Kinija, raketiniai startuoliai ir methalox

Kinija, SpaceX, Raptor, Pallas-1, methalox

Kinija, SpaceX, Raptor, methalox – keli sakiniai apie Kinijos startuolius ir jų kuriamas raketas. 2014 metais Kinija atvėrė kelią privačioms investicijoms į kosmosą, o masiškai Kinija kosminius startuolius pradėjo kurti 2015 metais.

Kinija, engine startup

2018 gruodyje Kinija skelbė apie 11 raketų ir varytuvų kūrėjų

Kinija, methalox, engine

2019 kovą Kinija skelbė informaciją apie 16 raketų ir varytuvų kūrėjų

Kinija seka SpaceX

Dauguma Kinijos kosminių startuolių kuria raketas su kieto kuro varytuvais, nes jų technologija yra paprastesnė už skysto kuro varytuvų. Aišku, kieto kuro varytuvai turi vieną labai rimtą trukūmą – jie yra vienkartiniai, pradėjęs veikti kieto kuro varytuvas veikia, kol baigiasi kuras. Kitas kieto kuro varytuvų pranašumas yra mažesnės išlaidos, didesnis ekonominis efektyvumas ir konkurencingumas. Startuolis Galactic Energy, įkurtas 2018 vasaryje ir dar žinomas kitu pavadinimu Xinghe Power, planuoja raketos Pallas-1 komercinį naudojimą pradėti 2020 kovą. Vidutinės klasės Pallas-1 raketa su trimis kieto kuro varytuvų pakopomis ir ketvirtaja skysto žibalo bei skysto deguonies varytuvų pakopa galės į 200 km žemą orbitą apie Žemę (LEO) iškelti 350 kg krovinį.

Kinija, Galactic Energy

Galactic Energy kieto kuro varytuvas

Kieto kuro varytuvai

Kinijos raketiniai startuoliai kuria kieto kuro varytuvų raketas, siekdami greito patekimo į raketų rinką. Dauguma jų finansuojami iš privačių investicinių fondų ir iki papildomo tolesnio finansavimo šaltinio suradimo, stengiasi greitai atlikti pirmą sėkmingą raketos paleidimą. Kita kieto kuro varytuvų raketų kūrimo priežastis gali būti karinių technologijų perėmimas. Panašiai Sovietų Sąjungos raketa Soyuz perėmė balistinių raketų P-7 ir P-9 kieto kuro varytuvų technologijas.

Dalis Kinijos kosminių startuolių (7 iš 11) kuria skysto kuro varytuvų daugkartinio naudojimo raketas, o Europoje ir Rusijoje kol kas ginčijamasi, ar tai verta daryti. Startuolis Deep Blue Space kuria dviejų modelių skysto kuro varytuvus: Nebula-1 bus naudojamas vienkartinei, o varytuvas Nebula-2 – daugkartinei raketai.

Startuoliai One Space ir iSpace gali džiaugtis 2018 metais, kai iš Dziučiuano palydovų paleidimo centro (Juiquan Satellite Launch Center) sėkmingai pakilo po dvi jų raketas.

Metaniniai varytuvai arba methalox

Kuro pasirinkimo atžvilgiu techiniai sprendimai irgi skiriasi. Nors metanas turi pranašumų (didesnis savitasis impulsas), vieninteliai šiuo metu testuojami metano (methalox) varytuvai yra SpaceX Raptor ir Blue Origin BE-4. Skysto metaną ir skystą deguonį naudojantys varytuvai kartais vadinami methalox (methane + liquid + oxygen) varytuvais. Kinija skelbia tik apie LandSpace, iSpace ir Juizhou Yunjian (įsteigtas 2017 metais, varytuvas kuriamas 3D spausdinimu) kuriamus metaninius (methalox) varytuvus raketoms. 2015 metais įsteigtas startuolis Landspace 2018 rugsėjį pradėjo varytuvo Tianque-12 (TQ-12) testus. Sėkmės atveju tikimasi 2020 metais raketa Zhuque-2 (ZQ-2) į LEO iškelti 4000 kg krovinį.

TQ-12, methalox

Kinijos startuolio LandSpace metaninis (methalox) varytuvas TQ-12 turi panašumų su SpaceX Raptor varytuvu

Lingyun, methalox

Lingyun, methalox

Startuolio Jiuzhou Yunjian methalox varytuvo Lingyun testas 2018 gruodyje (vykdytas vėliau nei SpaceX varytuvo Raptor testas)

2016 metais įsteigtas iSpace 2018 vasarą iš Matrix Partners China gavo 90.6 mln USD investicijų, o 2018 rugsėjį paleido savo raketą Hyperbola-1Z.

Žibaliniai varytuvai

Dauguma raketinių pradedančiųjų pasirenka žibalą, nes jo naudojimo technologija mažiau pavojinga (pvz Deep Blue Space). Dėl panašios priežasties – technologijos sudėtingumas – raketiniai startuoliai nenaudoja skysto vandenilio skysto deguonies (LH2/LOX) varytuvų. Skysto vandenilio tankis mažas (reiktų didžiulių kuro bakų) ir savitasis impulsas yra mažas. Antra vertus Kinija (raketiniai startuoliai) kuria lengvasias raketas, o skysto vandenilio varytuvai dėl minėtų priežasčių naudojami sunkios klasės raketose.

Kinija, New Line-1

Startuolio LinkSpace kuriama žibalinė raketa New Line-1

Keistokas darinys yra startuolis Expace. Jį sukūrė Kinijos raketų gamintojai CASIC ir China Sanjiang Space Group. Tad nenuostabu, jog „sava” kieto kuro raketa Kuaizhou jau paleista.

Kinija, methalox

Dalis kosminių startuolių (Kinija)

Kinija ir startuolių bumas

2019 kovą Kinija skelbė turinti 16 raketų ir varytuvų startuolių.
LandSpace įkurtas 2015 metais, kuria daugkartinę raketą Zhuque-2 su metaniniu varytuvu.
LinkSpace, 2014, New Line-1 raketa su žibaliniu varytuvu.
OneSpace, 2015, raketos OS-X ir OS-M su kieto kuro varytuvais.
iSpace 2016, daugkartinė raketa Hyperbola-2 su metaniniu varytuvu ir kieto kuro varytuvų raketa Hyperbola-1.
Jiuzhou YunJian, 2017, daugkartinio naudojimo Lingyun metaniniu varytuvas.
Spacetrek, 2017, daugkartinės raketos XT-3 ir XT-4 su metaniniu varytuvais bei kieto kuro varytuvų raketos XT-1 ir XT-2.
Deep Blue Space, 2017, kuria vienkartinę raketą Nebula-1 ir daugkartinę raketą Nebula-2 su žibaliniu varytuvais.
S-Motor, 2017, kieto kuro varytuvų raketa SCL-2.
Galactic Energy, 2018, daugkartinė raketa Pallas-1 su metaniniu varytuvu bei kieto kuro varytuvų raketa CERES-1.
Ningbo Space Engine, 2018, raketos SEG-14, SEG-35 ir pats didžiausias kieto kuro variklis Kinijoje, privatus.
Dragon Drive, 2012, skysto kuro varytuvų DDE raketa DD-1.
AA Engine, 2018, aviacijos ir kosmoso įranga, SpaceOne (Tianyi Huayu Aerospace), 2007, Expace (Aerospace Science and Technology Rocket), 2016, Shaanxi Aerospace Power Research Institute (SN-AAPRI), 2017, Xin Jinghe (TSC) specializuojasi metalo 3D spausdinimo srityje, 2007 pradėjo vykdyti kosminės įrangos tyrimus ir plėtrą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *