NASA rūpesčiai po 2019 metų

SoyuzStarlinerDragon 2

Boeing, SpaceX, NASA, Starliner, Dragon 2, Soyuz – komentarai NASA sopuliams paaiškinti…

Soyuz Starliner Dragon 2

Mįslė: kuris erdvėlaivis – Soyuz, Starliner ar Dragon 2 – skraidys į TKS 2020 metais rugpjūtį ?

Sutartis – Dragon 2 ir Starliner

2014 metais NASA su privačiomis kompanijomis Boeing ir SpaceX pasirašė pilotuojamų erdvėlaivių Starliner bei Dragon 2 sukūrimo sutartis. Boeing ir SpaceX šiems darbams atitinkamai gavo 4.2 mlrd USD ir 2.6 mlrd USD. Lyginant naujuosius erdvėlaivius Dragon 2 ir Starliner su Soyuz yra keli didžiuliai skirtumai: Soyuz talpina tris astronautus, naujieji erdvėlaiviai 6. Soyuz galima naudoti tik kartą, Dragon 2 ir Starliner bus daugkartiniai.
Liepos 11 dieną paskelbtoje JAV Kongreso ataskaitoje teigiama, jog 2019 metų lapkričio mėnesiui nei viena kompanija – Boeing ir SpaceX – nespės gauti pilotuojamų erdvėlaivių Starliner ir Dragon 2 licenzijų skrydžiams į Tarptautinę Kosminę Stotį. Būtent tada baigsis NASA ir Roskosmos sutartis dėl astronauų skraidinimo į TKS ir parskraidinimo atgal į Žemę Rusijos erdvėlaiviais Soyuz.
“Tikėtina, jog nei viena kompanija nespės gauti licenzijos iki 2020 metų rugpjūčio menėsio ir NASA negalės skraidinti astronautų bent 9 mėnesius. Abi kompanijos daug pasiekė konstruodamos pilotuojamus erdvėlaivius, tačiau sertifikavimo data vis atidedama”, – paskelbė ataskaitos autoriai.

Dragon 2 Starliner

Kompanijų Boeing ir SpaceX erdvėlaiviai Dragon 2 bei Starliner

Pagal jau minėtą 2014 metų sutartį, Boeing turėjo paruošti pilotuojamą erdvėlaivį Starliner 2017 metų trečiame ketvirtyje, SpaceX turės Dragon 2 – ketvirtame ketvirtyje, tačiau dėl darbų gausos abi kompanijos pilotuojamų erdvėlaivių banduomuosius skrydžius be ekipažų planuoja tik 2018 metų rugpjūčio rugsėjo menėsiais.

Starliner

Boeing erdvėlaivis Starliner

Boeing planuoja išskraidinti pilotuojamą erdvėlaivį su ekipažu šių metų pabaigoje, o SpaceX – šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje. Tuomet erdvėlaivių sertifikavimas būtų įmanomas 2019 metų sausio vasario menėsiais.
Ataskaitos autoriai, atsižvelgdami į vėluojančius darbus, nurodo tokias realias datas: Boeing pilotuojamam erdvėlaiviui Starliner 2019 metų gruodis, SpaceX erdvėlaiviui Dragon – 2 – 2020 metų sausis.
“NASA reikia atsarginio plano po 2019 metų lapkričio, kuomet astronautų skraidinimoerdvėlaiviais Soyuz į TKS sutartis su Roskosmos baigsis “, – teigiama ataskaitoje.

Istorija – NASA, Boeing, SpaceX ir Soyuz

2011 metais NASA užbaigė 30 metų vykdytą daugkartinių laivų Shuttle programą. 135 kartus kilo ir 133 kartus leidosi JAV daugkartinio naudojimo laivai. 1986 metais kildamas į orbitą sprogo erdvėlaivis Challender, 2003 metais leisdamasis po sėkmingos misijos Žemės atmosferoje subyrėjo erdvėlaivis Columbia. Per abi katastrofas žuvo 14 JAV astronautų, o paskutinė katastrofa sutrumpino Shutlle eksplotavimo terminą.

Nuo 2011 metų NASA astronautus į Tarptautinę Kosminę stotį skraidina Rusijos erdvėlaiviais Soyuz, vieno astronauto skraidinimimo ir sugrąžinimo kaina yra ~ 74 mln USD. 2017 metų vasaryje NASA su Boeing susitarė ir gavo papildomas 5 vietas Soyuz erdvėlaivuose 2017-2019 metams. Susitarimo kaina siekė 373.5 mln USD. Kompanija Boeing šias vietas gavo iš raketinės kosminės kompanijos Energija, reguliuojant bendro projekto Sea Launch teisminius procesus.

Soyuz TMA_inner

Erdvėlaivio Soyuz viduje telpa trys astronautai

Soyuz TMA Soyuz TMA_A

Nuo 1967 metų skraidantis erdvėlaivis Soyuz šiuo metu yra Soyuz TMA modifikacijosSoyuz TMA_B

Soyuz laikomas saugiausiu ervėlaiviu pasaulyje

Gali būti, jog paskutinė iš penkių papildomų vietų erdvėlaivyje Soyuz bus panaudota astronauto parskraidinimui iš TKS ne 2019 lapkrityje, o 2020 sausyje, jei kompanijų Boeing ir SpaceX pilotuojamų erdvėlaivių sertifikacija vėluotų. Būtent du mėnesiai leistų SpaceX ir Boeing užbaigti erdvėlaivių Dragon 2 ir Starliner sertifikavimą.

NASA gali tartis su Roskosmos dėl papildomų ervėlaivių Soyuz pagaminimo, tačiau procesas užima trejus metus ir geriausiu atveju papildomas Soyuz erdvėlaivis būtų užbaigtas 2022 metais.

SpaceX žingsneliu priekyje

Penktadienį kompanija SpaceX į Floridą atgabeno erdvėlaivį Dragon Crew (kitaip vadinamas Dragon 2).

Dragon 2

Dragon 2

Erdvėlaivis Dragon 2 praėjo temperatūrinius, akustinius bei vakuuminius testus ir kompanija SpaceX jį ruošia bepiločiam skrydžiui į TKS rugpjūčio pabaigoje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *