James Webb teleskopas paleistas

James Webb kosminis teleskopas po 25 metų kūrimo darbų, iškeliavo iš Žemės per Kalėdas. Tobuliausias astroskopas tik pradeda savo misiją ir lekia link L2 taško. Pagrindiniai JWST tikslai yra: stebėti pirmąsias Visatos galaktikas, atskleisti žvaigždžių ir planetų gimimą, ieškoti tinkančių gyvybei egzoplanetų. Teleskopas turėtų veikti bent 13 metų. Po to baigsis kuro atsargos orbitos korekcijoms ir šaldymo skysčio atsargos įrangos vėsinimui. Papildyti atsargų dėl didžiulio atstumo iki teleskopo yra neįmanoma.

L2 point

Hablo (HST) ir Webb (JWST) teleskopų darbo padėtys

Webb Telescope start 2021-12-25

JWST iškėlimas kainavo tik 200 mln USD

Per Kalėdas 6,16 t Webb startavo iš French Guiaina. Pilnas pavadinimas yra James Webb kosminis teleskopas (James Webb Space Telescope – JWST, pavadintas 1961-68 metų NASA administratoriaus garbei). Žiniasklaida nepelnytai apšaukė jį „galingiausiu pasaulyje“. Būsimiems Visatos stebėjimams jis turi kelis 6 m ilgio skydus su 2 kW Saulės baterijomis (nežymiai daugiau dviejų arklių galių). Webb yra didžiausias matmenimis (21×15 m apsauginė nugara) ir optiniu veidrodžiu (o6,5 m 131 m fokuso) bei tobuliausias. Jo akylumas sieks 13,6 mlrd šviesmečių tolumas.

James Webb model

JWST modelis Niujorko parke 2010 metais pasauliniame mokslo festivalyje

Pakeltas Ariane5 startūnu iš ELA-3 aikštelės (500 km šiauriau ekvatoriaus) JWST išskleidė Saulės elektrinę, įjungė 6 girodinus, suorientuos apsauginę nugarą ir lėks 1,5 mln km link Lagranžo taško L2. Ten turės palankias sąlygas stebėjimams, saugomas ir nuo radiacijų 5 sluoksnių kaptono (673 K termoatsparumo). Išorinis apsaugos sluoksnis įkais iki 383 K, o penktasis – tik 36 K.

Po 29 parų lėkio bene galingiausias pasaulio teleskopas pasieks paskirties tašką

Hablo teleskopas stebi nuo ultravioletinės (0.1 μm bangos ilgis) iki artimos infraraudonosios (2.5 μm) spinduliuotės. Webb pritaikymas infraraudonajai 0.6 μm – 28.5 μm spinduliuotei, įveikiančiai ūkus, dujas ir net dulkes. Webb turi vaizdo kamerą, spektrografą (100 objektų tyrimui vienu metu), tikslaus orientavimo jutiklių sistemą ir t.t.

Pagrindinis veidrodis

JWST-HST-primary-mirrors

Hablo ir Webb teleskopų pagrindininių veidrodžių palyginimas

Svarbiausias ir nuostabiausias yra 6,5 m skersmens refraktorinis veidrodis iš 18 šešiakampių 1,32 m fragmentų (20 kg 1,8 t/m3 tankio berilio su 0,1 mkm aukso danga). 1996 metais pradėtas konstruoti Webb, pastaruosius 3 metus kruopščiai bandytas (100 parų net 37 K šaltyje). 2021 gruodžio 11 d buvo užkeltas ant 44 m Ariane5 ir dar visapusiškai patikrintas. JWST kaina yra 9.7 mlrd USD (su penkių metų aptranavimo išlaidomis). Pirmiesiems metams planuojami 266 objektų stebėjimai bent 6 tūkst val trukmės, dalyvaujant (nuotoliniu būdu) 41 astronominėms įstaigoms.

JWST yra bendras NASA, Europos Kosmoso Agentūros (ESA) ir Canados Kosmoso Agentūros (CSA) kūrinys.

Gi Hubble astroskopas gruodžio 10 d nufotografavo mūsų Paukščių Take 4,1 mln Saulių masės juodąja skylę (ją dar 2013-ais pastebėjo Chandra) su vandenilio debesimis, čiurkšlėmis ir burbulais (net 500 šm erdvėj).
New Horizons 2015-ais pralėkdamas fotografavo Plutoną, o mokslininkai tik dabar tuose vaizduose aptiko geologinį aktyvumą po azoto ledais Sputnik Planitia krateryje (Prancūzijos didumo)


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *