Kosmoso turizmas 2021

Kirk Blue Origin turizmas

Kosmoso turizmas 2021 metais – naujas bendrovių SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic ir Space Adventure postūmis. Galbūt nauja veiklos sritis, pradėjusi tik trečią dešimtmetį, vėl bus pasiekiama Žemės gyventojams ? 2021 rugsėjo pabaigoje kosmoso turistų skaičius jau siekia 19.

turizmas Dennis Tito

Dennis Tito po skrydžio ištarė: „Aš ką tik grižau iš rojaus!”

Space Adventure turizmas

Kosminis turizmas prasidėjo, kuomet bendrovė Space Adventure 2001 metais į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS) išskraidino pirmąjį astronautą Dennis A. Tito. Iki 2010 metų suorganizuoti 8 lėkiai. 7 kosmoso turistai į TKS buvo skraidinami Rusijos erdvėlaiviu Sojuz. Skrydis kainavo nuo 20 iki 40 mln USD, trukmė nuo 7 iki 14 parų.

JAV verslininkas Dennis Tito, 2001 balandis, 7 parų skrydis, buvo pirmasis kosmoso turistas; Pietų Afrikos Respublikos verslininkas Mark Shuttleworth – 2002 balandis, 8 paros; JAV verslininkas mokslininkas ir inžinierius Gregory Olsen – 2005 spalis, 9 paros; iš Irano kilusi JAV verslininkė Anousheh Ansari – 2006 rugsėjis, 12 parų, (skrydžių kainos – 20 mln. USD); JAV kompiuterinių programų inžinierius Charles Simonyi skrido du kartus – 2007 balandį, 14 parų ir 2009 kovą, 11 parų, abiejų lėkių kaina 60 mln. USD; JAV vaizdo žaidimų verslininkas Richard Garriott 2008 spalis, 12 parų, skrydžio kaina 30 mln USD; kanadietis Guy Laliberté, vienas iš cirko Cirque du Soleil įkūrėjų, 2009 rugsėjis, 11 parų, kaina 35 mln USD.

Tuo kosminis turizmas baigėsi. Viena iš priežasčių buvo 2011 metais JAV uždaryta daugkartinių erdvėlaivių Space Shuttle programa. Rusijos triviečiai Soyuz į TKS skraidino Rusijos, NASA, ESA ir JAXA astronautus. Soyuz erdvėlaivių (pirmas skrydis dar 1967 metais baigėsi tragiškai) vietos buvo parduodamos, nuo  2011 metų 1 vietos kaina siekė nuo 25 mln USD iki 90.252 mln USD 2019 metais. Apie kainas ir jų kolegiškus kilstelėjimus rašiau tekste „Skrydžių į kosmosą kaina„.

2020 metais dėl šeimyninių priežasčių buvo nutrauktas daininkės Sarah Brightman pasiruošimas lėkiui į TKS.

2021 gruodžio 8 Space Adventure erdvėlaiviu Soyuz MS-20 į TKS lėkdins Japonijos verslininką Yusaku Maezawa ir jo asistentą fotografą Yozo Hirano. 12 parų trukmės misijai vadovaus Rusijos kosmonautas.

Blue Origin ir Virgin Galactic turizmas

2021 metais prasidėjusios rungtynės tarp Blue Origin ir Virgin Galactic baigėsi Virgin Galactic suborbitiniu lėkiu liepos 11. Unity 22 ekipažas nepasiekė 100 km kosmoso ribos (86 km), tad geriausiu atveju tai tik reklaminis turistinis lėkis. Galbūt vėliau Virgin Galactic lėkdins turistus į 12-14 min. suborbitinį skrydį, o bilietas kainuos apie 450 tūkst USD.

Unity 22 crew turizmas

Unity 22 ekipažas (iš kairės į dešinę): D. Mackay, C. Bennett, B. Moses, seras R. Branson, S. Bandla ir M. Masucci. Virgin Galactic nuotrauka

Colin Bennett – bendrovės „Virgin Galactic“ pagrindinis operacijų inžinierius. Jis įvertins salono įrangą, procedūras ir patirtį greitėjimo (Unity varytuvo darbo metu) etape bei nesvarumą „Unity“ viduje. Beth Moses – bendrovės „Virgin Galactic“ pagrindinė astronautų instruktorė. Ji yra bandymų direktorė ir prižiūrės, kaip vykdomi saugaus bandomojo skrydžio tikslai. Beth jau skrido Unity erdvėlaiviu. Seras Richard Branson – bendrovės „Virgin Galactic“ įkūrėjas. Jis įvertins privačią astronautų patirtį ir patikrins tuos pačius mokymus, pasirengimą ir skrydį, kaip ir būsimi „Virgin Galactic“ bilietus perkantys astronautai. Taip ketinama panaudoti skrydžio patirtį ir pagerinti būsimų klientų įspūdžius. Sirisha Bandla – bendrovės „Virgin Galactic“ vyriausybės reikalų ir tyrimų operacijų viceprezidentas. Ji, atlikdama Floridos universiteto eksperimentą, įvertins žmogaus lėkio patirtį.

Liepos 20 į panašų lėkį susiruošė ir Amazon bei Blue Origin įkūrėjas Jeff Bezos. Apie tai rašiau tekste „New Shepard ekipažas

Blue Origin crew turizmas
NS-16 Blue Origin lėkio ekipažas Mark ir Jeff Bezos, Oliver Daemen ir Wally Funk. bbc.com nuotrauka

Galbūt demėsio vertas faktas yra tai, jog vienu metu į kosmosą skriejo 82 metų Wally Funk ir aštuoniolikametis Oliver Daemen – vyriausias ir jauniausias kosmoso turistas. Blue Origin 1 vietą pardavė aukcione už 28 mln USD.

Vos nusileido NS-16, JAV kongresmenas Earl Blumenauer paskelbė apie planus apmokestinti kosminio turizmo skrydžius: „Žmonės, skrendantys į kosmosą be jokių mokslinių tikslų, turėtų mokėti mokesčius taip, lyg keliautų lėktuvu”.

Rugsėjo pabaigoje paskelbta informacija apie spalio 12 planuojamą suborbitinį Blue Origin NS-18 lėkį. Iš 4 turistų jau paviešinti du: Medidata Solutions įkūrėjas Glen de Vries, Planet Lab įkūrėjas Dr. Chris Boshuizen.

Kirk Blue Origin turizmas

Trečiuoju misijos turistu taps legendinis aktorius William Shatner, suvaidinęs kapitoną Kirką seriale Star Trek, vėliau ir filmuose. Jam dabar 90 metų

SpaceX ir turizmas

Pirmoji SpaceX kosminio turizmo misija Inspiration4 prasidėjo 2020 rugsėjo 16. Tai greičiau humanitarinė misija, kurios metu buvo surinkta ~ 250 mln USD lėšų St Jude vaikų tyrimų ligoninei. SpaceX su NASA pasidalins surinktais duomenimis.

Inspiration-4 turizmas

Inspiration4 ekipažas (iš kairės į dešinę): Chris Sembroski, Sian Proctor, Jared Isaacman ir Hayley Arceneaux

Bendrovė SpaceX vėl į kosmoso turizmą leisis 2022 vasario 21, kuomet prasidės Axiom-1 (AX-1) misija. Tarptautinės įgulos vadas jau žinomas – tai buvęs NASA astronautas bei Axiom Space viceprezidentas Michael Lopez-Alegria. Kartu lėks trys turistai: JAV nekilnojamojo turto verslininkas Larry Connor bus AX-1 pilotas, Kanados investuotojas, filantropas Mark Pathy ir  Izraelio verslininkas, naikintuvo pilotas Eytan Stibbe bus misijos specialistai. Tai bus 10 parų pirmoji privati misija į TKS, įskaitant 7–8 paras stotyje.

Pagal dabartinę NASA kainų politiką, pagrindinė privataus apsilankymo kosminėje stotyje kaina yra 5.2 mln. USD vienam asmeniui, dar 4.8 mln. USD skirta integracijai ir pagrindinėms paslaugoms. Papildomi mokesčiai už maistą ir kitas atsargas gali siekti iki 167 500 USD asmeniui per 1 parą. 4 asmenų 10 parų skrydžio kaina į TKS siektų beveik 47 mln USD.

AX-2 startas numatytas 2022 rudenį. Misijai vadovaus buvusi NASA astronautė Peggy Whitson, kartu lėks turistas John Schoffner ir 2 dar neįvardyti asmenys.

Misijos Free-Flyer 1 pradžia numatyta 2022 pabaigoje. 2020 vasarį SpaceX pasirašė susitarimą su Space Adventures dėl erdvėlaivio „Crew Dragon“ paleidimo su turistais į tokį aukštį, kokio astronautai nepasiekė per pusę amžiaus nuo Gemini programos. Tada NASA astronautai skrido 1350 km aukštyje nuo Žemės paviršiaus. Misija truks apie savaitę, įgulą sudarys 4 žmonės.

Axiom-3 ir Axiom-4 misijų pradžia numatyta 2023 metais. Misijos į TKS ekipažą sudarys 4 turistai.  Komercinių misijų į Tarptautinę Kosminę Stotį skaičių riboja stoties galimybės priimti erdvėlaivius ir pilotuojamų skrydžių logistika. Kosmoso turizmo misijų paklausa jau viršija TKS galimybes, o bendrovės konkuruoja dėl galimybės išsiųsti turistus į stotį.

Misija #DearMoon numatyta 2023, o jos iniciatorius Japonijos milijardieriaus Yusaku Maezawa ketina savaitės skrydžiui apie Mėnulį pasikviesti 6 ar 8 asmenis. „Tai bus dailininkai, fotografai, dizaineriai, architektai. Jie galės perteikti potyrius ir juos įkūnyti savo darbuose. Jei tokie žmonės, kaip Michael Jackson, Coco Chanel ar Pablo Picasso būtų turėję tokias galimybes…“


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *