Misijos Insipration4 tyrimai

Inspiration4 splashdown

Inspiration4 misija ir tyrimai pasibaigė, kuomet Crew Dragon erdvėlaivis beveik po trijų parų lėkio, nusileido šalia Floridos.

Inspiration4 splashdown
Crew Dragon erdvėlaivis nusileido šalia Floridos

Inspiration4
Inspiration4 ekipažas atliko įvairius tyrimus

TRISH tyrimai

Virtualus kosmoso sveikatos tyrimų institutas (TRISH – The Translational Research Institute for Space Health) bendradarbiaudamas Inspiration4 įgula, SpaceX ir NASA Žmogaus tyrimų programa. Institutas remia sveikatos ir žmonių veiklos tyrimus bei technologijas, kurios gali padėti kiekvienam žmogui lėkti į kosmosą ir jį tyrinėti.

Prisitaikymas prie gravitacijos: sensomotoriniai tyrimai

John Hopkins universiteto medicinos mokykla atliko tyrimus, kuriuose buvo nagrinėjama, kaip žmogaus vidinė ausis suvokia savo vietą mikrogravitacijoje, palyginti su sąlygomis Žemėje. Rezultatai gali numatyti, kas kosminiuose skrydžiuose susirgs jūrlige. Planšete atliekami bandymai padės išvengti ar sumažinti jūrligę ar dezorientaciją ir pagerins lėkių į kosmosą kokybę.

Ultragarsiniai tyrimai Butterfly iQ+

Kosmose fiziologiniai skysčiai žmogaus kūne juda kitaip nei Žemėje, todėl įgula yra jautresnė tam tikroms ligoms. Ultragarsu galima pokyčius stebėti ir sekti. Inspiration4 komanda naudojo nešiojamą rankinį ultragarso prietaisą Butterfly iQ+ ir tyrė kaklo venų, akių, tulžies pūslės ir šlapimo pūslės skysčių struktūros ir judėjimo skirtumus bei lygino su Žemės duomenimis. Tyrime vertinama, kaip veiksmingai paprasta Butterfly iQ+ sąsaja ir dirbtinio intelekto technologija leidžia minimaliai apmokytiems žmonėms gauti aukštos kokybės ultragarso vaizdus. Tokius vaizdus įprastai gauna kvalifikuoti technikai. Jei tyrimas bus patvirtintas, tai gali tapti svarbia medicinos sistemų diagnostine priemone būsimose giliosios kosmoso misijose.

Neurokognityvininiai tyrimai

Lėkis kosmosan yra stresas žmogaus kūnui bei protui, o tai veikia įgulos elgesį ir darbų efektyvumą. Mokslininkai susies kognityvinių testų rezultatus su sveikatos rodikliais, surinktais iš ekipažo Apple Watch 6 rankinių laikrodžių (jie ir IWC Schaffhausen laikrodžiai buvo nešiojami viso skrydžio metu), ir aplinkos duomenimis, surinktais iš Crew Dragon erdvėlaivio. Buvo renkami ekipažo duomenys apie miegą, pulso dažnį, elektrokardiogramą, kraujo prisotinimą deguonimi, ekipažo judėjimą, triukšmą erdvėlaivio viduje ir netgi apšvietimo intensyvumo įtaką. Inspiration4 misijos kognityviniai ir fiziologiniai duomenys pagerins supratimą apie tai, kaip žmonės elgsis skrydžiuose į kosmosą.

Portatyvus kraujo ir seilių analizatorius

Kosminio skrydžio metu žmogaus kūno reakcijas galima tyrinėti per kraujo ir seilių biologinius žymenis. Arizonos universitete buvo sukurta vertikalaus srauto imuninio tyrimo (vertical flow immunoassay – VFI) analizatorius, leidžiantis atlikti kraujo ir seilių analizę realiu laiku. Tikimasi, jog VFI analizatorius padės būsimoms įguloms lengvai atlikti kraujo ir seilių analizę. Kartu su Space X komanda biologinio banko kūrimui buvo renkami seilių ir kraujo mėginiai.

Duomenų integravimas ir naudojimas ateityje

TRISH siekia sukurti biomedicinos rezultatų, biologinio banko bei tyrimų duomenų archyvavimo ir keitimasi jais duomenų bazę arba multimodalinį kosminių skrydžių sveikatos įvertinimą (Multimodal Evaluation of Spaceflight Health (MESH). Ši programa leis sklandžiai surinkti, archyvuoti, standartizuoti ir dalintis moksliniais tyrimais bei biomedicinos duomenimis, įskaitant komercinių erdvėlaivių dalyvių mėginių biologinį banką. Taip siekiama surinkti daugiau įrodymų, padidinti saugumą ir pagerinti žmonių sveikatą bei našumą skrydžio metu.


Komentarai apie “Misijos Insipration4 tyrimai”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *