Geomagnetinė audra sugadino satus

Geomagnetine Starlinklaunch

Geomagnetinė audra sugadino daugumą vasario 3 iš starto aikštelės LC-39A Kenedžio kosminiame centre išlėkdintų 49 Starlink spiečiaus satų. Vasario 8, pasak SpaceX, 40 antrosios versijos interneto palydovų  jau buvo sudegę Žemės atmosferoje.

Geomagnetine Starlink

Pirmą kartą per trumpą laiką   buvo prarasta daug Starlink satų

Geomagnetinės audros paveikti Starlink satai dega atmosferoje

Saulės plazmos pliūpsnis Žemės magnetinį lauką pasiekė sausio 31 ir sukėlė nestiprią G1 klasės geomagnetinę audrą. Vasario 3 išsiplėtusi audros dalis pasiekė ką tik paleistus Starlink satus.Geomagnetinė audra kaitina atmosferą, padidindama slėgį. Kosminiams objektams tampa sunkiau brautis per atmosferą. Pagal duomenis, gautus iš satuose esančių GPS daviklių, dėl  geomagnetinės audros atmosferos pasipriešinimas padidėjo iki 50% ir daugiau nei buvo fiksuojamas ankstesnių Starlink satų paleidimų metu.

Starlink komanda dėl geomagnetinės audros suorientavo palydovus orientavo lėkti mažiausiai priešinantis atmosferai, t.y. 3,2 m x 1,6 m ir 260 kg satas lekia kaip popieriaus lapas briauna į atmosferą. Taip tikėtąsi „pasislėpti” nuo audros ir sulaukti jos pabaigos. Dėl padidėjusio atmosferos slėgio ir pasipriešinimo, satų orbitų aukščiai pradėjo žemėti, o pasiekę tankesnius Žemės atmosferos sluoksnius, palydovai pradėjo degti. Bendrovė SpaceX patyrė maždaug 10-20 mln USD nuostolį, nes vieno antrosios versijos sato kaina yra nuo 250 000 iki 500 000 USD.

SpaceX nulėkdina satus į žema orbitą (perigėjus 210 km) apie Žemę. Dėl geomagnetinės audros atmosferos poveikis satams padidėjo. Kai Žemės atmosfera yra nesutrikdyta Saulės plazmos pliūpsnio, tokios satų orbitos naudojamas, kad neveikiančių ar sugedusių satų orbitos greitai artėtų prie atmosferos. Pasak SpaceX, Starlink satai nesukelė pavojaus kitiems kosminiams objektams ir yra visiškai sudegė atmosferoje.

Interneto spiečiaus Starlink palydovų skaičius paskutiniuoju išlėkdinimu jau buvo viršijęs 2000 palydovų, o beta paslaugos jau siūlomos 25 pasaulio šalyse. Viena iš šalių yra Lietuva.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *