SpaceX, Elon Musk, Mėnulis, BFR, Yusaku Maezawa – prasideda įdomūs dalykai. O gal viskas po senovei juda ?
SpaceX siurprizas
Apie Elon Musk pokštus žinom daug: tai testuodamas Falcon Heavy iškelia automobilį į kosmosą, tai leisdamas Falcon 9 sūrio galvą skraidina, tai paskelbia pasaulinio Wi-Fi slaptažodį (the martian), tai interviu metu radijo studijoje rūko žolę. Šikart lėksim link Mėnulio, artimiausio mūsų Žemei naturalaus palydovo. Jį yra apskrieję vos 24 JAV astronautai 1968-1972 metais, 6 misijos buvo Mėnulyje (po 2 astronautus nusileidžia į Mėnulį, vienas laukia erdvėlaivyje orbitoje apie Mėnulį), tris misijos (po 2 astronautus) buvo vykdomos Mėnulio apskriejimo ir sistemų testavimo tikslais.
Apie seniau skelbtus, 2018 metų vasario 28 dienos, SpaceX planus ir Mėnulį jau rašėmė. Šuolis milžiniškas, tik kas jį šoks ?
Ką tik, vos prieš kelias valandas spaudos konferencijoje Hawthorn, SpaceX vykdomasis direktorius Elon Musk paskelbė apie sutarties tarp SpaceX ir pirmojo turisto, apskriesiančio Mėnulį startūnu BFR, pasirašymą.
Kompanija SpaceX startūnu (arba raketa – kuris terminas ausiai malonesnis ?) BFR ketina 2023 metais aplink Mėnulį apskraidinti pirmąjį privatų turistą astronautą iš Japonijos Yusaku Maezawa. Turistai į Tarptautinę Kosminę Stotį skrido ir anksčiau (Denis Tito už 6 parų skrydį sumokėjo 20 mln USD), tačiau tai buvo skrydis į NASA erdvėlaiviu Space Shuttle.
Numatomo BFR startūno skrydžio aplink Mėnulį schema
Yusaku Maezawa
Yusaku Maezawa namuose
Yusaku Maezawa, 43 metų veslininkas, gero ūpo
Yusaku Maezawa žavisi Basquiat dailininko paveikslais. Vienas paveikslas ant marškinėlių
Yusaku Maezawa konferencijos metu
Verslininkas ir kolekcionierius Yusaku Maezawa (Japonija) savo projektą pavadino #DearMoon. „Aš kartu pasiimsiu dar 6-8 keleivius. Tai bus dailininkai, fotografai, dizaineriai, architektai. Jie galės perteikti potyrius ir juos įkūnyti savo darbuose. Jei tokie žmonės kaip Michael Jackson, Coco Chanel ar Pablo Picasso būtų turėję tokias galimybes…”
Yusaku Maezawa ketina pasiimti ir kūrybingų žmonių, idant jie pamatytų ir perteiktų Mėnulio bei skrydžio grožį
Truputis apie save: „aš mėgstu muziką, meną, paveikslus. Gyvenau JAV 6 metus, grįžau į Japoniją. Sukūriau savo dizaino studiją ZOZO (rūbų siuvimas ir pardavimas 72 pasaulio šalyse), jai šiemet bus 20 metų.
Kodėl aš noriu skristi link Mėnulio ? Noriu būti pirmas privatus astronautas apskriejęs Mėnulį. Vaikystėje dažnai žiūrėdavau į Mėnulį ir mėgavausi, aš svajojau Mėnulį pamatyti iš arčiau. Ir noriu šia svajone pasidalinti su kūrybingais žmonėmis. Skrydis planuojamas 2023 metais, keleiviai kosmose bus 6 paras, atstumas nuo Žemės bus nuo 500 tūkst. iki 650 tūkst. kilometrų. Tai rekordas !
Konferencijoje Yusaku Maezawa paklaustas, kiek sumokėjo SpaceX už BFR projektą Mėnulis, atsakė: „Galbūt tai paviešinsiu vėliau”.
Iš esmės, Yusaku Maezawa pats finansuoja Mėnulio apskriejimą ir BFR projekto vystymą. Jo turtas, pagal Forbes, 2018 metų rugsėjo 18 dieną vertinamas 2.9 mlrd USD.
Elon Musk
Elon Musk mato žmonijos ateitį ne tik Žemėje, bet ir kituose Saulės sistemos kūnuose
Dalykiška konferencija. Tokias mėgsta Elon Musk
Kam aš kūriau BFR ? Noriu, jog žmonija taptų tarplanetine rūšimi. Mes turime tapti tarplanetine civilizacija. Žemė yra mūsų namai, tačiau jei su mūsų namais kažkas nutiks ? Mes turime būti pasiruošę tam, pasiruošę keliauti ne tik į Mėnulį, Marsą, kitas Saulės sistemos planetas, bet ir už sistemos ribų… Vos per 10 metų mes nuėjome ilgą kelią nuo raketos Falcon 1, kuri vos nuskrido iki orbitos ketvirtuoju mėginimu, iki pačios galingiausios raketos, galinčios skristi į Marsą, pasaulyje.
Mėnulis, Marsas. Galbūt BFR startūnu ketinama skraidyti ir į kitas Saulės sistemos planetas
BFR startūnas: aukštis 118 metrų, jis gali į žemą orbitą apie Žemę (LEO) iškelti daugiau nei 100 tonų.
Pirmoji BFR pakopa grįžta Žemėn, erdvėlaivis skrieja toliau
Nusileidimas nebus kaip lėktuvo leidimasis, 55 m ilgio erdvėlaivis stabdysis į atmosferą visu paviršiumi, o trys nusileidimo atramos yra sparnuose. Tai sugriauna visus šablonus. Dabar mes kuriame variklių skyrių ir pusiausferas kuro bakams. Raptor varikliai (kuras – metanas, oksidatorius – deguonis) bus ir raketoje ir erdvėlaivyje. Pirmoji pakopa veiks 2 minutes 50 sekundžių. Mes planuojame atlikti daug testų ir startų be žmonių dalyvavimo. 2020 metais mes ketiname pradėti sistemos testus viršutiniuose atmosferos sluoksniuose, įskaitant ir pakopų daugkartinį panaudojimą. Vėliau Žemės apskridimas ir orbitiniai startai.
Gaminamas 9 metrų diametro BFR startūnas
BFR kupolo ir variklių sekcijos gaminimas
Kodėl mes pasirinkome Yusaku Maezawa ? Tai jis pasirinko mus. Jis atėjo pas mus su pasiūlymu ir jau sumokėjo žymią projekto vystymo dalį (bendras Mėnulio apskriejimo projektas BFR startūnu vertinamas nuo 2 iki 10 mlrd. USD). Erdvėlaivio interjeras bus parenkamas pagal misiją: jei tai skrydis į Marsą, tai bus didžiulė bendra erdvė, kur žmonės rinksis ir bus kartu. Jei tai Mėnulio apskriejimas – tuomet užteks asmeninių kajučių.
Dabar ~ 5 % SpaceX resursų yra naudojama BFR gamybai, prioritetas kartu su NASA yra pilotuojama programa, būtent ten metamos viso pastangos.
Į klausimą apie varytuvų (raketiniai varikliai) saugumą, Elon Musk atsakė jog nusileidimui pakanka ir 3 variklių. Viskas klostysis puikiai, jei neveiks vienas variklis.
Perkrovų dydis: keleiviai vidutiniškai pajus nuo 2 iki 3 kartų didesnes perkrovas.
Elon Musk skris kartu su Yusaku Maezawa ?
Yusaku Maezawa padėkojo Elon Musk už galimybę įgyvendinti savo svajonę ir užsiminė, jog būtų labai smagus paties Elon Musk skrydis kartu.
Yusaku Maezawa jau skrieja apie Mėnulį ant Elon Musk pečių
BFR pavadinimas keisis ?
Galbūt erdvėlaivis gaus kitą vardą, gal kitą vardą gaus ir raketa BFR. Tarkime Heart of Gold. Šį pavadinimą naudojo Adams Douglas fantastiniame romane The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy. 2005 metais romanas buvo sėkmingai ekranizuotas.
Elon Musk žavisi Adams Douglas kūryba