
„Stoke Space Technologies“ yra JAV paleidimo į kosmosą bendrovė, įsikūrusi Sietlo Kento priemiestyje, Vašingtone, 2020 m. ją įkūrė Andy Lapsa ir Tom Feldman. Ji, kaip ir „Rocket Lab”, buvo pasirinkta dalyvauti JAV kosmoso pajėgų Nacionalinio saugumo kosminės erdvės paleidimo (National Security Space Launch – NSSL) programoje. 2024 kovo 28 d. „Stoke Space Technologies” buvo pakviesta dalyvauti NSSL 5,6 mlrd USD vertės programoje.
Bendrovė „Stoke Space“, santykinai nauja įmonė, projektuoja daugkartinio naudojimo vidutinės keliamosios galios startūną „Nova“. Neseniai bendrovė pasiekė svarbų etapą – atliko pirmuosius bandomuosius varytuvo „Zenith“ paleidimus. Skysto deguonise ir metano varytuve naudojama viso srauto pakopinio degimo architektūra, užtikrinanti didžiausią efektyvumą.
Bendrovės „Stoke Space“ startūno „Nova“ vizualizacija. Stoke Space leidimas
„Stoke Space” vadovas ir vienas iš įkūrėjų Andy Lapsa: „Visiškai daugkartinio naudojimo „Nova“ konstrukcija keičia pagrindinius paleidimo kainos, prieinamumo ir patikimumo principus. Visiškas pakartotinis naudojimas reiškia, kad gamybos sąnaudos amortizuojamos per visus paleidimus, o skrydžių dažnumo neriboja gamybos apimtys. O dėl 100 % pakartotinio panaudojimo galimybių kiekvienoje misijoje naudojama skrydžio metu patikrinta techninė įranga”.
Varytuvo „Zenith“ bandymai. „Stoke Space” nuotrauka
100 proc. daugkartinio naudojimo modelis taip pat suteikia galimybę grįžti iš kosmoso į Žemę, todėl atsiranda naujų misijų tipų ir verslo galimybių. Sparčiai daugkartinio naudojimo modelis yra ne tik ekonomiškai naudingas šiandien besiformuojančiai rinkai, bet ir vienintelis būdas tvariai plėsti pramonę.
Startūnas „Nova” galės į žemą Žemės orbitą iškelti 3 000 kg, kai abi pakopos naudojamos pakartotinai. Jei startūnas kyla su maksimaliu 7 000 kg kroviniu, tuomet „Nova” bus vienkartinis startūnas. Viršutinė pakopa, turinti aktyviai aušinamą metalinį šilumos skydą, taip pat gali iš orbitos grąžinti naudingąjį krovinį.