40 kartų Falcon 9

D. Rogozin, Falcon 9, NASA

D. Rogozin, Falcon 9, NASA – Rusijos dainelė apie pigius skrydžius

Falcon 9 nėra ekonomiška

D. Rogozin, Falcon 9, NASA

Falcon Heavy pirmosios pakopos nusileidimas

Vasario pradžioje duotame interviu Rusijos televizijai, Roscosmos vadovas Dmitrij Rogozin “išmetė” genialią mintį “Daugkartinės raketos atsiperka tik po 40 starto”. Tokius “apskaičiavimus” 2018 metų rudenį atliko Rusijoje ir juos paskelbė. Kitaip sakant, kam reikia daugkartinės raketos, jei ji darosi ekonomiška tik po 40 starto… Ir ką galvoja Elon Musk ?

Paskutiniuosius metus Dmitrij Rogozin daug kalba: giriasi įvairiais projektais ir galimybėmis (bendras pilotuojamos astronautikos vaizdas iki 2019 metų pradžios, 2018 metais pagal startų skaičių Rusija yra 3 vietoje), dažnai pasakoja nebūtus dalykus (skylė Soyuz MS-09, Soyuz MS-10 startas ir ekipažo gelbėjimas, daugkartinės Rusijos raketos konstravimas ir t.t.) ir realiai neįvertina pasaulinės konkurencijos tiek iš JAV, tiek iš Kinijos tiek iš Indjos ar Europos Sąjungos pusės. SpaceX prezidentė Gwynne Shotwell pateikė Falcon 9 ir Falcon Heavy skaičius. Pagal juos galima spręsti kokia yra abiejų raketų starto kaina, savikaina, pelnas ir t.t. Skaičiai pateikiami mln USD.

Rogozin ir karinė tematika

Belieka sulaukti Rusijos atsakymo. Tik paminėsiu pora dalykų, kurie gali niekais paversti Roscosmos pastangas Rusijai būti didžia kosmine valstybe.

Pirmas momentas: po 2014 metų Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ir sukelto karo Ukrainoje, JAV paskelbė dviejų rūšių elektronikos – kosminės ir karinės – eksporto draudimą į Rusiją. Iki tos datos 80 %  elektronikos Rusijos palydovuose būvo importinė. Per tuose kelis metus situacija šiek tiek pagerėjo, tačiau kosminės ir karinės elektronikos, kuri atitiktų JAV gaminamą ir iki to Rusijos naudojamą, Rusija negamina. Gaminami “atitikmenys” yra prastesnės kokybės.

Antras momentas: apie 40 %  Roscosmos atliekamų darbų yra karinės paskirties. Pvz: kuriama sunkioji balistinė raketa Sarmat.


Komentarai apie “40 kartų Falcon 9”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.