Nulinė šiukšlių chartija

chartija ESA-illustration-of-space-debris virselis

Europos Kosmoso Agentūra (ESA) ir dvylika šalių pasirašė „Nulinę šiukšlių chartiją”

chartija ESA-illustration-of-space-debris.-Credit-ESA

EKA ir Europos Sąjungos Kosmoso Tarybos posėdyje dvylika valstybių pasirašė „Nulinių šiukšlių chartiją” (Zero Debris Charter). Taip buvo patvirtintas savo įsipareigojimą užtikrinti ilgalaikį žmogaus veiklos Žemės orbitoje tvarumą. Be 12 šalių, EKA taip pat pasirašė „Nulinę šiukšlių chartiją” kaip tarptautinė organizacija (International Organization – IGO). „Nulinė šiukšlių chartija” yra pastangos iki 2030 m. tapti neutraliomis nuo šiukšlių kosmose. Tokios idėjos buvo pristatytos 2023 m. lapkričio mėn. per EKA aukščiausiojo lygio susitikimą kosmoso klausimais Sevilijoje.

Chartijos pasirašymas – tai pirmas kartas, kai šalys ją pasirašė nacionaliniu lygmeniu, taip sustiprindamos Europos, kaip švarios kosminės erdvės lyderės, vaidmenį ir kartu parodydamos, kad chartijai plačiai pritariama. Prie chartijos įsipareigojo prisijungti Austrija, Belgija, Estija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Lietuva, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Švedija, Vokietija ir Švedija. Taip pat daugiau nei 100 organizacijų pažadėjo pasirašyti šią bendruomenės inicijuotą iniciatyvą per artimiausius mėnesius.

2022 m. ministrų konferencijoje EKA valstybės narės įpareigojo Agentūrą įgyvendinti „nulinio šiukšlių kiekio principą savo misijose. Tai skatinimas partneriams ir kitiems dalyviams eiti panašiu keliu. Tai bendras siekis, kad Europa pirmautų tvarumo Žemėje ir kosmose srityje. Tai savo pramonės konkurencingumo išsaugojimas”. Todėl EKA „nulinio šiukšlių kiekio” metodas – tai plataus masto agentūros vidinių kosminių šiukšlių mažinimo reikalavimų peržiūra, siekiant iki 2030 m. tapti neutraliu kosmoso šiukšlių atžvilgiu.

Aiškindamas chartiją, EKA projektų akseleratoriaus ir kosmoso saugos programos koordinatorius Quentin Verspieren sakė: „Nulinė šiukšlių chartija” rodo tvirtą Europos įsipareigojimą būti pasauline lydere kosmoso šiukšlių mažinimo ir ištaisymo srityje. Taip Europa skatina bendrus didelės kosmoso sektoriaus dalyvių bendruomenės iš viso pasaulio veiksmus. Šių dvylikos šalių pažado poveikis mūsų būsimos veiklos kosmose tvarumui bus milžiniškas.”


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *