Palydovai zombiai

Galaxy-15, IMAGE, MIDEX-1, ISEE-3

Galaxy-15, IMAGE, MIDEX-1, ISEE-3 – nebeveikiantys ir atgyjantys palydovai kosmose. Kartais palydovai prapuola patys, kartais nustoja klausyti Žemės komandų. Apie kelis tokius atvejus šiandien.

Galaxy-15 pokštai

Telekomunikacinis palydovas Galaxy-15 orbitavo apie Žemę nuo 2005 metų 36 000 km aukštyje ir veikė kuo puikiausiai, kol 2010 metų balandžio 5 dieną ėmė pokštauti. Jis neberegavo į komandas iš Žemės, o jo transponderiai (signalų imtuvai ir siustuvai) veikė normaliai.

Galaxy-15, IMAGE, MIDEX-1, ISEE-3

1892 kg masės palydovas Galaxy-15 virto į zombį kosmose

Palydovai pagal komandas iš Žemės atlieka manevrus ir išlaiko savo padėtį geostacionarioje orbitoje. Galaxy-15 paliko savo orbitą. Lyg ir puiku: palydovas veikia. Tačiau lėkdamas ne savo orbota, Galaxy-15 pradėjo priiminėti kitiems palydovams skirtus signalus ir retransliuoti juos atgal į Žemę kartu su kitais palydovais. Rezultatas gavosi labai prastas – signalai ėmė maišyti vieni kitiems. Normaliai veikiantys palydovai turėjo apkeisti savo padėtis orbitose ir per 6 menėsius jie atliko 15 manevrų. Gruodžio pradžioje Galaxy-15 praskriejo šalia SES-1. Atsirado signalų interferencija, o ryšys buvo pažeistas. Be komandų iš Žemės, palydovas prarado Saulės baterijų orientaciją. Gruodžio 23 dieną akumuliatoriai išsikrovė ir palydovas išsijungė. Automatika perkrovė kompiuterį ir…jis ėmė veikti normaliai, t.y. klausė Žemės komandų. Tokiu būdu palydovas Galaxy-15 buvo permestas į poziciją 93W ir „nuskraidintas” į pradinę orbitą. Palydovas Galaxy-15 dirba 133W taške iki dabar ir transliuoja Šiaurės Amerikai.

Vėliau buvo surasta tokio keistoko Galaxy-15 elgesio priežastis – elektromagnetinę iškrovą palydovo valdymo sistemoje sukėlusi Saulės audra. Beveik kinofilmas su zombiais – Galaxy-15 paveikia kosminiai spinduliai, palydovas mažumą sukvailioja ir tampa pavojingu, veikiantys palydovai šalinasi jo, keli menėsiai chaoso ir laiminga pabaiga.

IMAGE tyla

2018 metų pradžioje palydovas IMAGE (Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration) arba MIDEX-1 (paleistas į orbitą 2000 metais) buvo pavadintas palydovu zombiu. Po 5 darbo metų palydovas nustojo veikti ir jį pamiršo. 2018 metų vasario menėsį radijo megėjas Scott Tilley pagavo signalą, labai panašų į IMAGE palydovo signalą. NASA ėmėsi visokių veiksmų ir, 5 radijo antenų pagalba Žemėje, patvirtino, jog priimti signalai sutampa su palydovo Midex-1 signalu. Tačiau greitai sugalvoti kažką buvo sudėtinga. Palydovo valdymo įranga ir valdymo programos buvo pasenusios ir nebenaudojamos. 2018 metų sausio 30 dieną NASA iššifravo palydovo telemetrijos signalus ir patvirtino – tai būtent IMAGE palydovas, gebantis gauti Žemės magnetosferos nuotraukas.

Galaxy-15, IMAGE, MIDEX-1, ISEE-3

Palydovas orbitoje apie Žemę veikė 5 metus, paskum dingo…

Tolimesnis signalo iššifravimas atskleidė įdomų dalyką – savarankiškai įsijungė palydovo MIDEX-1 aparatūros dalis A, kuri išsijungė 2004 metais po elektros paskirstymo įrangos perkrovimo. Tuomet teko įjungti įrangą B. Ji nustojo veikti dar po metų. 2018 metų vasario pradžioje NASA ėmė burti palydovo IMAGE valdymo grupę (2005 buvo seniai, grupė išformuota, valdymo įrangos ir programų nėra). Taipogi buvo ketinama įjungti palydovo mokslinę įrangą, tačiau vasario 22 dieną signalas iš palydovo Midex-1 pradėjo silpnėti.

Analizuojant situaciją tapo aišku, jog palydovo sukimosi ašis nukrypo nuo Žemės. Tuomet NASA į palydovą išsiuntė stiprų signalą su komanda: persijungti į visakryptę anteną. Ši antena geba palaikyti ryšį su Žeme, nepriklausomai nuo palydovo padėties. Gegužės 9 dieną palydovas vėl ėmė siusti stiprų signalą iš vidutinio dydžio antenos, tačiau į visakryptę anteną nepersijungė. Vėliau palydovo signalas ėmė šokinėti per dažnius, o palydovas nustojo reaguoti į Žemės komandas.

Galaxy-15, IMAGE, MIDEX-1, ISEE-3

IMAGE palydovas apgaubiamas aerodinaminiu skydu prieš paleidimą

Kas žino, galbūt palydovas po kurio laiko vėl atsimerks ir Žemė gaus signalą ?

ISEE-3 ir kometos uodega

1978 metais buvo paleistas palydovas ISEE-3, turėjęs tirti Saulės vėjo ir Žemės magnetinio lauko sąveiką. Palydovas tapo pirmuoju palydovu, perskridusiu per kometos uodegą. 1997 metais NASA nutraukė reguliarius ryšio senasus su palydovu ISEE-3, tačiau 2014 metais grupė entuziastų nusprendė ne tik susisiekti su palydovu, bet jį vėl valdyti.

Galaxy-15, IMAGE, MIDEX-1, ISEE-3

ISEE-3 palydovo atgaivinimo operacija yra unikali

NASA archyvų tyrimams, ryšio įrangai ir programoms buvo surinkta 159 502 USD. Komanda sugebėjo orientacijos variklių pagalba išsukti palydovą iki reikiamo sukimosi apie savo ašį greičio, o telemetrija rodė, jog palydove ISEE-3 yra pakankamai kuro palydovo greičio padidinimui iki 150 m/s. Buvo suplanuotas ir manveras prie Mėnulio, tik reikiamu momentu palydovo variklis neįsijungė.

Greičiausiai palydovas pralekė pro Mėnulį ir nuskriejo tolyn. Susisiekti su palydovu, nežinant jo koordinačių ir trajektorijos parametrų, neįmanoma.

Palydovas Transit-5B5

Palydovų zombių sąrašo lyderis, matyt, yra palydovas Transit-5B5, paleistas 1964 gruodyje. JAV palydovas veikė tik 19 parų ir nutilo. Palydovo telemetriją radijo megėjai priiminėjo netgi 2014 metais. Signalas girdimas tik iš Saulės apšviestos orbitos dalies ir yra be naudingų duomenų. Būtent šis palydovas parodo kiek tobuli ir kiek netobuli yra žmogaus rankų kūriniai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *