Metano raketos nesėkmė lydėjo istorinį pirmąjį Kinijos privačios bendrovės paleidimą
Bandymui Jiuquan starto aikštelėje pastatyta raketa Zhuque-2. Landspace nuotrauka
Kinijos privati kompanija Landspace gruodžio 14 dieną patyrė nesėkmę po pirmojo pasaulyje bandymo pasiekti orbitą metanu (metalox) varoma raketa. Metano ir skysto deguonies komponentus varytuvams naudojanti raketa Zhuque-2 pakilo iš naujai pastatytos starto aikštelės Jiuquan palydovų paleidimo centre Gobio dykumoje apie 3:30 ryte. Bendrovė Landspace yra viena pirmųjų ir geriausiai finansuojamų Kinijos privačių bendrovių. Prieš ketverius metus įvykdytas kieto kuro raketos Zhuque-1 startas baigėsi nesėkmingai.
Pirmasis lėkio etapas buvo sėkmingas, tačiau dėl problemų, turinčių įtakos antrajai raketos pakopai, misija nepavyko. Antroji pakopa neiškėl į orbitą naudingų krovinių, kaip buvo planuota. Apie Kinijos paleidimo sėkmę paprastai pranešama iškart po sėkmingo orbitos pasiekimo. Po šio starto praėjus aštuonioms valandoms, vis dar nebuvo oficialaus pranešimo apie misijos sėkmę ar nesėkmę.
Zhuque-2 gabeno daugybę satų komercinėms įmonėms ir turėjo juos dislokuoti sinchroninėje saulės orbitoje (SSO). Zhuque-2 (iš kinų kalbos išvertus – Vermilijo paukštis) raketa gali nugabenti 6000 kg naudingąją apkrovą į 200 km žemą Žemės orbitą (LEO) arba 4000 kg iki 500 km SSO. Raketos skersmuo yra 3,35 m, tiek pat, kiek ir daugelio Long March raketų, bendras ilgis 49,5 m, kilimo masė 219 tonų, o stuma 268 tonos.
Bendrovės SpaceX, ULA, Blue Origin, Rocket Lab ir Relativity Space raketomis Starship, Vulcan, New Glenn, Neutron ir Terran 1 siekia pradėti kosminių skrydžių metaniniais varytuvais erą.
Zhuque-2 paleidimas
Kinijos įmonės „iSpace“, „OneSpace“ ir „Galactic Energy“ bando paleisti lengvasias kieto kuro raketas kartu su valstybinėmis įmonėmis CASC (China Rocket), „CASIC“ (Expace) ir Kinijos mokslų akademija („CAS Space“). „Landspace“ raketos Zhuque-2 pirmąją pakopą varys 80 tonų stūmos TQ-12 varytuvas. Pekine įsikūrusi bendrovė „iSpace“ kuria metalox raketą „Hyperbola-2“.
Kinijos ambicijos
Kinijos vyriausybė 2014 m. pabaigoje atvėrė dalį kosmoso sektoriaus privačiam kapitalui. Taip buvo paskatintas šimtų, su kosmosu susijusių įmonių, atsiradimas. Bendrovės užsiimaų įvairiausia veikla: paleidimas, palydovų eksploatavimas ir gamyba, antžeminės stotys ir t.t. Pastaraisiais metais taip pat daugėjo investicijų iš rizikos kapitalo ir su vyriausybe susijusių investicinių priemonių. Nemažai su kosmosu susietų įmonių teigia, kad Kinijos palydovinio interneto projektas yra potencialus sutarčių ir pajamų šaltinis.