NASA formulė Orion ir SLS

NASA, SLS, Orion

NASA, SLS, Orion – projektas juda labai pamažu

2005 metai

Gruodis. Suformuluota Constellation programa ir 2009 uždaryta.

NASA ir Orion

2006 metai

Rugpjūčio 22. NASA paskelbė, kad naujasis pilotuojamas erdvėlaivis bus pavadintas vieno ryškiausio ir žinomiausio žvaigždyno – Orion – vardu. Orion  – daugiafunkcinis ir iš dalies daugkartinio naudojimo JAV erdvėlaivis, kuriamas nuo 2005 metų pagal Orion programą. Šios programos tikslas – sugrąžinti amerikiečius į Mėnulį. Erdvėlaivis Orion buvo skirtas nuskraidinti ekipažą ir krovinius į TKS ir į Mėnulį, taip pat ir ateities skrydžiams į Marsą. Skrydžiuose aplink Žemę Orion turėjo pakeisti Space Shuttle sistemos erdvėlaivius, kurie 2011 metais baigė skrydžius. Vėliau, tolimoje perspektyvoje, žmonių išsilaipinimo Marse programoje, erdvėlaivis Orion būtų ekipažų skraidinimo link Raudonosios planetos erdvėlaivis.

2009 metai

2010 metai

2011 metai

2012 metai

2013 metai

2014 metai

Vasario 20. Vikšriniai vežėjai sėkmingai įvykdė svarbius testus. Du vikšriniai „traktoriai” darbą pradėjo 1965 metais. Pakalbėsime apie vieną, pavadintą „Hans ir Franz”. Jis visą savo laiką keliavo 5,63 km ilgio keliu nuo vertikalaus surinkimo pastato (VAB – Vehicle Assembly Building) iki starto aikštelių 39A ir 39B bei atgal iki VAB. Taip ir susidarė daugiau nei 4070 kilometrų atstumas. Tuščias 2700 tonų masės „Hans ir Franz” judėjo 3,2 km/h greičiu, o su Saturn V raketa arba 1,7 mlrd USD vertės Space Shuttle sistema dvigubai mažesniu greičiu. Visam 5.63 km keliui įveikti reikia 1650 litrų dizelinio kuro.

Rugpjūčio 27. NASA patvirtino galėsianti paleisti SLS raketą, iškeliančią 70 tonų naudingąjį krovinį į žemą atraminę apskritiminę orbitą (LEO – Low Earth Orbit). Tai būtų nepilotuojamas erdvėlaivio Orion skrydis 2018 metais.

2015 metai

2016 metai

2017 metai

2018 metai

Rugsėjo 12. NASA, JAV kosmoso agentūra, atnaujino Mėnulio tyrimų planus po 2020 – ųjų metų iš dirbtinio Mėnulio palydovo orbitos. Per artimiausius 10 metų NASA daugiausia dėmesio skirs Mėnulio orbitinės pilotuojamos stoties sukūrimui. Pirmąjį modulį – energijos perdavimo – planuoja paleisti 2022 metais. Manoma, kad Mėnulio orbitinė stotis bus lankoma. Tai priklausys nuo erdvėlaivio Orion paleidimų dažnumo. Vieno erdvėlaivio Orion skrydžio metu stotis būtų pilotuojama apie 30 parų.

SLS varytuvų testai

2019 metai

Kovo 12. Kompanija Lockheed Martin pradėjo gaminti erdvėlaivio dalis ir iš jų montuoti erdvėlaivio Orion pilotuojamą versiją. Artėja 2022 -ieji metai – pirmojo Orion keturių astronautų pilotuojamo erdvėlaivio skrydžio data. Buvo planuojama šiame erdvėlaivyje sumontuoti pirmojo erdvėlaivio (skrydis numatytas 2020 metais) avioniką. Tačiau vėliau Lockheed Martin atsisakė šio sprendimo norėdama pagal sudarytą tvarkaraštį, laiku surinkti erdvėlaivį.

Kovo 27. Northrop Grumman išbandė Orion erdvėlaivio ekipažo avarinio gelbėjimo sistemos varytuvus. Jie veikė 30 sekundžių ir sukūrė ~ 3175 kg trauką. Varytuvai turi suformuoti erdvėlaivio, atskirto nuo avarinės būsenos raketos, saugaus nusileidimo skrydžio trajektoriją. Šis bandymas yra pirmasis iš panašių bandymų serijos, po kurios bus sertifikuota Orion erdvėlaivio ekipažo avarinio gelbėjimo sistema. Erdvėlaivio Orion avarinio gelbėjimo sistema sudaryta iš trijų kietojo kuro varytuvų, kuriuos, pagal paskirtį, galima suskirstyti į tris sritis: 1) erdvėlaivio ekipažo kabinos atskyrimas nuo raketos; 2) erdvėlaivio ekipažo kabinos išstūmimas iš pavojaus zonos, 3) atskirtos ekipažo kabinos skrydžio trajektorijos koregavimas.

Balandžio 6. NASA baigė varytuvų RS-25 ugnies bandymus. Manoma, kad jie bus SLS raketų šeimos pirmosios pakopos pagrindiniai varytuvai. Anksčiau jie buvo Space Shuttle sistemos erdvėlaivių  pagrindiniai varytuvai.

NASA, SLS, Orion, RS 25

Varytuvo RS-25 testas

NASA ir SLS

Birželio 2. JAV vyriausybės atskaitomybės tarnyba GAO išleido informaciją apie „Exploration Ground Systems” projekto pažangą. Ataskaitoje priežiūros institucija pažymėjo, kad pagrindinis šio projekto tikslas yra Kennedy kosmoso centro modernizacija ir antžeminės kosmoso infrastruktūros atnaujinimas. Atnaujinta ir programinė įranga. Šiuos darbus reikėjo atlikti dėl kuriamų naujų SLS šeimos raketų ir Orion erdvėlaivio poreikių.

Pagal projektą modernizuotas iš Apollo programos pasiskolintas SLS raketų mobilusis paleidiklis (mobili starto aikštelė), pastatai vertikaliam raketų surinkimui, paleidimo kompleksas 39B ir t. t. Pagrindinis „Exploration Ground Systems” projekto įvykis – NASA pareigūnų pripažinimas, kad 2019 metų gruodyje SLS raketos starto su Orion erdvėlaiviu nebus. Starto nebus net turint 6 mėnesių trukmės startinį langą. Tikėtinas startas – ne vėliau kaip 2021 metų birželį. Be gerai žinomų SLS serijos raketų kūrimo problemų, GAO pranešime taip pat pažymima, kad, pvz., mobiliojo paleidimo platformos sukūrimas jau buvo atidėtas penkis mėnesius.

Pagal oficialius dokumentus matyti, kad 2014 metais numatytas pirmasis SLS raketos startas 2018 metų lapkritį, 2018 metais buvo atidėtas 19 mėnesių ir turėtų įvykti 2020 metų liepą. Kalbant apie projekto išlaidas, GAO pažymėjo, kad, palyginus su 2014 metais, projekto išlaidos padidėjo 14,9 %. Dabar išlaidos paskirstytos taip: 1) projekto dokumentacija – 965 mln USD; 2) projekto įgyvendinimas – 2,2649 mlrd USD.

GAO pažymėjo projekto technologines problemas ir įgyvendinimo sudėtingumą. Jis priklausomas nuo SLS raketos ir erdvėlaivių Orion kūrimo procesų sėkmės.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *