Mainai tarp NASA ir Roscosmos

mainai ISS Soyuz CrewDragon

Mainai įvyks, nepaisant to, jog Roscosmos vadovas D. Rogozin yra atleistas. Tikėtina to priežastis yra D. Rogozin pareiškimas birželio 13 dieną: „Ukraina turi būti sunaikinta kartą ir visiems laikams. Tai, kas atsirado Ukrainos vietoje, yra egzistencinė grėsmė Rusijos žmonėms, Rusijos istorijai, rusų kalbai ir Rusijos civilizacijai. Jei nepadarysime jiems galo, kaip, deja, mūsų seneliams nepavyko, mūsų anūkai mirs, darydami galą dar brangiau. Taigi padarykime jiems galą. Galutinai. Mūsų anūkų labui“.

mainai ISS Soyuz CrewDragon
Erdvėlaiviai Sojuz MS-03 (pirmame plane) ir Crew Dragon lėkdins ekipažus į TKS. NASA nuotrauka

2022 liepos 19 dieną, po Dimitrij Rogozin pašalinimo iš Roscosmos vadovo pareigų, buvo paviešintas NASA susitarimas. Tai susitarimas su Roscosmos dėl apsikeitimo vietomis privačios bendrovės SpaceX Crew Dragon ir Rusijos Sojuz erdvėlaiviuose. Jie nuo rugsėjo lėkdins ekipažus į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS).

mainai Kikina-crewdragon
NASA teigia, jog kosmonautė Anna Kikina rugsėjį tęs mokymus besiruošdama skrydžiui į TKS erdvėlaiviu Crew Dragon. Roscosmos nuotrauka

NASA teigia, kad bendros įgulos su rusų kosmonautais erdvėlaivyje Crew Dragon ir amerikiečių astronautais Sojuz erdvėlaivyje yra būtinos saugioms TKS operacijoms. Jie užtikrina, kad tinkamai apmokyti įgulos nariai įeitų į TKS atlikti esminės priežiūros bei eksperimentų ir darbų atvirame kosmose. Šis mainų susitarimas apsaugo nuo problemų, susijusių su bet kokiu erdvėlaiviu, rimtų medicininių problemų ir avarinių situacijų, kai įgula turėtų palikti TKS anksčiau nei tikėtasi pagal suplanuotą misjos grafiką.

Mainai ir pasiektas susitarimas po D. Rogozin pašalinimo, lėmė Roscosmos kosmonautės Annos Kikinos dalyvavimą Crew-5 misijoje rugsėjį į TKS erdvėlaiviu Crew Dragon. Kita vertus, NASA astronautas Frank Rubio į TKS lėks erdvėlaiviu Sojuz MS-22. 2023 metais kosmonautas Andrej Fedjajev bus paskirtas į Crew-6 misiją, o astronautas Loralas O’Hara – į Sojuz MS-23 misiją. NASA tikisi, kad susitarimas bus baigtas šią savaitę

Moterys ir rusų kosmosas

Mainai A.Kikina

Rusijos kosmonautų būryje yra vieneintelė moterisk, atėjusi į kosmonautų būrį 2012 metais

Sovietų Sąjunga į kosmosą išskraidino dvi moteris. Pirmąją moterį į kosmosą propagandos tikslais išsiuntė Sovietų Sąjunga 1963 metais erdvėlaiviu Vostok 6. Deja, 26 metų V. Tereškova sugebėjo labai prastai “įvykdyti Komunistų Partijos užduotis” ir iki 1982 metų moterys neskrido. “Daugiau bobos į kosmosą neskris”, – taip pasakė Sovietų Sąjungos kosmoso programos lyderis S. Koroliov sužinojęs skrydžio detales. Antroji Sovietų kosmonautė Svetlana Savitskaja į kosmosą kilo 1982 ir 1984 metais.

Dar 1963 metais Sovietų sąjungos kosmonautų būryje keturios moterys: Tatjana Kuznecova, Khanna Yorkina, Irina Solovjova ir Valentina Ponomariova. Visos keturios išėjo į pensiją 1969 metais, kai buvo išformuota moterų kosmonaučių grupė.

Rusija po Sovietijos iširimo į kosmosą nuskraidino dar tris (!!!) moteris. 1994 metais lėkė Jelena Kondakova, o 2014 metais Jelena Serova. 2021 metais į TKS buvo nuskraidinta aktorė Julija Julija Peresild. Šios trys moterys lėkė erdvėlaiviu Sojuz.

1999–2004 metais Rusijoje kosmonautų būryje buvo Nadežda Kuzhelnaya. Ji gavo paskirta į misijos Sojuz TM-32 sudėtį, tačiau… Jos vieta už 20 mln USD buvo parduota pirmajam kosmoso turistui Dennis Tito.

Iki 2022 metų vasaros į kosmosą skrido 73 moterys. Iš Sovietų Sąjungos – 2, Rusijos – 3, Kinijos, Japonijos, Kanados – po 2, Italijos ir Prancūzijos – po 1, kitos šalys – 3. Istoriškai antroji kosmoso valstybė JAV (realiai pirmoji) į kosmosą išskraidino 45 moteris. Deja, statistika yra kebli. Kartais sumaišomi moterų unikalūs skrydžiai ir pasikartojantys skrydžiai. Nuo kosmoso eros pradžios vyrai į kosmosą skrido 1185 kartus (54902 skrydžio paros), moterys į kosmsoą skrido 153 kartus (6043 skrydžio paros).


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *