Kubsatas BeaverCube

kubsatas Beavercube

Kubsatas BeaverCube 3 – bebro satas – matuos Žemės vandenų parametrus.

kubsatas Beavercube 3

Beavercube 3 kubsatas yra trečiasis MIT universiteto laboratorijų satas

JAV Masačusetso universito studentų sukurtas vandenynų tyriklis kubsatas BeaverCube matuos jų temperatūras ir kitus okeanografinius parametrus iš maždaug TKS 400 km orbitos. 4 kg 10x10x34 cm 3U satą varys 4 TILE-2 (Tiled Ionic Liquid Electrospray) 480 g bendros masės 0,05 mN stūmos varytuviukai. Jis reaktyviniais jonų srautais gali manevruoti, keisti greitį ir orbitą. Satas turi 3 kameras – dvi FLIR Boson ir vieną VISmvBlueFox, 3 šildytuvus, viso 2,2 W, 4 Saulės baterijų skydelius, ~ 8-11 W, tiekiančius 12; 5 bei 3,3 V įtampas, ir 6-7 V akumuliatoriuką. Dar yra BFC kompiuteris su Linux įranga, ryšių aparatėlis NearSpace Launch Blackbox bei GPS antena. Satas iškeltas liepos 15 dieną misijos Cargo Dragon CRS-21 metu, vėliau bus paleistas į orbitą iš Tarptautinės Kosminės Stoties.

NASA su CNES (Centre National d‘Etudes Spatial) žada dar efektyvesnį tyriklį SWOT (Surface Water and Ocean Topography). Tikėtina, jis matuos 95 % Žemės paviršiaus vandenų, upių ir ežerų.

Mažųjų satų pradžia

Pirmųjų kubsatų koncepciją sukūrė Kalifornijos ir Stanfordo universitetų išradėjai Jordi Puig-Suari ir Bob Twiggs 1999 metais. Susiformavo klasifikacija 1U (10x10x10 cm ~ 1,33 kg) iki 24U (20x30x40 cm) bei PocketCube (5x5x5 cm), standartas ISO 19683:2017 ir šimtai patentų išradimams. Šių mažų astronautinės technikos objektų panaudojimas populiarėja, teikdamas įvairiausių kosmoso pažinimo galimybių už 50-80 tūkst USD. Tai kubsato projektavimo, gamybos ir iškėlimo orbiton išlaidos. Juolab tokia eksperimentinė veikla labai tinka studentams ir moksleiviams lavinimuisi gilinti bei kvalifikaciniams įgūdžiams įgyti.

Kubsatas NanoAvionics-MP42

2022 į orbitą iškeltas bendrovės NanoAvionics kubsatas MP42

Cosmic Girl ir mažieji satai

Pavyzdžiui, Boeing 747 lėktuvas Cosmic Girl startūnu LauncherOne (30 t o1,8×21 m) 2021 metais iškėlė į 491-517 km orbitą 9 kubsatus:
CACTUS (Coordinated Applied Capitol Technology University Satellite) – 3U 2,8 kg satas mikrometeoritų stebėsenai;
CAPE3 (Cajun Advanced Picosat Experiment) – 1U 1,3 kg satas mobilaus ryšio naujovėms bandyti;
ExoCube – 3U 3,2 kg satas Žemės atmosferos sluoksnių parametrams matuoti;
MiTEE (Miniature Tether Electrodynamics Experiment) – lyno sistemos kosminio vilkiko bandymams;
PICS (Passive Inspection CubeSat) – 1U 1,35 kg dvejetukas orbituojantiems satams prižiūrėti;
Polar Cube – 3U 3,9 kg satas poliarinių regionų kartografavimui;
Cu-PACE (Cubesat Particle Aggregation and Collision Experiment) – 3U 2,7 kg dulkių tyriklis;
RadExSat – 1U 1,3 kg radiacinių įtakų radijo ryšiui tyriklis;
TechEdSat – 2,5 kg satas astronautinės burės bandymui.
Naujosios Zelandijos Rocket Lab pagal programą ElaNa (Educational Launch of Nanosatellites) startūnu Electron 2018-ais iškėlė 10 kubsatų, tarp jų:
ALBus (Advanced eLectrical Bus) Saulės baterijoms ir elektronikai bandyti;
CeREs (Cubesat compact Radiation belt Explorer) – Žemės radiacinių juostų tyriklis;
CHOMPTT (Cubesat Handling of Multisystem Precision Time Transfer) navigacinio tikslaus laiko nešiklis;
ISX (Ionospheric Scintillation Explorer) plazminių fluktuacijų atmosferoje tyriklis.
Paleidimui iš TKS cubsatus gaminti siūlosi įmonė Nano Racks įrenginiu AMF (Additive Manufacturing Facility) su 3D spausdintuvu. Siūlosi ir įmonė HawkEye 360, bet labai miglotai.

Būta ir nesėkmių. Įmonė Astra Space mėgino iškelt į 550 km orbitą cubsatus TROPICS-1 (Time-Resolved Observations of Precipitation structure and storm Intensity with a Constellation of Smallsats) tropinių ciklonų tyrimams. Deja, startūnas Rocket 3.3 pasiekė tik 6,5 km/s greitį ir nukrito.
2022 liepos 21 astronautė S. Cristoforetti ir kosmonautas O. Artemjev išėjo iš TKS į atvirą kosmosą montuoti 12 m ilgio manipuliatorių prie modulio Nauka ir paskleisti 10 kubsatų. Užtruko 7 val 5 min. Kiek anksčiau Dragon atgabeno beveik 3 t krovinių, galbūt ir naujų satų.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *