New Glenn startūnas

cover New Glenn

New Glenn, nauji startūnai, lėksiantys 2024 metais. Jie, galbūt, pakeis dalį dabartinių JAV, Kinijos ir Europos startūnų.

Startūnai new

Laukiami nauji startūnai 2024 metais: Vulcan, New Glenn, Ariane 6 ir H3

Praėjusieji metai buvo patys gausiausi startais į kosmosą nuo kosminio amžiaus pradžios. 221 lėkiai į orbitas, įskaitant ir du Starship bandomuosius lėkius. Kinija su 67 startais varžosi su SpaceX, kuri paleido 91 Falcon 9 ir 5 Falcon Heavy startūnus.

New Glenn

Blue Origin sukūrė daugkartinį 7 m diametro ir 90 m aukščio New Glenn startūną su 7 BE-4 varytuvais, naudojančiais skysto metano ir skysto deguonies kuro komponentus. Startūnas vysto bendros 17,1 MN stūmą ir į orbitą gali iškelti 45 tonas krovinių. Pirmoji pakopa tupdoma 1000 km atstumu nuo starto. Antroji pakopa su bendros stūmos 1,1 MN dviem BE-3 varytuvais tupdoma 1500 km atstumu nuo starto vietos. 2024 m. pradžioje pirmą, stumiamas BE-4 varytuvų, sėkmingai su Peregrine tyrikliu kilo startūnas Vulcan Centaur.

New Glenn rocket

Starto aikštelėje New Glenn startūnas. Blue Origin nuotrauka

„Blue Origin” startūnas „New Glenn”, kaip ir startūnai „Ariane 6” bei „Vulcan”, turėjo pakilti 2020 metais. 2024 pradžioje kompanija tikisi, kad New Glenn pakils 2024 m. antroje pusėje. Tikėtinas pirmojo paleidimo rugpjūčio mėnesį naudingasis krovinys yra NASA Marso mažųjų palydovų misija ESCAPADE (Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers). Tokią sutartį NASA sudarė 2023 m. vasario mėn. Galbūt startas įvyks truputį vėliau, lapkričio mėn.

New Glenn first stageStartūno pirmoji pakopa pritaikyta 25 lėkiams į kosmosą. Blue Origin nuotrauka

Varytuvas BE-4 naudoja skysto deguonies (LOX) ir metano (CH4) kuro komponentus ir yra daugkartinio naudojimo. Jis sukuria 2450 kN stūmą ir, tai labai svarbus momentas, jį galima droseliuoti, t.y. keisti stūmos jėgos dydį.

Blue Origin engine BE-4

Varytuvo BE-4 schema ir ugnies bandymai. Blue Origin nuotrauka

Antroji naujojo Blue origin startūno pakopa stumiama dviejų BE-3U varytuvų, kiekvieno stūma yra 710 kN. Startūnas pavadintas pirmojo JAV astronauto John H. Glenn, apskriejusio Žemę Mercury–6 erdvėlaiviu 1962 metų vasario 20 dieną, garbei.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *