Šaltų atomų laboratorija TKS ir Actiwatch

Hololens Megan McArthur

Šalti atomai, Actiwatch ir šviežia Lavazza kava Tarptautinėje Kosminėje stotyje.

Šalti atomai TKS eksperimentuose

Šalčio eksperimentas sumanytas kaip langas į kvantinę aplinką, kur materija keičia savybes sąveikaujant dalelėms ir bangoms. Šaltų atomų tyrimas nesvarumo sąlygomis TKS teikia geriausių galimybių priartėti prie absoliutaus 0 K temperatūros ir stebėti kvantinius reiškinius tranzistorių bei lustų gamybos technologijų tobulinimo tikslu.

Eksperimentą pradėjo 2020 metais astronautė Ch. Koch, bet tada Žemės komanda galėjo matyti tik vaizdo kamerų siunčiamus video, tad reikėjo tobulinti laboratorinę įrangą (sukurtą JPL – reaktyvinės varos specialistų) pasitelkiant virtualaus matymo nanotechniką. Svarbiausias įrenginys yra mini šaldytuvo didumo šaldiklis, kuriame lazeriniais ir kitokiais būdais ruošiami ultrašalti atomai. Jie dabar stebimi virtualios realybės HoloLens technika (kaip ir akiniais), susiejant eksperimentuojančio astronauto regą su Žemės komanda Earth Orbiting Missions Operations Center ir įgalinant matyti gaires tyrimo vykdymui.

Hololens Megan McArthur

NASA astronautė Megan McArthur HoloLens įrenginiu išbando papildytos realybės programą 65-osios ekspedicijos metu. NASA nuotrauka

Dar liepos mėn M. McArthur papildė šaldiklio įrangą ultrašaltų kalio atomų ruošimui greta su buvusiais rubidžio atomais tikintis pasiekti materijos 5-os būsenos (Bose-Einstein kondensato arba skystos šviesos būsenos).

Astronautai tęsia ACME (Advanced Combustion via Microgravity Experiment – tobulesnio deginimo nesvarume) darbus įvairių rūšių kurams ir SCOF (Solution Crystallization Observation Facility – kristalizavimosi stebėjimus) su Advanced Nano Step papildu teršalų įtakos baltymų kristalų ugdymui.

Actiwatch nuo 2011

Jau keli metai astronautai ant mažiau funkcionalios rankos riešų dėvi Actiwatch (aktyvumo laikrodis), matuojantį ne tik judėjimo bet ir apšviestumo parametrus. Įtaisas turi pagreičio jutiklį (akcelerometrą), teikiantį duomenis apie astronauto judesius, šviesos jutiklį (matuojantį aplinkos apšviestumą liuksais), miego ir snaudulio reiškinių registratorių bei kompiuterinę atmintį.

Actiwatch Sunita Willjams

NASA astronautė Suni Williams išbando Actiwatch įrenginį. 2011 metai

Tad Actiwatch pagal visą galimybių spektrą įvardintinas astroatmintuku, nenutrūkstamai įrašančiu įgulos nario gyvenimo kosmose parametrus. Pagal Sleep Long programą tyrė miego kokybę. Priminsime: TKS nėra įprastos dienų bei naktų kaitos ir kas parą įvyksta 16 saulėtekių bei salėlydžių.

Kai kurių įguliečių miego trukmė pailgėjo, dažniau – sutrumpėjo. Miegui sąlygos yra labai specifiškos: nei horizontaliai, nei vertikaliai be atramos į gultą nei kūnu, nei galva. Labai komplikuoti ir šlapinimosi bei tuštinimosi procesai, kuriems naudojami trys tualeto įrenginiai (visi – rusų konstrukcijos ir gamybos; naujausias – net 20 mln USD vertės).

Tačiau net ir 665 paras gyvenusi TKS astronautė P. Whitson nuolat skundėsi „sunkumu pataikyti tikslan“ lengvinantis, o S. Christoforetti ta tema sukūrė video paskaitą.

Nuolat veikia APM (Airborn Particulate Monitor) – oro dalelių monitorius, matuojantis įvairaus didumo dalelių koncentraciją TKS patalpose. Į Express Rack lentyną įmontuotas spausdintuvas ManD (Manufacturing Device) gali pagaminti reikiamų atsarginių dalių, ypač iš termopolimerų.

cristoforetti

S. Christoforetti ragauja ką tik išvirtą Lavazza kavą

Nuo 2015 metų veikia ISSpresso kavavirė (sukūrė Argotec kompanija), kurios sukūrimą ir atgabenimą inicijavo S. Christoforetti, o nuo 2019-jų – elektrinė krosnelė Zero-g-Oven, kepusi pirmus sausainius (Ch. Koch ir L. Permitano). Kosminių namų ruoša yra gan neįprasta – ne tik tvarkymas ir valymas (nesvarumo sąlygomis nepritvirtinti daiktai plūduriuoja erdvėje, o dulkės nenusėda). Kasdien įguliečiai valo maisto ruošimo ir treniravimosi zonas, o šeštadieniais – visas patalpas dulkiasiurbliais ir antibakteriniais preparatais (pamenant mikrobų ardytą Mir stotį). TKS ant metalinių paviršių jau gyvena 55 rūšių mikroorganizmai (bakterijos, pelėsiai, grybeliai, net virusai), tad efektyvus baktericidinis valymas yra būtinas.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *