Birželis – TKS kronika

birzelis ISS

Birželis Tarptautinėje Kosminėje Stotyje – toliau vykdomi įvairūs darbai

Jau 22 metus 400 km aukštyje 7,2 km/s greičiu orbituoja šaunus astronautinis įrenginys TKS (rašėme 2018 „Kosminės orbitinės stotys“ ir 2019 „TKS – mokslo buveinė“), kuriame nuolat dirba keli (ir net keliolika) astronautų (-čių) bei kosmonautų. Sumontuota iš keliolikos modulių ir ferminių konstrukcijų, atgabentų daugiausia šatlais (Space Schuttle erdvėlaiviais) TKS turi 900 m3 patalpų ir jau 120 kW galios Saulės elektrinę, tad įgulos turi neblogas sąlygas eksperimentuoti nesvarumo sąlygomis.

birzelis ISS

Teikiame šio mėnesio įvykių apžvalgą:

Birželio 1 užbaigęs 214 parų misiją atsišvartavo Progres 79 krovininis erdvėlaivis ir po 3 val žemėjimo sudegė atmosferoje su visom šiukšlėm. Įgula vykdė AUDIO (Acoustic Upgraded Diagnostics In Orbit) eksperimentą – klausos parametrų matavimus prieš, lėkio laikotarpiu ir po, įvertinant praradimus. Įrenginiu XROOTS (eXposed Root On Orbit Test System) atliko augalų stebėseną hidroponikoje bei aeroponikoje. Astronautai Kjell Lindgren ir B.Hines tyrė pėdų, kojų ir kaklo raumenis Myotones bei ultragarsiniu matuokliais. Samantha Cristoforetti ruošė ELF (Electrostatic Levitation Furnace) medžiagų termofizikiniams matavimams iki 2,3 kK karštyje. Kosmonautas Oleg Artemjev tvarkė įrangą atlėksiančio Progres 81 švartavimui. Visas septynetukas tądien nusifotografavo prišvartuotame Starliner erdvėlaivyje.

Progress79

Progress 79 užbaigė lėkį ir sudegė atmosferoje

Birželio  6 Jessica Watkins ir Samantha ruošėsi Cargo Dragon 25 atlėkimui, bet jo startą atidėjo Žemės komanda. Kjell optinės koherencijos tomografu skenavo Samanthos ir Bob Hines akis bei matavo regos parametrus; patikrino skafandrų aušinimo sistemas, valė vandens vamzdelius. Kosmonautai iškraudinėjo Progres 81. Visa įgula dalyvavo Ham event renginy su Italijos S. Pietro mokyklos Sardinijoje moksleiviais.

Birželio 7 Samantha ir Kjell matavo triukšmus TKS patalpose. Jessica tikrino saugantį įgulą nuo Saulės dalelių AstroRad prietaisą. Bob tvarkė ridikėlių ir mizunų darželį pagal XROOTS studiją bei su Jessica pakavo netrrukus išlėksiantį krovininį Cygnus. Denis Matviejev vykdė Žemės fotosesiją ir su Olegu bei Sergiejum Korsakovu pakavo Progres 80.

Cygnus ir Astrobee

Birželio 9 Kjell dirbo prie CBEF (Cell Biology Experiment Facility) su augalais; Bob ir Jessica kraudinėjo Cygnus, o Samantha treniravosi su Astrobee robotais. Kosmonautai surengė evakuacijos pratybas. Tęsėsi Phospho-aging eksperimentas: kraujo ir šlapimo mėginių tyrimas MELF (Minus Eighty degree Laboratory Freezer) aparatu – senėjimo simptomų, ypač kaulų ir raumenų atrofijos požymių paieška. NutrISS bioimpedanso matuokliu vertino kiekvieno stotiečio masę (ir riebalų atskirai).

Birželio 15 Bob koordinavo miego monitoringo prietaisus Actiwatches (periodiškai dėvimas apyrankes); Jessica eksperimentavo su robotais; Kjell derino vaizdo aparatūrą Azijos ir Europos fotografavimui. Visi rūpinosi būsimu TKS orbitos koregavimu Cygnus varytuvu, kurį įjungiant 11-ai minučių orbita pakiltų 1,12 km; bei ventiliavimo sistema IMV (Inter-Module Ventilation), matavo oro debitus ir triukšmus. Samantha vykdė skysčių eksperimentą, optimizuojantį neklampių skysčių naudojimą satelituose. Kosmonautai vertino robotechnikos efektyvumą orientuojantis į būsimas tarpplanetines misijas. Gi Hubble astroskopas tuo metu stebėjo pralekiančią 323P/SOHO kometą (netikėtai besisukančią apie savo ašį 2 aps/val) ir jos uodegą.

Birželio 16 Jessica dirbo prie Transparent Alloys Industrial Manufactured eksperimento, o paskui keturiese krovinėjo Cygnus ir rūpinosi susidūrimo su Russian Cosmos 1408 liekanom (kosm šiukšle) išvengimu, įjungę 4 min 34 s Progres 81 varytuvą.

Birželio 17 sukako 1 mln valandų TKS veiklos.

Birželio 19 atlėkė Dragon Freedom ir prisišvartavo prie Harmony modulio. Kjell teberuošė kompiuterinę įrangą Starliner atvykimui; Bob ir Jessica matavo gliukozę kraujo mėginiuose. Samantha analizavo oro taršą ANITA-2 (ANalysing InTerferometr for Ambient air) prietaisu. Įgula išbandė SmartTex marškinius eksperimentui Ballistocardiography.

ERA bandymai

Birželio 21 Bob pakeitė komponentus krosnelėj Combustion Integrated Rack; keturiese derino 3D holografinį įtaisą ir išbandė naują robotizuotą „ranką“ bei centrifugavo kraujo mėginius. Kjell baigė pakuoti Cygnus; kosmonautai Nauka modulyje bandė ERA (European Robotic Arm) elektromechaniniams darbams. Denis ir Sergej tvarkė deguonies generatorių, Oleg talkino Samanthai pedaliuoti įtaisą fizinio pajėgumo įvertinimui.

ARM European_Robotic_Arm

Europos roboranka į TKS nuskraidinta 2021 liepą

European_Robotic_Arm B

ERA ilgis yra 11,3 m, tikslumas 5 mm

Birželio 22 Samantha ir Jessica tikrino dūmų detektorius; Bob inspektavo langus Destiny ir Kibo moduliuose. Rusijos kosmonautai ultragarsu matavo gravitacijos stokos įtaką virškinimui.

Birželis, 23 diena. Kjell surinko duomenis apie kraujo ir kitų kūno pokyčius mikrogravitacijos įtakoje. Samantha su Jessica dirbo Bio-Lab aparatu Destiny modulyje. Bob treniravosi būsimoms Crew Dragon operacijoms. Oleg ir Sergej klijavosi jutiklius šiandienos širdžių aktyvumo stebėsenai. Denis tvarkė radiacijos jutiklius ir matavo radiaciją TKS išorėje.

Birželis, 24 diena. Jessica pradėjo rinkti ridikėlių derlių. Bob aktyvino AstroBee robotus įvairioms veikloms. Oleg ir Denis perkėlinėjo orą ir vandenį iš Progres 81, o Sergej baigė europinės „rankos“ bandymus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *