
„Neutron”, bendrovės „Rocket Lab”, startūnas bus naudojama JAV kosmoso pajėgų Nacionalinio saugumo kosminės erdvės paleidimo (National Security Space Launch – NSSL) programoje. „Rocket Lab USA, Inc.“, pasaulinė paleidimo paslaugų ir kosminių sistemų lyderė, įsteigta 2006 metais. 2024 kovo 28 d. „Rocket Lab” buvo pakviesta dalyvauti NSSL 5,6 mlrd USD vertės programoje.
Tvirtai fiksuotos starto kainos, neriboto tiekimo ir neriboto kiekio (IDIQ) sutartis galioja iki 2029 m. birželio mėn. „Rocket Lab“ daugkartinio naudojimo vidutinės keliamosios galios startūnas „Neutron” į žemą orbitą virš Žemės galės iškelti 13 tūkst. kg krovinį. Pirmąjį „Neutron“ paleidimą planuojama surengti antrąjį šių metų pusmetį. „Rocket Lab” buvo pasirinktas dėl startūno „Electron” (13 tonų startinė masė) startų sekmės: nuo 2018 metų 63 ir tik 4 nesėkmingi. 18 m aukščio ir 1,3 m skersmens startūną stumia žibalo skysto deguonies varytuvai, o į žemą Žemės orbita gali iškelti 225-320 kg krovinius.
Startūnas „Neutro” gali iškelti 8 tonas (daugkartinio naudojimo variantas) arba 13 tonų. Rockelab vizualizacija
JAV Gynybos departamento programa siekiama patenkinti didelio patikimumo nacionalinio saugumo misijų poreikį, taip pat vieno ir kelių satų spiečių iškėlimo poreikius. Pagal programą planuojama iki 2029 m. sudaryti sutartis dėl mažiausiai 30 misijų su galimybe jas pratęsti iki 2034 m. JAV 2025 metų pavasarį yra trys paleidimo paslaugų tiekėjai: „SpaceX”, „ULA” ir „Rocket Lab”.
„Rocket Lab” įkūrėjas ir generalinis direktorius seras Peter Beck: „Mūsų startūno „Neutron“ tikslas visuomet buvo užtikrinti galimybę svarbiausioms JAV kosmoso misijoms, todėl labai didžiuojamės, kad Kosmoso pajėgos pasirinko mus dalyvauti NSSL programoje. „Neutron“ yra nauja galimybė, nustatysianti naujus našumo, įperkamumo ir patikimumo standartus vidutinio dydžio startūnų paleidimo srityje, o jos atranka į programą rodo didelį Gynybos departamento pasitikėjimą „Neutron“ galimybėmis prieš pirmąjį jos paleidimą šiais metais. Nekantraudami laukiame, kada galėsime pristatyti „Neutron“ kaip svarbią platformą Gynybos departamentui.“
Neutron startūnas
Naujasis „Rocket Lab“ daugkartinio naudojimo vidutinio keliamumo startūnas teiks ekonomiškas, patikimas ir operatyvias paleidimo paslaugas komercinėms ir vyriausybinėms misijoms. Visoms pagrindinėms startūno „Neutron“ konstrukcijoms ir viršutinei pakopai naudojamas anglies pluoštas. 3D spausdinimo būdas užtikrina aukštą našumą sudėtingiems satų iškėlimams, įskaitant satų spiečių iškėlimą į orbitą.
480 tonų startinės masės, o5-7 m ir 42,8 m aukščio „Neutron“ yra unikalios konstrukcijos: 1 pakopa ir naudingosios apkrovos gaubtai grįžta į Žemę kaip viena integruota pakopa. „Neutron“ antrąją pakopą stumia vakuume optimizuotas „Archimed“ varytuvas, o pirmąją pakopą stumia devyni „Archimed“ varytuvai. Beje, varytuvai naudoja metano ir skysto deguonies kuro komponentus. „Neutron“ paleidžiamas iš „Rocket Lab” 3-iojo paleidimo komplekso (LC-3) Wallops saloje Virdžinijos valstijoje, (Mid-Atlantic Regional Spaceport – MARS).
Nuo 1961 metų veikiančio kosmodromo oficialus vietos pavadinimas yra Vidurio Atlanto regioninis kosmodromas
Apie „Rocket Lab”
2006 m. įkurta „Rocket Lab“ yra sėkmingas kosmoso misijas vykdanti bendrovė, teikianti patikimas paleidimo paslaugas ir orbitoje esančių įrenginių valdymo sprendimus, gaminanti satus, erdvėlaivių komponentus.
Pagrindinė „Rocket Lab“ būstinė įsikūrusi Long Biče, Kalifornijoje. Bendrovė projektuoja bei gamina mažą startūną „Electron“, kuria vidutinio keliamumo startūną „Neutron“ satų spiečiams iškelti. „Electron“ tapo antru pagal dažnumą kasmet paleidžiamu JAV startūnu ir į orbitą iškėlė per 200 privačių ir viešojo sektoriaus satų. „Rocket Lab“ buvo atrinkta NASA misijoms į Mėnulį bei Marsą ir pirmajai privačiai komercinei misijai į Venerą.
„Rocket Lab“ turi tris paleidimo aikšteles dviejose paleidimo aikštelėse, iš kurių dvi yra privačioje orbitinėje paleidimo aikštelėje, esančioje Naujojoje Zelandijoje, o trečioji – Virdžinijoje.