Internetas apie Žemę

PAZ-imaging-satellite-Airbus

Pigus internetas ir Starlink

Starlink, pigus internetas, Elon Musk, Microsat 2a, PAZ, SpaceX – kas vyksta ?

Jau rašėme apie Elon Musk kompanijos SpaceX siekius sukurti interneto palydovų debesį Starlink apie Žemę ir gyventojams teikti greitą pigų internetą, o pajamas panaudoti Marso įsisavinimo projekto raketos BFR finansavimui. Pasirodo, pigus internetas, kurį žada Elon Musk ir Starlink, aktualus ir JAV gyventojams, pigus internetas aktualus ir daliai Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos gyventojų.

Starlink pavadinimas atsirado 2015 metais ir Elon Musk yra realiausias kandidatas įgyvendinti projektą Pigus internetas.

BFR-earth-transport-1-e1509663298400

Raketos BFR vizualizacija

PAZ mission logo

PAZ palydovo misijos logo

SpaceX kompanija vasario 22 dieną iš Vandenbergo Oro pajėgų bazės (Vandenberg air force base – VAFB) starto aikštelės, raketa Falcon 9 paleido projekto Starlink (pigus internetas) du pirmuosius palydovus Microsat 2a ir Microsat 2b į testinį skrydį. Kartu paleistas kompanijos Airbus pagamintas Ispanijos palydovas PAZ (masė 1400 kg, orbitos aukštis 514 km), kuris poliarinėje orbitoje orbituos apie 65 mėnesius ir bet kokiu paros metu bei oru fotografuos Žemę 0.25 m skiriamaja geba. Beje, palydovas PAZ seniai turėjo būti orbitoje, jo startas atidėtas kelis sykius. PAZ priklauso mišrių palydovų grupei – ir karinis ir vyriausybinis palydovas.

PAZ-imaging-satellite-Airbus

PAZ palydovas priklauso didelės raiškos Žemės fotografavimo palydovų klasei

Tačiau, be PAZ, pagrindinis starto  akcentas buvo demonstracinių 400 kg masės palydovų Microsat 2a ir Microsat  2b iškėlimas į 414 km aukščio orbitas. Tai bus interneto palydovų debesies Starlink testavimo pradžia. Microsat 2a ir Microsat 2b turi vardus – Tintin A ir Tintin B, abu pagaminti Elon Musk SpaceX kompanijos Redmond palydovų gamykloje.

SpaceX’s first two Starlink prototype satellites were successfully launched into orbit earlier this morning. Starlink could help fund the development of BFR. (SpaceX)

Palydovai Microsat 2a ir 2b yra pirmieji iš gigantiško – 4425 vienetai – interneto palydovų debesies, pavadinto gražiu Starlink vardu. Starlink paskirtis – pigus internetas

starlink-simple-halo

Starlink palydovų debesį sudarys 4425 palydovai, panašūs į iškeltus Microsat 2a ir 2b

Naujovė

Be palydovų Microsat 2a ir 2b (projektas Starlink, pigus internetas) bei PAZ paleidimo, Elon Musk SpaceX išmėgino dar vieną naujovę.

Naudingas krovinys (iškeliamas raketa Falcon 9 – palydovas ar keli palydovai) yra apsaugoti 13.2 m ilgio ir 5.2 metrų diametro aerodinaminiu gaubtu. Jo paskirtis – apsaugoti krovinį nuo nuo aerodinaminių, šiluminių ir akustinių nepageidaujamų poveikių, raketai skriejant per atmosferą. Kai raketa Falcon 9 pasiekia kosmosą (maždaug 113 km), aerodinaminis gaubtas numetamas.

Falcon 9 Fairing 2.0 2018-02-20-233519

SpaceXFairing

Vasario 22 dieną po gaubtu buvo paslėpti palydovai PAZ ir Microsat 2a bei 2b

Jis pagamintas iš aliuminio, su korio formos 2.54 cm dydžio akutėmis, padengtu anglies pluoštu. 1900 kg masės gaubtas primena graikinio riešuto kevalo puselės. Viena gaubto dalis kainuoja apie 3 mln dolerių. Iki šiol gaubtas 220 skrydžio sekundę, maždaug 113 km aukštyje, lėkdamas maždaug 9200 km/val greičiu, atsiskirdavo nuo antrosios pakopos, pradėdavo kristi atgal į Žemę, dalinai sudegdavo atmosferoje, o dalis nugrimzdavo į vandenyną.

Taip buvo iki vasario 22 dienos palydovų PAZ ir Microsat 2a ir 2b paleidimo.

2018-02-21-000759-369x350

Naujas aerodinaminis gaubtas, pavadintas Fairing 2.0,  krinta atgal į atmosferą. Išskleidžiamas parašiutas, puselės pristabdomos ir jas sugauna laivo Mr Steven tinklas. Mr Steven, SpaceX’s highly-modified fairing recovery vessel. Nominally, Mr Steven is intended to maneuver beneath the parachuting fairing and keep it out of the saltwater. (Elon Musk)

SpaceX-fairing-recovery-boats-3-Pauline-Acalin

Laivo Mr Steven tinklas turi sugauti aerodinaminio skydo puselę

SpaceX-fairing-recovery-boats-2-Pauline-Acalin

28152066

Mr Steven laivas parplukdė į Ramųjį vandenyną nukritusias aerodinaminio apvalkalo dalis. Jos vėliau bus nugabentos į SpaceX gamyklą

first-successful-fairing-recovery-1-Elon-Musk-1024x1024

first-successful-fairing-recovery-Elon-Musk-1024x1024

27880495

27892595

27894357

27893833

Gaubto dalis yra maždaug mokyklinio autobuso dydžio

Ar tai yra svarbu – gaudyti kažkokius aliuminio ir anglies pluošto gaminius vandenyne, net jei tai ir SpaceX gaminys ? Aerodinaminio apvalkalo panaudojimas antrą ir kitus kartus, įgalina SpaceX Falcon 9 raketos starto kainą sumažinti dar 10 %. Ar verta ? Tai daro SpaceX ir Elon Musk pradedami Starlink projektą – vadinasi verta.

SpaceX kompanijos laivui Mr Steven vasario 22 dieną aerodinaminio  apvalkalo puselių sugauti nepavyko – jos nukrito šalia laivo per kelis šimtus metrų. Ir vis tiek tai yra Elon Musk kompanijos SpaceX inovacijų sekmė, nes puseles sugraibė iš vandenyno paviršiaus ir parplukdė atgal. Jos ruošiamos kitam startui SpaceX raketa balandžio mėnesį.

Ar tai 2018 metų visos Elon Musk ir kompanijos SpaceX ir Starlink (skaitykite pigus internetas visoje Žemėje) –  naujienos ? Metai tik prasidėjo…

Nuotraukos iš PaulineAcalin ir teslari.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *