NASA ir Roscosmos santykiai aštrėja

NASA, Roscosmos, Bridenstine, Rogozin

NASA, Roscosmos, Bridenstine, Rogozin – pasaulinių kosmos agentūrų santykiai šaltėja

NASA, Roscosmos, Bridenstine, Rogozin

“Su Rusija mes palaikysime stiprius ryšius Tarptautinės Kosminės Stoties ir ekipažų skraidinimo srytyse”, teigė Jim Bridenstine.

NASA administratorius Jim Bridenstine atšaukė 2018 metų Roscosmos vadovo Dmitrij Rogozin kvietimą atvykti į JAV.  Apie tai penktadienį, sausio 4 dieną pranešė NASA atstovė spaudai Megan Powers, į šias pareigas paskirta 2018 metų gegužės 9 dieną.

NASA, Roscosmos, Bridenstine, Rogozin

M. Powers pridūrė: “Rusija yra pagrindinė NASA partnerė ir mes tikimės tolesnio sėkmingo bendradarbiavimo tęsinio”.

Paties J. Bridenstine komentaras: “Kai kurių JAV politikų bei daugumos Kongreso narių nuomone D. Rogozin kvietimas atvykti į JAV – prasta ideja. Pritardamas bendrai nuomonei, aš atšaukiu vizitą”.

Vizitas buvo suplanuotas 2019 metų vasario mėnesį, tačiau NASA informavo Roscosmos apie vizito perkėlimą neribotam laikui. Roscosmos savo ruožtu išplatino pareiškimą, jog laukia NASA paaiškinimo dėl atidėto D. Rogozin vizito.

Dar 2018 metų rudenį JAV Finasų departamentas leido D. Rogozin atvykti į JAV aptarti su NASA tolesnį bendradarbiavimą. Pažymtina, jog sankcijos D. Rogozin atvykti į JAVįsigaliojo po 2014 metų Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir sukelto karo rytų Ukrainoje.

Pats D. Rogozin yra sakęs, jog vizito JAV metu ketina susitikti su Boeing vadovais, ketina aplankyti raketų Proton bei Rokot paleidimų operatoriaus International Launch Services būstinę, taipogi buvo užsiminta apie galimą susitikimą su SpaceX vadovu Elon Musk.

D. Rogozin ir J. Bridenstine

2018 metų gruodžio 6 dieną D. Rogozin buvo paskirtas specialiu prezidento patarėju tarptautinio bendradarbiavimo kosmose klausimams.

NASA, Roscosmos, Bridenstine, Rogozin

2018 balandžio 23 dieną Jim Bridenstine buvo paskirtas NASA administratoriumi. 2018 metų rudenį atvyko į Rusiją susitikti su Roscosmos vadovu D. Rogozin ir kartu stebėti erdvėlaivio Soyuz-MS10 starto.

NASA, Roscosmos, Bridenstine, Rogozin

JAV 2018 metų pavasarį Rusijai pasiūlė sukurti ir pagaminti stoties Gateway ekipažų išėjimo į atvirą kosmosą modulį. Vieną vienitelį. Modulis turėtų būti gaminamas pagal JAV standartus ir skirtas JAV skafandrams. Modulio kūrimą ir gaminimą finansuotų JAV.

Vėliau Roscosmos vadovas D. Rogozin pabrėžė, jog Rusija gali dalyvauti Gateway projekte tik lygiomis teisėmis. Vienintelis modulis, kurį pagamintų Rusija, nebūtų lygiateisis bendradarbiavimas. Abiejų kosmoso agentūrų bendradarbiavimas Gateway stoties projekte buvo ketinta aptarti J. Bridenstine vizito 2018 spalyje metu. Tačiau startas Baikonuro kosmodrome baigėsi avarija, o vėliau pasitarimų Gateway tema nebuvo. Gateway projektas buvo viena iš galimų aptariamų temų D. Rogozin vizito į JAV metu.

Dėl atšaukto D. Rogozin vizito į JAV, Roscosmos gali pasitraukti iš derybų su NASA dėl stoties Gateway projekto.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *