Cygnus koregavo TKS orbitą

Cygnus

Cygnus erdvėlaivis birželio 20 dieną nesėkmingai mėgino paaukštinti Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS) orbitą.

Cygnus ISSS_Progress_81

Tarptautinė Kosminė Stotis orbituoja apie Žemę ~ 402 km aukštyje

Bendrovės „Northrop Grumman“ krovininio erdvėlaivio varytuvas per 301 sekundę turėjo pagerinti TKS orbitą, tačiau išsijungė po 5 sekundžių. Vėliau buvo pranešta, jog varytuvo darbo režimas, keliant TKS orbitą, neatitiko numatyto. Po korekcijų numatyta bandymą vėliau pakartoti. NASA pabrėže, jog įgulos suagumui pavojaus nėra.

Prie TKS prišvartuotų krovininių erdvėlaivų varytuvai reguliariai naudojami koreguoti Tarptautinės Kosminės Stoties orbitą arba išvengti kosminių šiukšlių. Įprastai tam naudojami Rusijos Progress erdvėlaivių varytuvai. NASA ketino išbandyti, ar Northrop Grumman Cygnus varytuvai tinka šiam tikslui. Pirmą kartą tai buvo išmėginta 2018 metais, tačiau ši operacija netapo standartin NASA paslauga.

Cygnus_ISS A

Pirmą kartą nuo TKS eksploatacijos pradžios, stoties orbita paaukštinta privačios kompanijos erdvėlaivio varytuvu

Birželio 25 dieną, atliekant stoties orbitos korekciją, krovininio erdvėlaivio Cygnus varytuvai dirbo 301 sekundę. NASA informavo, jog TKS orbita apogėjuje padidėjo maždaug 160 metrų, o perigėjuje – 800 metrų. Birželio 28 dieną robotizuota Canadarm2 ranka atkabino erdvėlaivį Cygnus nuo stoties. Birželio 29, po keturių menėsių misijos, erdvėlaivis Cygnus NG-17 sudegė viršutiniuose Žemės atmosferos sluoksniuose.

Naujo funkcionalumo svarba

Bendrovės Northrop Grumman erdvėlaivio varytuvo panaudojimas TKS orbitos aukštinimui yra ypač aktualus tarp JAV ir Rusijos tvyrant įtampai dėl pastarosios invazijos į Ukrainą.

Kovą Roscosmos vadovas Dmitrij Rogozin pareiškė, kad TKS gali nukristi iš dangaus ant Europos dėl Vakarų sankcijų Rusijai. Jis taipogi paskelbė keletą paslaptingų pranešimų, kuriuose teigiama, kad Rusija atskirs savo TKS segmentą, o tai gali turėti pražūtingų padarinių. Visai neseniai D. Rogozin pareiškė, kad Roscosmos įvykdys savo neįvykdytus įsipareigojimus, tačiau greičiausiai netrukus paliks TKS.

Prieš paleidžiant Cygnus varytuvą iš naujo, NASA savo svetainėje nurodė, kad „Rusija suteikia visą TKS varomąją jėgą, naudojamą stoties iškėlimui, padėties kontrolei ir šiukšlių išvengimo manevrams“. Naujoji Cygnus funkcija prideda svarbių galimybių JAV operacijoms tuo atveju, jei santykiai tarp jos ir Rusijos pablogėtų.

„Šis TKS orbitos atnaujinimas Cygnus varytuvu suteikia galimybės išlaikyti ir palaikyti stotį“, – sakoma Northrop Grumman civilinės ir komercinės erdvės, taktinių kosminių sistemų viceprezidento Steve Krein pareiškime. „Tai taip pat parodo didžiules galimybes, kurias Cygnus siūlo TKS ir ateities kosmoso tyrinėjimus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *