Marsas – pilotuojamų skrydžių projektai (3)

Marsas DRM 01

Desing Reference Mission

1993 metais buvo pristatytas ekspedicijos į planetą Marsas planas, pavadintas Desing Reference Mission (DRM) vardu. Tai buvo 1990 metais paskelbtos Raudonosios planetos plataus tyrinėjimo  koncepcijos Mars Direct priminimas. Būtent šis planas paruoštas Mars Direct ekspedicijų pagrindu, o Robertas Zubrinas buvo tyrimų grupės „Marso tyrimų studijų komanda” konsultantu.

Didžiausias esminis skirtumas tarp Mars Direct ir DRM buvo sugrįžimo į Žemę erdvėlaivio konstrukcija. Mars Direct projekte erdvėlaivis pakildavo nuo Marso paviršiaus ir lėkdavo į Žemę. Jame ekipažas apie pusę metų trunkantį sugrįžimą į Žemę kentė laisvos erdvės trūkumą. DRM projekte ekipažas startuodavo nuo Marso paviršiaus mažu erdvėlaiviu ir tuojau pat susijungdavo su didesniu erdvėlaiviu, jų laukiančių dirbtinio palydovo orbitoje. Iš šios orbitos jie starduodavo į Žemę. Šis erdvėlaivis buvo daug didesnis ir labiau pritaikytas atgaliniam lėkiui.

Pagal DRM 1.0 planą, pirmoji ekspedicija buvo sudaryta iš trijų nepilotuojamų erdvėlaivių:

  • nusileidimo erdvėlaivis su pakilimo į dirbtinio Marso palydovo orbitą erdvėlaiviu;
  • nusileidimo erdvėlaivis su gyvenamuoju moduliu;
  • orbitinis erdvėlaivis sugrįžimui į Žemę.

Modulių masė jau nuo 60 iki 70 tonų. Tai atrodė daug realiau, nei 40 tonų moduliai Mars Direct projekte.

Pagal DRM planą, 2008 metais trys erdvėlaiviai turėjo pasiekti Marsą. Du nuleidžiamieji erdvėlaiviai turėjo nusileisti ant paviršiaus ir pradėti gaminti raketinį kurą pakilimo nuo paviršiaus erdvėlaiviui sugrįžti į dirbtinio Marso palydovo orbitą, kurioje pasiliko trečiasis orbitinis erdvėlaivis sugrįžimui į Žemę.

2009 metais privalėjo startuoti antroji, jau pilotuojama, ekspedicija, lydima dviejų nepilotuojamų erdvėlaivių, skirtų sekančioms ekspedicijoms (pakilimo erdvėlaivis ir orbitinis erdvėlaivis skrydžiui atgal į Žemę).

Prilėkę iki Marsas, tyrinėtojai privalėjo nusileisti kartu su antruoju gyvenamuoju moduliu netoli nuo pirmosios ekspedicijos gyvenamojo modulio. Gyvenamųjų modulių ratai leido jiems suartėti ir susijungti tarp savęs tunelio pagalba.

Sekanti DRM evoliucija – modulių masės ir misijos kainos mažinimas. Toks „išgrynintos” misijos projektas buvo paskelbtas 1997 metais. Masė sumažėjo, sumažinus gyvenamojo modulio skersmenį, sumažinus stabdančiojo aerodinaminio ekrano skersmenį ir panaudojus kompozitines medžiagas. Taip pat branduolinių raketinių variklių įrenginiai skrydžiui į Marsą buvo paleidžiami atskirai ir prisijungdavo prie erdvėlaivio orbitoje aplink Žemę. Visos šios priemonės leido atsisakyti didelės keliamosios galios raketų, o tai yra brangiausi ekspedicijos elementai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *