Laser Light, Starlink, Leosat, Samsung, O3b, Hongyan, Viasat, OneWeb, Telesat LEO, Yalini, Xinwei, Astrome Technologies, Boeing V-Band, Commsat – praskleisime paslaptis
Kainų mažėjimas
Tokio gausaus būrio pretendentų į plačiajuosčio interneto paslaugas iš kosmoso atsiradimo priežastis labai elementari – 2018 metais palydovinių pajėgumų kainos sumažėjo 60 procentų ir vis dar mažėja. Kainos yra lyginamos su buvusiomis 2016 metais.
Didelio našumo palydovai (HTS – high throughput satellites), taip vadinami televizijos retransliavimo palydovai lekia GEO (aukštose) orbitose apie Žemę. Ir būtent tokie palydovai, orbituojantys po 15 metų, investuotojams uždirba didelius pinigus.
Tačiau GEO orbitos netinka plačiajuosčio interneto palydovams, nes orbitos yra 36 000 km virš Žemės ir atsiranda interneto vėlavimas. Matuojamas keliolika ar keliasdešimt milisekundžių, toks vėlavimas yra kritinis automatinių vertybinių popierių sandoriuose, hardcore žaidimuose ir Skype vaizdo pokalbiuose. Netgi optinio interneto ryšio spartos (keliasdešimt Mb/s), toks internetas iš kosmoso naudos teiktų per mažai, idant būtų komerciškai patrauklus investuotojams.
Laser Light, Starlink, Leosat, Samsung, O3b, Hongyan, Viasat, OneWeb, Telesat LEO, Yalini, Xinwei, Astrome Technologies, Boeing V-Band, Commsat – tiek pretendentų teikti internetą iš kosmoso
Paaiškinimai: palydovų gamintojas pasirinktas – susitarta su palydovus gaminančia kompanija; paleidėjai pasirinkti – susitarta su kompanija, kuri iškels palydovus į orbitą, testiniai palydovai paliesti – aplink Žemę orbitojuoja testavimo palydovai, kurių eksploatavimas padės išsiaiškinti kelis klausimus, tokius kaip kaina, sparta, trukmė ir t.t; veikiantys palydovai orbitoje – kompanija ar projektas realiai veikia.
Starlink, O3b, OneWeb – lyderiai ?
Vasario 22 dieną SpaceX iškėlė Ispanijos radarinio vaizdo palydovą PAZ ir du testavimui skirtus palydovus Tintin A ir Tintin B. SpaceX vienareikšmiškai yra lyderis šiose varžybose: turi savo raketas ir jau testuoja du palydovus. Prieš tai, 2015 metais, SpaceX Sietle atidarė palydovų gamyklą. Ir joje gamina 4425 Starlink kosmoso interneto palydovus.
Testinis palydovas Microsat 2a
Planai: 2019 metais pradėti kelti į 1100-1125 km aukščio orbitas apie Žemę 4425 palydovus, teiksiančius greitą ir pigų internetą. Netgi JAV situacija su internetu yra prastesnė nei kai kuriose Europos vastybėse.
Pagrindiniai Spacex Starlink konkurentai yra OneWeb, Telesat ir LeoSat. 2012 metais įkurtas OneWeb projektas (pradžioje vadinosi WorldVu satellite) stipriai ūgtelėjo 2015 metais, kuomet 500 milijonų JAV dolerių investavo Airbus, Coca-Cola ir Virgin Group. 2016 metais atėjo dar vienas investuotojas – SoftBank investavo 1.2 mlrd JAV dolerių. Netrukus OneWeb kartu su Prancūzijos Airbus ruošiasi Floridoje atidaryti OneWeb Satellite gamyklą ir joje pagaminti 900 kosmoso interneto palydovų ir juos iškelti į 1200 km aukščio orbitas apie Žemę.
Pagal Northern Sky Research duomenis, egzistuoja bent 10 kompanijų, planuojančių plačiajuosčio interneto ryšio palydovų debesis, kuriuose yra ne daugiau kaip 100 palydovų žemesnėse nei geostacionariose orbitose. Dauguma kompanijų viliasi per artimiausius penkerius metus iškelti pirmąją tokių palydovų kartą į orbitą.
Analitikai teigia, jog didelis mažų palydovų ne geostacionariuose orbitose kiekio atsiradimas gali pakeisti palydovinio interneto paradigmą, tačiau tiksliai nežinoma, nes įvairios kompanijis tik pradeda darbus.
Kai kurie palydovų operatoriai investuoja į įvairias potencialias kosminio interneto kompanijas, kiti perka didelius ryšių palydovus, su daugybe papildomų funkcijų, tarp jų ir plačiajuostis internetas. Taip norima maksimaliai padidinti palydovų našumą. Kai kurie operatoriai iškart renkasi abu variantus.
Antras lyderis – O3b
O3b networks pavadinimas kilo iš „Other 3 bilions” arba kiti 3 milijardai pasaulio gyventojų be interneto
Projektas O3b Networks nuo 2013 metų 8 063 km aukščio orbitoje (MEO – mid earth orbit) turi 20 veikiančių interneto palydovų (gamintojas Thales Alenia Space) ir nuo 2021 metų ruošiasi iškelti dar 7 antros kartos palydovus MPower. Pastaruosius gamins Boeing. Tuomet O3b turės 10 Tbps interneto srautą.
Kovo 9 dieną iškelti dar keturi O3b Networks internetinio ryšio palydovai
Būsimi antros kartos O3b Networks palydovai
2016 metais O3b metinės pajamos siekė per 100 milijonų JAV dolerių. Kompanija O3b su JAV vyriausybe pasirašė sutartį dėl Gynybos departamentui teikiamų visus metus full duplex 155 Mbps interneto prieigos. Signalo vėlavimo maksimali riba negali vyršyti 200 ms.
O3b trukūmas – internetas teikiamas nuo pusiaujo į šiaurinį ir pietinį Žemės pusrutulį iki 45°, vėliau tikimasi ribas padidinti iki 62° ir taip stipriai padidinti potencialių vartotojų skaičių.
Kas toliau ?
Telesat LEO testinį palydovą sausio 12 dieną iškėlė Indijos PSLV raketa
Kalbėti apie kai kuriuos projektus būtų sudėtinga, nes Samsung iš Pietų Korėjos, Lucky Star ir Commsat iš Kinijos, Yalini iš Rusijos, ViaSat ir Boeing V-Band iš JAV bei Astrome Technologies iš Indijos nėra padariusios nei vieno iš 4 anksčiau minėtų žingsnių: palydovų gamintojo neturi, palydovų paleidėjo neturi, testinių ir veikiančių palydovų neturi.
Tačiau Viasat yra nupirkusi kompaniją, kuri jau turi patirties šioje srityje, o kompanija Global IP yra užsakiusi Boeing pagaminti 150 Mbps spartos kosmoso interneto palydovą GiSAT-1 ir jį iškelti 2018 metų pabaigoje raketa Falcon 9. Šio žaidėjo – Global IP – akys krypsta į Afriką ir jos potencialius 800 milijonų vartotojų.
OneWeb pirmuosius palydovus planuoja iškelti 2018 metų gegužės Arianespace raketa Soyuz, SpaceX ir OneWeb 2019 metais planuoja iškelti veikiančius palydovus. Telesat per 2018 metus ketina pasirinkti savo 120 kosmoso interneto palydovų debesies gamintoją ir pradėti juos kelti į 1000 km aukščio orbitą 2020 metais. LeoSat dirba su Thales Alenia Space ir planuoja gaminti 78-108 palydovus. Pažadų yra ir daugiau: Kinijos 300 palydovų Hongyan debesis ir beveik 3000 palydovų Boeing žvaigždynas.
Laukimas
Pasak ekspertų, naivu tikėtis 15 kosmoso interneto palydovų debesų. Galbūt jų nebus 5, tačiau mažiausias tikėtinas skaičius yra 2. O3b yra pirmasis veikiantys kosmoso interneto palydovų debesis ne GEO orbitose. Ir O3b pradėjo 2013 metais, dar prieš visas kosmoso interneto lenktynes. OneWeb, besiruošiantis iškart kelti veikiančius, ne prototipinius, palydovus bus antrasis sėkmingai veikiantis kosmoso interneto palydovų debesis. Artimiausieji 12 mėnesių parodys, kuris iš jų – TeleSat, LeoSat ar Starlink – bus trečiasis modernus ir sėkmingai veikiantis kosmos interneto palydovų debesis.
Kai kurie planai gali žlugti ir viena iš priežasčių gali būti 5G mobiliojo ryšio tinklo plėtra. Tuomet vartotojams bus pasiūlytas nuo 100 iki 1000 kartų spartesnis internetas, nei dabar teikiamas per 4G tinklą.
Geras žaidimas ?
Yra dar vienas dalykas, nulemsiantis kosmoso interneto palydovų debesų aktualumą ir komercinę sekmę ar žlugimą.
Internetui, kurį Jums teiks orbitose apie Žemę, nuo 1000 iki 8200 km aukščio, lekiantys palydovai, reikės antenų, galinčių sekti ne vieną o kelis palydovus (palydovai, skirtingai nuo jų aukščio virš Žemės, apie ją apsisuks nuo 4 iki 8 kartų per parą). Tokios antenos rinkoje jau yra, tačiau jos yra sudėtingos, o jų kainos šiai dienai yra kosminės. Jei per porą metų neatsiras paprastesnių ir prieinamos kainos plokščiųjų antenų, didžiajai daugumai potencialių vartotojų internetas liks tolima svajone. O pasaulyje yra tik TRYS milijardai žmonių, neturinčių interneto.
2015 metais, kai Elon Musk pirmą kartą pristatė SpaceX kosmoso interneto Starlink projektą, jis teigė, kad plokščiųjų antenų kaina turėtų būti nuo 100 iki 300 dolerių. Tuomet jas vartotojai galėtų įsigyti visame pasaulyje. 2018 metų sausį Elon Musk The Wall Street Journal pripažino, kad dar nežino, kiek kainuos antenos.
OneWeb dirba kartu su kompanija Qualcomm (vienas iš investuotojų į OneWeb ir vienas iš pasaulinių Wi-Fi technologijų mikroschemų gamintojų) kuriant pigias antenas.