Ketveriukė iš Europos į TKS

ketveriukė Ax-3 Prime Crew

Ketveriukė astronautų iš Europos pirmą kartą atskrido į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS).

Crew Dragon erdvėlaiviu į TKS sausio 20 dieną atlėkė Axiom-3 (Ax-3) tarptautinė ekspedicija. Jos kaina yra $247 mln. Astronautika.lt komentaras: paskelbta SpaceX kaina už vieno astronauto nukraidinimą į TKS ir parskraidinimą į Žemę yra 55 mln. USD. Tai AxiomSpace kompanijos trečioji privati kosminė misija. Anksčiau buvo rašyta apie „Axiom-1 misiją„.

Ax-3 misija

Axiom 3 crew

Iš kairės: Ax-3 vadas Michael López-Alegría, pilotas Walter Villadei, specialistai Alper Gezeravci ir ESA astronautas Marcus Wandt. ESA nuotrauka

Vadas Michael Lopez-Alegria (g 1958 Madride) turi JAV ir Ispanijos pilietybes. 1980-ais baigęs JAV karo akademiją ir tarnavęs aviacijoj (5700 val skraidymo 30 tipų lėktuvais) iki 1992-jų, dar tobulinosi Harvardo universitete. Į kosmosą lakstė šatlais STS-73, -92 ir -113, Sojuz TMA-9, TKS-14 bei Ax-1; viso 275 paras, 67 val EVA ir pasiekė įvairių rekordų. M. Lopez-Alegria žmona yra D.Robinson;

Walter Villadei (g 1974 Romoje) – Italijos Oro Pajėgų pulkininkas, stažavęs Rusijoj Zviozdnyj Sojuz ir 2023-ais lėkęs Virgin Galactic VIRTUTE-1 vadu;

Alper Gezeravci (g 1979 Silifke Turkijoj) – elektronikos inžinierius ir karinis lakūnas, mokęsis Stambulo akademijoj bei JAV Ohio Institute of Technology ir 15 metų skraidęs F-16. Alper yra pirmasis turkas kosmose.

Marcus Wandt (g 1980 Stokholme), baigęs karo akademiją 2004-ais, Švedijos Oro Pajėgų pulkininkas, stažavęsis JAV 2013-2014 metais; baigęs elektrotechnikos magistratūrą Geteborgo universitete.

Ax-3_Patch

Misijos Ax-3 logo. Axiomspace nuotrauka

Orbitoje jie 2 savaites vykdys savo valstybių užduotis ir turtins astronautikos bei mokslų patirtis.

Po 36 val kelionės ketveriukę pasitiko TKS šeimininkai K. Borisov, N. Čub, O. Kononenko, J. Moghbeli, L. O‘Hara, F. Satosi ir A. Mogensen. Pastarasis vykdo 2022-jų Nobelio premijos laureato pranc-JAV-tunisiečio Moungi Bawendi sumanytą kvantinį eksperimentą. Gi Alper pasidžiaugė sėkmingu lėkiu bei padėkojo, taip pat ir turkiškai, visiems (ir rėmėjams) už kosmines galimybes.

Kinas ir TKS

Ketveriukė Gabriela Cowperthwaite

Filmo „I.S.S.” direktorė Gabriela Cowperthwaite

TKS tema nutarė pasitrilerinti kino studija Bleeker Street, už $13,8 mln pastačiusi ir sausio 18-ją pradėjusi demonstruoti filmą „I.S.S.“ keista antrašte „karą Žemėje nulems kosmosas“. Filmo direktorė ir prodiuserė Gabriela Cowperthwaite vadovavosi astronauto S. Kelly knyga „Endurance: A Year in Space, Lifetime of Discovery“ (Kantrumas: metai kosmose, atradimų gyvensena). TKS kontrolę „gravituodami ties dokumentiniu žanru“ 95 minutes stengaisi perimti 3 astronautai ir 3 kosmonautai. Kino žvaigždė Ariana DeBose filme yra astronautė.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *