ROSS – Rusijos orbitinė stotis

ROSS B antrasis etapas

Rusijos orbitinės tarnybinės stoties (ROSS) vaizdus liepos 26 dieną parodė Roscosmos. Tiesa, tai būsimos orbitinės stoties vaizdai. Stotis bus tik aplankoma, o ne nuolat gyvenama kaip TKS. Beje, Sovietų Sąjungos Saliut kosminės orbitinės stotys, vėliau Mir stotis buvo aplankomos. Žingsnis atgal ?

ROSS A pirmas etapas

Rusijos orbitinės tarnybinės stoties vizualizacija po pirmojo etapo, tikėtina apie 2032 metus

Jurij Borisov

Tikėtina, Jurij Borisov bus nuosaikus Roscosmos vadovas po D. Rogozon išsakytų nesąmonių

Valstybinė korporacija Roscosmos paskelbė vaizdus, ​​​​leidžiantis suprasti du būsimos Rusijos orbitinės tarnybinės stoties (ROSS) surinkimo orbitoje apie Žemę etapus. Iki to naujasis Roscosmos vadovas Jurij Borisov paskelbė apie Rusijos ketinimus pasitraukti iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) projekto po 2024 metų. Pasitraukia ar ketina pasitraukti ? Po 2024 metų pagrindiniu prioritetu Roscosmos taps ROSS konstravimas.

ROSS pasirinkta unikalią, kitaip Rusijoje jau nebūna ;-), Saulės sinchroninę orbitą, kurios aukštis virš Žemės yra 372 km, o kampas su ekvatoriumi 96,9°. Pirmajame etape orbitos aukštis bus 334 km, o kampas su ekvatoriumi 96,8°. Būtent tokia ROSS orbita sudarytu palankias sąlygas stebėti Rusijos teritoriją. TKS orbitos kampas yra 51.6° ir tai įgalina stebėti vos 10 % Rusijos teritorijos.

Pirmas etapas

Po pirmojo etapo, apie ~2032 metus, ROSS bus sudaryta iš bazinio, mazgų, šliuzų ir mokslinio energetinio modulių. 2028 metais į orbitą iš Vostočnij kosmodromo turėtų būti iškeltas mokslinis energetinis modulis.

ROSS CMokslinis energetinis modulis (MEM) užtikrins energijos tiekimą įvairių eksperimentų atlikimui

ROSS D a

Startūnas Angara-A5M apie 2028 ar vėliau iškelia sujungtus mazgų ir šliuzų modulius

Prie MEM prijungiami mazgų (6 prisijungimo vietos) ir šliuzo moduliai. Šliuzo modulis suteiks galimybę išeiti į atvirą kosmosą. Po to iš Baikonuro startūnas Sojuz-2.1B į stotį nuskraidina pirmąjį ekipažą. Vėliau prie stoties prijungiamas bazinis modulis, o ROSS saulės panelių elektrinė galia pasiekia 55 kW.

To pakaks įvairiems, įskaitant daug energijos reikalaujantiems, radariniams stebėjimams ir eksperimentams. Baziniame modulyje, kaip ir MEM, greičiausiai bus įrengtos dvi kajutės ir tualetas kosmonautams. Taip keturių žmonių įgulai bus sudarytos patogios sąlygos. ROSS pasieks apie 55 tonų masę, o hermetinis tūris – 217 m3. Tikėtina, kad pradžioje įgulos stotyje lankysis du kartus per metus, kroviniai bus lėkdinami Progress erdvėlaiviais. Apie 2030 metus užbaigiamas pirmasis ROSS konstravimo etapas.

Antras etapas

ROSS B antrasis etapas
Tikėtina ROSS konstrukcija po antrojo etapo pabaigos

Apie 2030 metus prie stoties prijungiamas bazinis, vėliau gamybinis moduliai. Surinktos stoties masė sieks ~ apie 122 tonų, o hermetinis tūris – 505 m3.

Gamybiniame modulyje bus galima atlikti kosmoso technologijų, kosminių medžiagų mokslo srities eksperimentus, susijusius su puslaidininkinių kristalų, plėvelių gavimo metodų kūrimu, tame tarpe naudojant molekulinio pluošto epitaksiją arba molekulių pluoštų kondensavimą ant pagrindo vakuume. Pasiekus reikšmingų rezultatų šioje srityje, galima rimtai paskatinti vietinių nanotechnologijų, mikro ir nanoelektronikos plėtrą. Tas pats pasakytina ir apie neatidėliotinų problemų sprendimą biotechnologijų srityje. Modulyje bus saugomi komponentai, montuojami ir tikrinami automatiniai įrenginiai. Tai taip pat leis atlikti pažangios įrangos patikrintų pavyzdžių paruošimo, derinimo ir remonto darbus.

Tikslinis modulis bus aprūpintas išorinėmis universaliomis darbo stotimis ir (mokslinei įrangai prijungti) vidinais universaliais stelažais, sujungtais su didelio našumo kompiuteriu tinklu informacijai keistis ir saugoti. Priklausomai nuo mokslinės programos sudėties, į modulį bus galima pristatyti įrangą įvairių sričių – kosmoso medicinos, biotechnologijų, medžiagų mokslo, kosmoso technologijų – tyrimams, vizualiniams ir instrumentiniams Žemės stebėjimams, edukaciniams eksperimentams ir taip toliau.

Bus įgyvendintas naujas keičiamų naudingųjų krovinių technologijos kūrimo etapas, kuris jau buvo pristatytas ir bandomas Rusijos TKS segmente.

Turėtų būti sukurtos priemonės arba tarporbitiniai vilkikai erdvėlaiviams perkelti į stotį, o vėliau grąžinti juos į reikiamas orbitas. Tokia galimybė yra daug žadanti, o JAV jau turi tokį vilkiką. Pirmojo bandymo metu jie iškėlė sugedusį palydovą iš geostacionarios orbitos į laidojimo orbitą. Kito bandymo metu jie prijungė vilkiką prie geostacionarioje orbitoje lekiančio sato, kuriam baigėsi kuras orbitinėms korekcijoms. Dabartiniu momentu vilkikas valdo palydovą.

ROSS erdvėlaivis

Orel erdvelaivis

Įvairios Orel erdvėlaivio, kuriamo nuo 2009 metų, modifikacijos

Preliminariais skaičiavimais, su keturių žmonių įgula erdvėlaivis Orel iš Žemės į stotį ir iš stoties į Žemę galės nugabenti iki 500 kg „sausų“ krovinių. Dviejų žmonių ekipažo atveju „sauso“ krovinio kiekis padidėja iki 750 kg, taip pat galima atgabenti iki 1500 kg degalų, iki 360 kg vandens ir iki 120 kg dujų. Jei pasiūlymai dėl tokios Orel modifikacijos kūrimo sulauks palaikymo, Rusija galės ne tik pristatyti į orbitą krovinius ir degalus, bet ir grąžinti nemažą kiekį krovinių į Žemę. Sovietų Sąjungos erdvėlaivio Sojuz, kurį vis dar naudoja Rusija, konstravimo darbai pradėti 1962 metais. Į pirmą pilotuojamą, deja, tragišką lėkį, Sojuz-1 kilo 1967 metais.

Svarstymai

Gražios idėjos ir stoties eskizai bei erdvėlaiviai puikūs. Sumanymas vienu metu dalyvauti TKS veikloje ir turėti ROSS yra pagirtinas. Sekant Rusijos kosmonautikos eigą nuo 2000 metų, apie projektą ROSS galima pasakyti… tai UTOPIJA.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *