WASP-127b – vėjų egzoplaneta

wasp127b virselis

WASP-127b vėjų egzoplaneta ir hipergarsiniai greičiai atmosferoje. Egzoplaneta yra apie kitą žvaigždę orbituojanti planeta. Pirmą kartą atrasta dar 1992 metais Arecibo teleskopu, aprašyta A. Wolszczan bei D. Frail publikacijoje. 1995 prasidėjo egzoplanetų medžioklė, didėjant egzoplanetų skaičiui, renkamos netgi „Geriausios egzoplanetos„.

WASP-127b veju egzoplaneta A

Egzoplanetos atmosferos vizualizacija. Kandinsky AI

Egzoplanetos WASP-127b, esančios daugiau kaip 500 šviesmečių atstumu nuo Žemės, stebėjimai atskleidė netikėtų detalių apie jos atmosferą. Planeta, atrasta 2016 m., jau tapo planetologų atradimų lobynu ir kaskart atskleidžia vis daugiau detalių. Mokslininkams pavyko nustatyti oro srovių greitį ties WASP-127b ekvatoriumi: vėjo greitis net 33 000 km/val. arba ~ 9,2 km/s.

Egzoplaneta WASP-127b yra truputį, 30 proc., didesnė už Jupiterį, tačiau jos masė sudaro tik 16 proc. dujinės milžinės masės. Astrofizikai, kurdami tokių pasaulių formavimosi teorijas, teigia, jog didelis oro srovių greitis atmosferoje yra trūkstama teorijos dalis. Egzoplanetos atmosferai stebėti astrofizikų komanda naudojo Europos Pietų observarijos teleskopo VLT (Very Large Telescope) spektrometrą CRIRES+ ir sudarė WASP-127b orų ir sudėties žemėlapį, o tyrimai paskelbti žurnale „Astronomy & Astrophysics“. Matuodami, kaip žvaigždės šviesa sklinda per viršutinius egzoplanetos atmosferos sluoksnius, astrofizikai nustatė, kad atmosferoje yra vandens garų ir anglies monoksido molekulių. Tiriant jų spektro linijas, tyrėjai aptiko vieną artėjančią link mūsų vienoje planetos pusėje, o kitą – priešingoje pusėje, tolstančioje nuo mūsų. Atlikti skaičiavimai parodė, jog tai yra supergreitai judančių dujų srautai egzoplanetos atmosferoje.

Europos Pietų Observatorijos labai didelis teleskopas su 39 m skersmens veidrodžiu yra įrengtas Čilėje, Atakamos dykumos Cerro Armazones vietovėje.

Vėjai Žemėje

Gauti duomenys buvo keleriopai didesni už viską, kas šioje srityje užfiksuota per visą stebėjimų istoriją. Žemėje rekordinis vėjo greitis buvo užfiksuotas 1996 m. Australijos Barrow saloje ir siekė 407 km/h. Didžiausias oro srovių greitis užfiksuotas Neptūne, net 1770 km/h. Tačiau, palyginti su vėju egzoplanetoje WASP-127b, visi ankstesnieji stebėjimų duomenys yra tik lengvas vėjelis. Šios egzoplanetos atmosferoje esančios dujos apskrieja ją per kelias valandas.

Didelį oro srovių greitį WASP-127b gali lemti arti esanti žvaigždė, apie ją egzoplaneta atlieka per 4,2 Žemės paros. Žemė nutolusi nuo Saulės 20 kartų toliau, nei egzoplaneta WASP-127b. Ji yra žvaigždės potvynių ir atoslūgių gniaužtuose ir visą laiką yra nukreipta į žvaigždę viena puse. Dėl to susidaro didžiulis temperatūros skirtumas tarp nuolat apšviestos ir nuolat tamsios pusės. Dieninėje pusėje temperatūra viršija 1000 ℃. Dėl temperatūrų skirtumo egzoplanetos atmosferoje susidaro pagreitintos oro srovės. Nepaisant to, WASP-127b atmosferoje vykstantys procesai tam tikrais aspektais primena Žemės atmosferą ir gali būti tiriami bei analizuojami per būsimus stebėjimus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *