Jūrinis startūnas Seadragon

SeaDragon

Seadragon raketinis kompleksas yra kosmoso istorijos archyvuose, nors sukurtas vos 1962 metais JAV inžinieriaus Robert Truax.

Didžiausią istorijoje startūną – jūrinį 2-pakopį raketinį kompleksą Seadragon (ir vieną pirmųjų drakonų) sukūrė 1962 metais Robert Truax, dirbęs JAV įmonėje Aerojet.

R. Truax jaunystėje domėjosi raketomis, 1936-39 gamino ir bandė joms varytuvus bei rašė žurnalui „Astronautics“. Tapęs JAV karinio laivyno kapitonu ir atominės technikos magistru, nuo 1955-jų – ir aviatorium, jis pasiūlė raketų startavimo iš vandens koncepciją. Ši idėja atrodė racionalesne, apsieinant be starto aikštelių su visa infrastruktūra, ypač masyvioms gigantiškoms raketoms. Buvo tikimasi net ir deguonį gaminti čia pat iš vandens.

Seadragon A

Seadragon B

Iki šių dienų gigantiškas startūnas Seadragon pranoksta visus kitus

18 tūkst tonų masės o23x150 m didumo 550 t krovumo Seadragon I-ji 80 m pakopa vienu varytuvu (žibalo ir deguonies) generuotų 350 MN stūmos bei 2-ji LOX/LH2 – 59 MN. Startūną gamintų laivų statykloje ir jis startuotų iš vandens, įgyvendindamas R. Truax teorinę koncepciją be sausuminio kosmodromo su daug kainuojančiais įrengimais. 1966-ais pavyko įsteigti Truax Engineering įmonę, užsiprašiusią $22 mln (dabartiniu kursu) projekto įgyvendinimui, bet tokios sumos nieks neskyrė.

SeaDragon C

Seadragon buksyravimo į vietą ir starto schema

Astronautinis startavimas iš jūros atrodė patraukliai, jį toliau vystė kino ir televizijų fantastai. Seriale For all mankind parodytas startūno Seadragon startas iš vandens. 2016-ais norvegų entuziastai įsteigė Ripple Aerospace bendrovę, sukūrusią jūrinius startūnus Sea Serpent Rocket. Projektuojami trys variantai: 94 t o3x36 m 777 kN 2,6 t krovumo ir stambesni o7x77 m bei o14x107 m. Jūriniu startu nuo plūdrių aikštelių domisi ir E. Musk bendrovė SpaceX.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *