Pradininkai, astronautai ir atradimai

atradimai JWT

atradimai, teleskopai ir astronautai, apie tai trumpiau ir ilgiau

Raketų pradininko astronautai nepamiršta

Spalio 12-14 d Huntsville vyks 14-is von Brauno memorialinis simpoziumas dalyvaujant daugeliui astronautikos veikėjų ir net studentų. Jau 1-ją dieną „SLS: tyrimų plėtra“ temą vystys 3 pranešėjai, o „Artemis technika pagal misijų poreikius“ – net 5 (du – iš HEOMD). 2-ji diena planuojama dar intensyviau: „Artemis-1 – žmonių grįžimas į gilųjį kosmosą“ – 4 pranešėjai; „Sankirtų mokslas ir tyrimai“ – 5; „Postūmis: branduolinė stūma kosmose“- irgi 5; NASA keturių centrų (Glenn, Kennedy, Marshal, Johnson) vadovų informacijos. 3-ją dieną pasisakys studentų varžybų VBExtra nugalėtojai, o įvairių astronautikos įstaigų prezidentai – apie „Politiką, reguliavimą bei komerciją“.

atradimai SLS evolution

SLS startūno evoliucija

Švieži astro atradimai

Savo 31-jų metinių proga Hubble astroskopas pateikė žinių apie AG Karinae žvaigždę, kurią stebėjo 1994, 2014, ir 2020 metais. Wide Field Planetary Camera vaizdais užfiksavo vandenilio ir azoto dujų sklidimą iš 5 šm didumo šios žvaigždės miglyno bei melsvų dulkynų kontūrus. Carinae klasifikuojama kaip „šviesi melsva kintamoji“, kurios yra didelės ir gan retos. Jose varžosi gravitacija su radiacija, bet išvengia saviardos, išmėtydamos aplinkon tik nedaug materijos. Carinae yra jauna vos 10 tūkst metų senumo ir labai greitai besisukanti. Hubble išmatavo ir išmetamų dujų 70 km/s bei žvaigždinio vėjo 200 km/s greičius. Vaizduose ryškėja Carinae lyg žiedinė forma (storas raudonokas rentinys). Netoliese atrado ir Westerlund2 jaunų žvaigždžių klasterį 20 tūkst šm tolumoj. Rentgeninis Čandra patvirtino jų „garsą“ (panašų kaip iš M87 JSk) ir pateikė vaizdų iš NGC1128 galaktikos su dviem supermasyviom JSk, sparčiai judančiom per klasterio Abell karštuosius dujynus.

Apdorodami Hubble duomenis apie egzoplanetą WASR-127b 525 šm tolumoj, Montreal ir Geneve universitetų mokslininkai patikslino duomenis. Jis yra Saturno masės ir daug didesnio tūrio; orbituoja aplink savo žvaigždę per 4 dienas ir patiria gausią radiaciją bei iki 1100o C temperatūrą. Įvertino net atmosferos 3-5 Pa slėgį ir aptiko natrio pėdsakų. 2020 metų vaizde iš 9,4 mlrd šm tolybės Cartagena universiteto astronomai aptiko galaktiką GAL-CLUS-022058s, atitinkančią 1912-jų „Einšteino žiedų“ teoriją.

Gaia, Newton ir WISE stebėjimai

Gaia, XMM-Newton ir WISE stebėjimai padėjo spręsti 900 metų senumo mįslę dėl supernovos 1181AD, kurią dar XII amžiuje dokumentavo kinų ir japonų astronomai kaip matomą tik 6 mėn metuose. Hong Kongo, JK, Japonijos un-tai dabar aiškina šią nebulę periodiškai plečiantis net 1,1 Mm/s greičiu (unikalus astro reiškinys).

Arčiau – netoli Saturno pastebėti 13 Centaurų, suaktyvėjusių nuo Saturno šilumos (jų ledai sparčiai dujinasi iš amorfinės kristalinės struktūros). Spėjama Centaurus atklydus iš Koiperio ir net Oorto juostų, o prieš 10 tūkst metų stabilizavus dabartines orbitas.

Gi Perseverance (juda 130 m/solą) su Ingenuity jau kuria naują marsalapį ir atranda Marso struktūros naujovių. Rugsėjo mėn paėmė mėginius Montdenier ir Montagnac iš uolienos pavadinimu Rochette, panašios į lavinį bazaltą. Juos ištyrus tikimasi suvokti Jezero kraterio formavimąsi, ežero buvimą ir išnykimą. 3-jį mėginį ims už 200 m ties South Seitah vietove, gi svarbiausias tikslas tebėra mikrobinės gyvybės paieška. Ingenuity 13-ju skridimu aptiko 8 m aukščio 10 m pločio uolienų kalvą Faillefeu.

Turėdami daug „rankų“ – Canadarm, dvi japoniškas Kibo moduly (viena – bendros su Nanoracks Bishop kūrybos 1 m ilgio 8 laisvės laipsnių) ir liepos mėn atgabentą ERA (European Robotic Arm „Smart Spacewalker), TKS įgula ruošiasi peršvartuoti Sojuz erdvėlaivį nuo Rassvet prie Nauka modulio. Astronautas T. Pesguet rugsėjo 21 konstatavo lėtūnus sėkmingai dauginantis – gimė jau 3-ji kosminė karta.

DES (Dark Energy Survey) stebi 815 transneptūninių objektų ir sudarinėja katalogą, o 1,7 Gm tolumoj užfiksavo 20×30 m didumo asteroidą (1000-jį NEA – Near Earth Asteroid) bei didesnį 1,3 km AJ193 (1001-jį NEA). Kinų FY-3E Fengyun meteo satas jau stebi Žemės debesis, radiacijas, jūrų bei sausumos paviršius bei atmosferą, išmėgino visus 11 matuoklių ir pradeda siųsti duomenis.

atradimai JWT

Po daugybės metų pasiruošimų JWST kils gruodžio 18. arstechnica.com nuotrauka

2021 gruodžio 18 startuos Ariane 5 su James  Webb Space Teleskopu (JWST).  Sulanksčius iki o4,5×10,6 m jį patalpins o5,4×17 m korpusan. Po to per 4 savaites nulėkdins į L2, kur išskleis. Dar po kelių mėn įveiklins. Įkaisdamas viena puse iki 85o C ir atšaldamas kita iki -233o C Webb stebės Visatą 100 kartų akyliau nei Hubble Space Telescope.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *