NASA ir Mėnulio technologijos

NASA logo-dark

Lapkričio 10 dieną NASA paskelbė 17 JAV kompanijų, kursiančių Mėnulio misijų technologijas, sąrašą.

NASA logo-dark

NASA su JAV bendrovėmis pasirašė Mėnulio misijų kūrimo technologijų sutartis

Atrinkti kompanijų pasiūlymai yra aktualūs ir susieti su Mėnulio misijų technologijų temomis: kriogeninio skysčio valdymą ir varytuvai, pažangūs varytuvai; tvari galia; injekcinių variklių ir medžiagų gamyba vietoje; intelektualios atsparios sistemos ir pažangi robotika; pažangios medžiagos ir konstrukcijos; įskriejimas į Mėnulio orbitą, mėnulėjimas ir nusileidimas. Atskirai pabrėžtos mažųjų erdvėlaivių technologijos.

Tarp pasirinktų bendrovių ir NASA bus pasirašomas Kosmoso Akto susitarimas bei bus vykdomas bendradarbiavimas, kad suteiktų žinių ir prieigą prie unikalių agentūros bandymų įrenginių. Bendra pasirašytų susitarimų vertė yra maždaug 15.5 mln USD. Įmonių sąraše yra „Rocket Lab“, „SpaceX“ ir „Space Systems Loral“ („Maxar“).

Atsižvelgiant į JAV prezidento rinkimų rezultatus ir naujojo JAV prezidento Joe Biden galimą kitokią kosminių skrydžių viziją, visiškai įmanoma, jog NASA 2024 metais nepavyks įgyvendinti Mėnulio programos Artemis tikslų.

Artemis accords

Prie JAV inicijuotos pilotuojamų skrydžių į Mėnulį, nusileidimo jame ir skrydžio atgal į Žemę programos Artemis yra prisijungę 9 valstybės: Australija, Kanada, Italija, Japonija, Liuksemburgas, Jungtiniai Arabų Emiratai, Ukraina, Jungtinė Karalystė ir JAV. Paskutinioji prisijungusi valstybė yra Ukraina, ketinanti vėl grįžti į astronautiką.

Priminsime Ukrainos pasiekimus astronautikoje. Tai viena iš kelių valstybių pasaulyje, turinčių pilną astronautikos paslaugų spektrą nuo raketų, variklių, palydovų kūrimo iki jų paleidimo. Trumpai: raketos Циклон-4, Циклон-4M, Зенит-2SLБ, Зенит-3SL, Зенит-3SLБ, Зенит-3SLБФ, Днепр, Маяк, Антарес, Žemės zondavimo ir komunikaciniai palydovai Сич-2-1, Сич-2-М, Сич-3-О, Сич-3-Р, YuzhSat, YuzhSat-1 ir aišku, skysto bei kieto kuro raketiniai varikliai РД-801, РД-809, РД-809К, РД-810, РД-843, РД-853, РД-859, РД-861К, РД-866, ДУ-802, РД-868, РД-8, РД-855, РД-856. Iš jų žinomiausia yra raketa Зенит-3SL, naudota projekte Sea Launch iki Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ir Ukrainoje sukelto karo. Vėliau Sea Launch transformavosi į S7.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *