Roskosmos patvirtino informaciją. Astronautai pradėjo oro slėgio kontrolę JAV moduliuose. NASA nutarė laikinai izoliuoti įgulą (A. Ivanišin, IK. Vagner, Ch. Cassidi) Zvezda modulyje, o kitose ertmėse ieškos nuotėkių. Stotis per parą praranda ~ 220 gramų oro, tai gali vykti dėl 0.1 mm nesandarumo viename iš JAV modulių.
Liepos 1 dieną išsijungė TKS JAV segmento vieno kompiuterio veikimą užtikrinantis išorinis elektros blokas. NASA pranešė apie bloko pakeitimą kitu. Šią operaciją atliko CanadaArm robotizuota ranka, valdoma iš Žemės.
Balandžio mėnesį stoties ore buvo užfiksuota 65 mikrogramų/m3 benzolo. Koncentracija didėjo, tačiau neviršijo normų ir ekipažui nekenkė. Liepos 23 prie TKS prisijungė Rusijos krovininis erdvėlaivis Progress MS-15, atgabenęs du Draeger dujų analizatorius ir 90 testinių juostelių benzolo šaltinio paieškoms. Liepos 30 NASA paskelbė: atgabentieji dujų analizatoriai TKS ore benzolo neaptiko.
Dujų analizatorius Dräger X-pid® 8500 TKS ore benzeno neaptiko
2019 metai – TKS neveikia tualetai
Lapkričio 27 paaiškėjo įdomus dalykas – stotyje neveikia abu tualetai. Rusijos modulyje Zvezda asenizacinis sanitarinis įrenginys (АСУ) nenaudojamas, nes nuolat suveikia perpildytos talpyklos signalizacija. Tualetas WHS, esantis JAV modulyje Tranquility, nuolat signalizuoja gedimus. Abu tualetai yra pagaminti Rusijoje. Tuo metu prie Stoties buvo prisijungę du Sojuz erdvėlaiviai. Jų tualetais galima naudotis tik autonominio lėkio metu. TKS ekipažas jais naudotis gali tik išskirtinais atvejais. Gruodžio 13 NASA informavo, jog astronautai sutvarkė JAV segmento tualetą.
Spalio 22 dėl trumpojo jungimo JAV modulyje Unity sutriko virtuvės funkcionavimas. Pradžioje JAV astronautai skraidė į rusų modulį Zvezda ir ten šildėsi maistą ir virė vandenį. Vėliau amerikiečiai persinešė arbatinuką ir viryklę į JAV modulį Destiny. Gedimas buvo sutvarkytas lapkričio 14 dieną.
Rugsėjo 26 sugedo modulyje Zvezda esanti kondicionavimo sistema СКВ-2, liko dubliuojanti СКВ-1.
Rugpjūčio 29 dėl didelio deguonies lygio modulyje Zvezda suveikė stoties JAV segmento avarinė signalizacija. Tuo metu į Tarptautinę Kosminę Stotį iš transportinio erdvėlaivio Progress MS-12 talpyklų buvo pučiamas deguonis. Rusijos Skrydžių Valdymo Centras nutraukė stoties atmosferos prisotinimą deguonimi.
Fedor ir TKS
Rugpjūčio 24 nepilotuojamam erdvėlaiviui Sojuz MS-14 su robotu Fedor, nepavyko prisijungti prie modulio Poisk (Rusijos segmentas). Tokio reto įvykio priežastis – sugedusi susijungimo sistema Kursk. Rugpjūčio 27 Sojuz MS-14 prisijungė prie modulio Zvezda. Vėliau, rugsėjo viduryje, Rusijos kosmonautai aptiko neprijungtą Kursk sistemos kabelį.
Astronautika.lt komentaras: nesusijungimas orbitoje (neprijungti kabeliai ar užstrigę pašaliniai daiktai) yra Rusijos kosmonautiką lydintis prakeiksmas.
Roboto Fedor lėkis į TKS buvo tik Roskosmos reklaminė akcija, nes jo privalumų nebuvo pateikta
Balandžio 29 Žemėje buvo pastebėti JAV segmento elektros tiekimo trikdžiai: sutrikęs MBSU veikimas išjungė 2 iš 8 elektros tiekimo kanalų. Elektros tiekimas pertvarkytas per šešis veikiančius kanalus.
Prie stoties kovo 3 prisijungus erdvėlaiviui Dragon-2, stoties oro analizatoriai „supanikavo” ir ėmė rodyti padidintą izopropileno spirito kiekį, ~ 6 miligramai/m3. Įjungus oro valymo sistemą, izopropileno spirito koncentracija sumažėjo iki 2 mg/m3. Kovo 8 Dragon-2 atsijungė nuo TKS ir po kurio laiko izopropileno spirito koncentarcija sugrižo į normalų lygį (~0,1 mg/m3).
Vasario 1 atsijungė vandens tiekimo magistralės jungtis. Hiustono skrydžių valdymo centro darbuotojai išjungė vandens tiekimą, tačiau JAV segmento Tranquility modulyje ištekėjo 9.5 litrų vandens. Astronautai jungtį sujungė, o vandenį sugaudė rankšluosčiais. Ech, grindys liko neplautos.
2018
Lapkričio 6 sutriko Rusijos segmento vieno iš trijų terminalinių kompiuterių veikla. TKS darbas nepakito, nes normaliam funkcionavimui pakanka 2 kompiuterių. Lapkričio 8 kompiuterio darbas, po sistemos perkrovimo, buvo atstatytas.
Roskosmos žino skylės atsiradimo priežastį Sojuz MS-09 buities skyriuje
Rugpjūčio 30 naktį Rusijos erdvėlaivyje Sojuz MS-09 (prisijungęs prie Rusijos segmento) aptiktas oro nuotėkis. Pradėjus paiešką ir erdvėlaivio viduje aptikus skylę, ji hermetizuota. Gruodžio 11 kosmonautai išėjo į atvirą kosminę erdvę, apžiūrėjo Sojuz MS-09 išorę, paėmė pavyzdžius. Istorija be pabaigos. Roskosmos pareiškė: „Mes žinome kaip kosmose buvo pragręžta skylę, tačiau apie tai neinformuosime”. Rusijos spauda mirgėjo tekstais apie JAV astronautę ir skylę.
2016
Sutriko TKS atmosferos valymo nuo anglies dioksido įrenginys CDRA (Carbon Dioxide Removal Assembly). Jis įrengtas JAV segmento modulyje NODE-3. Astronautai pakeitė sugedusį įrenginuio ventiliatorių ir CDRA veikia toliau.
2015
Kovo 14 sutriko JAV segmento nuolatinės srovės komutatorius. Aštuoni įrenginiai perduoda srovę iš Saulės baterijų į stoties JAV modulius. Laikinai buvo sumažintas elektros naudojimas Rusijos segmente ir atsisakyta dalies nereikšmingų užduočių atlikimo Tarptautinėje Kosinėje Stotyje.
Sausio 14 JAV segmente gautas signalas apie amoniako nuotėkį iš šaldymo sistemos. Segmentas izoliuotas, o JAV astronautai perėjo į Rusijos segmentą. Po analizės įvairiais dujų analizatoriais ir kitomis priemonėmis, TKS ore amoniako pėdsakų neaptikta. 3 JAV astronautai po 10 val. sugrįžo į savo segmentą. Gautas signalas apie amoniako nuotėkį buvo tik kompiuterio sutrikimo sukeltas klaidingas jutiklio suveikimas modulyje Node-2, kuriame yra šaldymo įrenginys su amoniaku.