Nauji startūnai – Ariane 6

cover Ariane-6 startūnas

Ariane 6, nauji startūnai, lėksiantys 2024 metais. Jie, galbūt, pakeis dalį dabartinių JAV, Kinijos ir Europos startūnų.

Startūnai new

Laukiami nauji startūnai 2024 metais: Vulcan, New Glenn, Ariane 6 ir H3

Praėjusieji metai buvo patys gausiausi startais į kosmosą nuo kosminio amžiaus pradžios. 221 lėkiai į orbitas, įskaitant ir du Starship bandomuosius lėkius. Kinija su 67 startais varžosi su SpaceX, kuri paleido 91 Falcon 9 ir 5 Falcon Heavy startūnus.

Ariane 6

Ariane 6 startūnas2023 lapkritį Prancūzijos Gvianoje esančioje paleidimo aikštelėje naujas Ariane prototipas atlieka ilgalaikį statinio paleidimo bandymą. ESA nuotrauka

Dėl vėluojančios „Ariane 6” Europa atsidūrė keblioje padėtyje. „Ariane 5” po paskutinio paleidimo 2023 m. viduryje jau nebekels krovinių. „Sojuz” po Rusijos invazijos į Ukrainą nebenaudojamas, o „Vega C” po nesėkmingo paleidimo 2022 m. gruodį vis dar yra įšaldyta. Europa faktiškai neturi savo startūnų, kuriais galėtų pasiekti kosmosą. Tai paskatino ES 2023 lapkritį užsakyti startūną „Falcon 9” satų „Galileo” iškėlimui. ESA nusipirko kelis „Falcon 9” paleidimus mokslinėms misijoms. Vienas jų – tyriklio „Euclid” paleidimas 2023 liepą.

Tikėtina, 2024 metais Europos naujasis startūnas kils pirmą kartą. Per statinio paleidimo testą Prancūzijos Gvianoje 2023 lapkričio 23 d. bandomojo startūno varytuvai veikė daugiau kaip septynias minutes. Nors bandymas truko trumpiau nei planuota, ESA bandymą pavadino sėkmingu. ESA, CNES ir „ArianeGroup” planuoja pirmą kartą paleisti „Ariane 6” nuo 2024 m. birželio vidurio iki liepos pabaigos.

Startūno modifikacijos

Numatoma sukurti dvi bazines startūnų modifikacijas. Abi 2 pakopų, ~ 63 m aukščio: a) Ariane 62, su dviem kieto kuro greitintuvais P120, masė ~ 550 tonų ir galės iškelti į tarpinę orbitą iki 6.5 tonų naudingo krovinio; b) Ariane 64 – su keturiais greitintuvais P120, masė ~ 900 tonų ir į tarpinę orbitą galės iškelti iki 12 tonų.

Ariane 6 2_64-514x850

Startūno Ariane galimi variantai: 62 (2 greitintuvai) ir 64 (4 greitintuvai)

Nauji varytuvai

Deja, naujojo startūno varytuvai yra klasikiniai, naudojantys skysto deguonies ir vandenilio kuro komponentus. Metalox varytuvus, kuomet kurui naudojamas skystas deguonis ir metanas, ESA kuria lėtai. Tai M10, Prometheus ir ETID varytuvai.

Prometheus kūrimas yra pradėtas, galbūt, jis bus pranašesnis už Vulcain varytuvus, naudotus Ariane 5 startūne. Didžioji dalis Prometheus varytuvo dalių bus gaminama 3D spausdintuvais ir naudos skysto deguonies ir vandenilio kuro komponentus. Panašiūs varytuvus testuoja SpaceX (Raptor) bei Blue Origin (BE-4).


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *